Przedsiębiorcy z Łódzkiego podbijają zagraniczne rynki
Regiony dla biznesu Na czym dokładnie polega projekt Lodzkie GO? Jakie są jego główne założenia?
odzkie GO to obecnie największa inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego, mająca na celu pomoc przedsiębiorcom z województwa łódzkiego w zdobywaniu zagranicznych rynków. Na czym dokładnie polega projekt Lodzkie GO? Jakie są jego główne założenia?
Projekt Lodzkie GO to misje i targi zagraniczne, a także szereg działań marketingowych, których celem jest zwiększenie poziomu internacjonalizacji małych i średnich przedsiębiorstw z regionu Łódzkiego. Mowa tu o branżach mających strategiczne znaczenie dla gospodarki województwa łódzkiego: budowlanej, innowacyjnego rolnictwa i przetwórstwa, logistyki, energetyki i odnawialnych źródeł energii oraz informatyki i telekomunikacji. W ramach projektu przedsiębiorcy mogą wziąć udział w targach oraz misjach zagranicznych, w tym na terenie Niemiec i Chin. Gwarantujemy przedsiębiorcom m.in. powierzchnię wystawienniczą, pokrywamy koszty przygotowania materiałów informacyjno-promocyjnych, a także przelotu bądź przejazdu na miejsce oraz miejsce hotelowe.
Realizując Lodzkie GO zakładamy wzrost konkurencyjności firm z województwa łódzkiego. Firmy mają szansę na promocję swojej oferty, ale również nawiązanie kontaktów z partnerami zagranicznymi, pozyskanie nowych rynków zbytu i w konsekwencji zwiększenie eksportu.
Liczba miejsc jest ograniczona i motywuje rywalizację o tego typu szansę w gronie przedsiębiorców. Kto może się o nią ubiegać?
W wyjazdach mogą brać udział przedsiębiorcy reprezentujący sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zarejestrowani i prowadzący działalność na terenie województwa łódzkiego, odpowiadającą oczywiście specyfice organizowanej misji gospodarczej i targów.
Realizacja projektu zakłada szereg działań umożliwiających zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw regionu łódzkiego. Jakie szanse dla rozwoju działalności przedsiębiorców zakłada Lodzkie GO?
Realizując Lodzkie GO zakładamy wzrost konkurencyjności firm z województwa łódzkiego. Firmy mają szansę na promocję swojej oferty, ale również nawiązanie kontaktów z partnerami zagranicznymi, pozyskanie nowych rynków zbytu i w konsekwencji zwiększenie eksportu. Liczymy też na podniesienie konkurencyjności firm poprzez zapewnienie dostępu do nowych technologii.
Lodzkie GO stawia na wiedzę i praktyczne narzędzia służące analizie i diagnozie potencjału rynkowego przedsiębiorstw. W tym celu przygotowali Państwo program szkoleniowy – jakie są jego główne założenia?
Celem szkoleń jest wyposażenie przedsiębiorców w wiedzę i praktyczne narzędzia. Mają one umożliwić analizę oraz diagnozę potencjału wewnętrznego i zewnętrznego przedsiębiorstw, określenie pozycji rynkowej, a także wsparcie w zakresie wyznaczania celów strategicznych. Jest to bardzo istotne w kontekście udziału w planowanych wydarzeniach. Znaczącym elementem tych szkoleń jest przekazanie wiedzy na temat potencjalnych rynków docelowych, w tym analiza aktów prawnych, procedur, zwyczajów, praktyk handlowych i innych zasad, warunkujących dostęp do poszczególnych rynków zbytu. Ma to fundamentalne znaczenie w kontaktach z tak inną od naszej kulturą, jak chińska.
Pierwsze kroki misji gospodarczej w Chinach pod kątem promocji produktów spożywczych zostały już podjęte. Jakie są dalsze planowane działania w tym obszarze?
Będziemy kontynuować rozpoczęte działanie. Relacje Łódzkiego z Chinami pogłębiają się. Dość powiedzieć, że terminal przeładunkowy na łódzkim Olechowie przyjął w ostatnim roku 1000 pociągów z Chin. Coraz intensywniej działają nasi eksporterzy, kolejnych chcemy do tego zachęcić. Warto inwestować pieniądze w internacjonalizację przedsiębiorstw, zwłaszcza tych najmniejszych. To najlepszy sposób na poszerzanie rynku i wyrównywanie deficytu w handlu z Państwem Środka. Oczywiście nie odpuszczamy działań mających na celu ekspansję na rynki europejskie. Chcemy tu rozszerzać ofertę również na wschód. Warto śledzić nasze działania w tym zakresie, np. za pośrednictwem strony golodzkie.com.