Home » Samochód w firmie » Eco-driving to efektywna jazda i mniejsza emisja spalin
samochód w firmie

Eco-driving to efektywna jazda i mniejsza emisja spalin

eko
eko

Pojęcie ekologicznej jazdy (z ang. eco-driving) wywodzi się ze Skandynawii i najprościej mówiąc oznacza umiejętność efektywnego pokonywania trasy.

Prof. Marcin Ślęzak

Prof. ITS, Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego

Ale jazda w stylu „eko” to również właściwe panowanie nad samochodem i emocjami oraz świadome podporządkowanie się regułom prawa drogowego. Spokojne, płynne kierowanie służy zmniejszeniu kosztów eksploatacji pojazdu. Stosowanie się do zasad eko-jazdy zmniejsza też ryzyko zagrożeń dla użytkowników dróg i przekłada się na redukcję zanieczyszczeń pochodzących ze spalin.

Firmy w branży TSL rywalizują na rynku przewozów drogowych przede wszystkim ceną usług. Ta zaś determinowana jest przez rozmaite koszty eksploatacji, w tym m.in. cenę paliwa, bieżące utrzymanie sprawności pojazdu oraz koszty potencjalnych napraw. Te trzy czynniki determinowane są przez sposób prowadzenia pojazdu, który może przyczyniać się do redukcji bądź zwiększenia kosztów eksploatacyjnych.

Eco-driving to nie tylko zmniejszenie zużycia paliwa, ale również zużycia okładzin ciernych w układzie hamulcowym, opon i innych mechanicznych podzespołów pojazdu. Największe efekty tego przemyślanego stylu jazdy można uzyskać stosując połączenie przewidywania sytuacji na drodze z odpowiednią techniką przyspieszania i hamowania. Taki styl prowadzenia pojazdu, uwzględniający obserwację i planowanie jazdy, przekłada się także na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym – skoncentrowani, przewidujący kierowcy są w stanie skutecznie uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Bezwypadkowa, bezpieczna jazda oznacza oszczędność dla właściciela firmy transportowej. Przypomnę, że wiele lat temu Instytut Transportu Samochodowego jako pierwszy przygotował (wraz ze Szkołą Jazdy Scania) kompendium wiedzy na temat ekonomicznej jazdy pojazdem ciężarowym. W materiale dydaktycznym omówiono najważniejsze aspekty ekonomicznej techniki jazdy oraz przygotowania pojazdu od strony serwisowej. W rolę prezenterów wcielili się wykwalifikowani instruktorzy techniki jazdy, psycholog transportu oraz specjalista ds. transportu, którzy objaśniają zalety jazdy w tzw. stylu „eko”.

Instytut wyliczył również (w ramach europejskiego projektu badawczego More Baltic Biogas Bus), na podstawie praktyki eksploatacyjnej, że stosowanie eko-jazdy przekłada się na oszczędności paliwa rzędu 5-10 proc. w dłuższym okresie. Dla właściciela pojazdu ciężarowego oznacza to jeden miesiąc jazdy w roku „za darmo”. Ponadto ekonomiczna jazda wpływa na zmniejszenie kosztów technicznego utrzymania taboru. Wyliczenia szwedzkich ekspertów w projekcie MBBB wykazały redukcję w zużyciu paliwa na poziomie 6,8 proc. w autobusach komunikacji miejskiej tylko za sprawą ograniczenia ostrego hamowania i gwałtownych przyspieszeń.

Należy podkreślić, że ekologiczna jazd ma szereg zalet, a jej efektem dla przedsiębiorstw transportowych są niższe koszty paliwa i obsługi technicznej pojazdów. Walory dla środowiska to zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Wartością dodaną jest też poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego.

9 zasad ekologicznej jazdy:

  1. Przewidywanie sytuacji na drodze i planowanie jazdę tak, aby uniknąć niepotrzebnych przyspieszeń i hamowań.
  2. Minimalizowanie czasu pracy silnika na biegu jałowym.
  3. Dynamiczne przyspieszanie.
  4. Jazda na możliwie najwyższym biegu.
  5. Utrzymywanie w miarę możliwości stałej prędkości.
  6. Hamowanie silnikiem poprzez redukcję biegów, gdy pozwalają na to względy bezpieczeństwa.
  7. Unikanie dojeżdżania do skrzyżowania na biegu jałowym.
  8. Zrezygnowanie z rozgrzewania silnika przed jazdą, nawet zimą.
  9. Dbanie o poprawne ciśnienie w oponach.
Next article