Wykonując pracę mamy narzucone terminy przejazdu i dojazdu. Nie możemy więc tracić czasu na szukanie drogi, czy błądzić. Bardzo cennym elementem wyposażenia jest nawigacja samochodowa, która nie tylko prowadzi nas „za rękę” do celu, ale pokazuje prognozowany czas dojazdu, informuje o pracach drogowych i podpowiada w sytuacji zatoru na drodze głównej, trasę objazdu.

Przyzwyczailiśmy siebie i naszych partnerów, że mamy stały kontakt telefoniczny, przy pomocy telefonu komórkowego. Jednak jego używanie w czasie jazdy ze względu na bezpieczeństwo i przepisy ruchu drogowego wymaga wyposażenia pojazdu w bluetooth, czyli system głośnomówiący. Na podstawie badań stwierdzono, że kierowcy używający telefonu komórkowego bez systemu mają na tyle spóźnioną reakcję, że droga hamowania ich pojazdu jest średnio o 14 metrów dłuższa.

Wielu kierowców pojazdów osobowych, wzorem pojazdów ciężarowych instaluje w pojeździe CB Radio. Dla części kierowców jest ono źródłem informacji o różnych formach kontroli drogowej, ale dla znacznej części źródłem cennej informacji o sytuacji na drodze. Informacja np. o wypadku i zablokowaniu drogi pozwala wcześniej podjąć decyzję o wyborze drogi zastępczej. Informacja o nieoświetlonym rowerzyście, śliskiej nawierzchni czy nietrzeźwych pieszych zwiększa naszą uwagę i pozwala dostosować prędkość do zagrożenia.

Nie zapominajmy o niedocenianych elementach wyposażenia jak odblaskowa kamizelka, zwiększająca nasze bezpieczeństwo szczególnie poza miastem po zmroku, gdy jesteśmy poza pojazdem, czy apteczka. Nie zawsze z problemami technicznymi możemy poradzić sobie sami, warto więc wykupić np. w towarzystwie ubezpieczeniowym lub Klubie SOS PZMOT pakiet assistance zapewniający nam pomoc techniczną, ewentualne holowanie, a nawet nocleg jeśli awaria okaże się bardziej skomplikowana. Wyjeżdżającym poza granice Unii Europejskiej na wschód rekomendujemy też wideo rejestratory w celu udokumentowania ewentualnych zdarzeń na drodze, bowiem na tym obszarze dochodzenie roszczeń bywa trudne.