Odczuwalne korzyści, przekładające się na wymierną oszczędność finansową dla firmy pojawiają się 
już nawet w przypadku niewielkich flot, liczących kilka-kilkanaście pojazdów. Wynajem długoterminowy to nowoczesne rozwiązanie, skierowane do tych firm, które chcą użytkować samochody za stałą ratę miesięczną, zawierającą koszt finansowania, ubezpieczenia, likwidacji szkód komunikacyjnych, asisstance, przeglądów i napraw serwisowych, samochody zastępcze, wymiany opon oraz karty paliwowe. Okres trwania umowy  wynosi najczęściej od 2 do 5 lat. Zakres usług jest zawsze dopasowywany do konkretnych potrzeb i wymagań, co sprawia, że jest to rozwiązanie szyte na miarę.

Korzyści finansowe i operacyjne

Podstawową zaletą wynajmu długoterminowego jest przejęcie przez zewnętrznego dostawcę (firmę CFM) wszelkich formalności i obowiązków związanych z użytkowaniem, zarządzaniem i administracją floty, co pozwala firmie korzystającej z tego rodzaju usługi skupić się na swojej podstawowej działalności operacyjnej i dzięki temu wygenerować oszczędności finansowe z tytułu użytkowania pojazdów służbowych.

Wynajem długoterminowy oferuje w ramach stałej miesięcznej raty szeroki wachlarz usług, które pozwalają użytkownikowi na optymalizację działań oraz oszczędzenie czasu bez angażowania własnych pracowników czy kierowców w proces obsługi floty. Obok finansowania zakupu samochodów, do najistotniejszych usług należy m. in. przejęcie przez firmę CFM wszelkich formalności związanych z ubezpieczeniem pojazdów, likwidacja szkód komunikacyjnych, obsługa przeglądów gwarancyjnych i technicznych oraz zarządzanie całym procesem napraw. Wynajem długoterminowy zawiera również takie elementy, jak zakup i wymiana opon, całodobowy assistance, obsługa kart paliwowych, usługa „door-to-door”, czyli odbiór pojazdu i dostarczenie pod wskazany adres po wykonaniu naprawy, czy też szczegółowe raporty pozwalające na pełną kontrolę nad flotą oraz ponoszonymi z tytułu jej eksploatacji kosztami. Wyspecjalizowane firmy wynajmu długoterminowego zapewniają także całkowitą obsługę formalną floty, związaną na przykład z rejestracją pojazdów, czy zmianami w dokumentach.

Firma korzystająca z usług wynajmu długoterminowego nie pokrywa w ramach rat całej wartości zakupu auta, a jedynie koszt równy utracie wartości pojazdu od momentu zakupu, do chwili zakończenia umowy leasingowej. Wartość końcowa samochodu jest określana na samym początku współpracy i jest zapisywana w umowie. Po okresie eksploatacji floty, wszelkie działania dotyczące zbycia pojazdów oraz zastąpienia ich nowymi autami, są realizowane przez firmę CFM, co pozwala nie tylko na oszczędność czasu potrzebnego na odsprzedaż pojazdów na rynek wtórny,  ale i przejęcie ryzyka większej od zakładanej utraty wartości auta przez zewnętrznego dostawcę.

Usługa wynajmu długoterminowego nie wymaga wreszcie angażowania własnych środków finansowych na zakup pojazdów, co korzystnie wpływa na zachowanie płynności finansowej firmy. Przedmiot umowy (samochód) zaliczany jest do składników majątku wynajmującego (firmy CFM),  który dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Natomiast czynsz za najem stanowi koszt uzyskania przychodu dla korzystającego (klienta), na warunkach określonych przez Ustawę o podatku CIT/PIT.

Korzyści finansowe usługi CFM mogą przynieść firmie nawet kilkanaście procent oszczędności w łącznych kosztach floty w porównaniu do leasingu finansowego lub zakupu za środki własne. Dotyczą one w bardzo podobnym stopniu przedsiębiorców użytkujących duże floty złożone nawet z kilkuset pojazdów, jak i podmioty wykorzystujące w swojej działalności kilkanaście, a nawet kilka aut. Dlatego też wynajem długoterminowy jest usługą opłacalną nie tylko dla dużych międzynarodowych korporacji, ale również dla firm z sektora MŚP

Wynajem długoterminowy aut powoli wypiera klasyczny leasing finansowy

Zgodnie z szacunkami Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), organizacji branżowej skupiającej największe i najważniejsze firmy wynajmu i leasingu pojazdów, w Polsce jest obecnie ok. 350 tys. leasingowanych samochodów firmowych, spośród których już ponad 40 proc. znajduje się właśnie w wynajmie długoterminowym. Usługa ta konsekwentnie zastępuje starsze oraz mniej opłacalne formy finansowania aut służbowych.

Wynajem długoterminowy samochodów staje się również coraz bardziej znaczącym elementem rynku motoryzacyjnego w Polsce, wpływającym bardzo istotnie na jego rozwój.

16 należących obecnie do PZWLP firm kupiło w pierwszym kwartale 2014 roku łącznie prawie 12,5 tys. nowych samochodów w Polsce, co oznacza, że branża CFM skupiona w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wygenerowała blisko ¼ całkowitej sprzedaży aut do firm.