rzedsiębiorcy, którzy wciąż zastanawiają czy albo jak rozwijać swój biznes w Polsce Wschodniej, powinni poznać możliwości jakie daje Program Polska Wschodnia. Tylko z tego programu przeznaczyliśmy 3 miliardy złotych na dofinansowanie biznesu w latach 2014-2020. A są też przecież programy regionalne.

Program Polska Wschodnia przeznaczony jest dla pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Z jego funduszy finansujemy m.in. nowe drogi, kolej, transport publiczny w miastach. Duży nacisk kładziemy też na wsparcie przedsiębiorców – nowych inwestorów ale i tych, którzy od początku związani są z makroregionem.

Wspieramy biznes na różnym etapie rozwoju. Wśród dotacji znajdziemy te skierowane do przedsiębiorców z doświadczeniem, ale także do tych, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie własnej działalności. Tym drugim proponujemy przy pomocy naszych Platform startowych, które umożliwiają przekucie pomysłu w biznes i rozwinięcie skrzydeł jako start-upy.

W przypadku przedsiębiorców, którzy już działają na rynku stawiamy 3 cele: współpracę, ekspansję zagraniczną i innowacyjność. W przypadku współpracy, zachęcamy firmy do wspólnego oferowania produktów i usług pod jedną marką.To tak zwane produkty sieciowe, polegające na połączeniu rozproszonych podmiotów, usług, atrakcji, miejsc czy obiektów w taki sposób, że utworzą one jedną markę. To także odpowiedź na oczekiwanie dzisiejszych klientów, którzy chętnie wybierają oferty pakietowe. Z takiego dofinansowania skorzystało np. kilka podmiotów z województwa podkarpackiego tworząc „Royal Fly” – Europejskie Centrum Symulatorów Lotniczych, w którym szkolić się będą mechanicy lotniczy i przyszli piloci. W ostatnim czasie wprowadziliśmy kilka zmian, które znacznie ułatwią naszym wnioskodawcom udział w konkursach, na przykład zmniejszyliśmy minimalną wartość projektu czy otworzyliśmy działanie na branże hotelarską i opieki zdrowotnej, ułatwiając finansowanie miejsc noclegowych. Najbliższy konkurs, już na nowych zasadach, uruchomimy w październiku. Warto dodać, że dla firm z Bieszczad i okolic Wielkich Jezior Mazurskich czeka dodatkowa pula środków.

Program Polska Wschodnia to także możliwość podbicia zagranicznych rynków. Przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na poszerzenie obecności poza granicami kraju. Oferujemy również dotacje na wykorzystaniewzornictwa przemysłowego, dzięki czemu firmy udoskonalają swoje produkty, stają się bardziej innowacyjne, a to przekłada się na wzmocnienie ich pozycji konkurencyjnej.

W programie przewidzieliśmy także miejsce dla wdrażania przez małe i średnie firmy innowacji będących efektem prac badawczo-rozwojowych. Dla tych przedsiębiorców, którzy działają w ponadregionalnych powiazaniach kooperacyjnych oferujemy dotacje na pokrycie między innymi kosztów zakupu urządzeń, maszyn czy linii produkcyjnych, a nawet pozyskania praw patentowych i licencji związanych z wdrożeniem wyników prac B+R.

Możliwości jest wiele. Choć program będzie wdrażany do 2023 roku, już teraz zbieramy jego owoce. Wśród wspartych przez nas przedsiębiorców jest 210 start-upów i ponad 430 bardziej doświadczonych firm. Warto nadmienić, że prawie dwie trzecie przedsiębiorstw, które dostały dofinansowanie, pochodzi spoza miast wojewódzkich. Warto podkreślić, że w szczególności preferujemy inwestycje realizowane na terenie miast średniej wielkości oraz w ich najbliższym otoczeniu. W ten sposób realizujemy nowy model rozwoju, który zakłada równomierny rozwój kraju.

Życzylibyśmy sobie, żeby te liczby stale rosły. Zachęcamy zatem wszystkich do zapoznania się ze szczegółową ofertą Programu Polska Wschodnia oraz z terminami najbliższych naborów, które można znaleźć na stronach Polskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Jak widać jest o co walczyć.