owodzą tego m.in. ostatnie wyniki badań Komisji Europejskiej, dotyczące źródeł finansowania MŚP, jak również dane rynkowe. Zgodnie z danymi branży leasingowej, zbieranymi i analizowanymi przez ekspertów Związku Polskiego Leasingu, w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku, firmy leasingowe sfinansowały inwestycje polskich firm o wartości 47,9 mld zł. Branża leasingowa zanotowała w omawianym czasie wzrost o 12,9 proc. w ujęciu r/r. Struktura polskiego rynku leasingu jest zbliżona do europejskiego: ponad 43 proc. stanowią transakcje dotyczące finansowania samochodów osobowych i dostawczych do 3,5t.

Jak podaje SAMAR, udział firm w rejestracjach nowych samochodów osobowych wynosi obecnie 67,9 proc. W listopadzie 2017r. firmy kupiły i zarejestrowały o 10 proc. więcej takich pojazdów niż rok wcześniej, a do końca listopada 2017 br. zakupy firmowe wzrosły rok do roku o 20,5 proc. Te same analizy pokazują, że klienci indywidualni nadal są zainteresowani głównie samochodami używanymi.

Popularność leasingu można tłumaczyć tym, że firmy oferujące taki rodzaj finansowania stosują inne, prostsze procedury niż banki – zabezpieczeniem transakcji jest sam przedmiot, pozostający własnością leasingodawcy aż do całkowitej spłaty zobowiązań przez przedsiębiorcę. Istotne z punktu widzenia prowadzącego biznesu są też korzyści podatkowe, ponieważ raty leasingowe pomniejszają podstawę opodatkowania, a w przypadku samochodów osobowych przedsiębiorca może odliczyć połowę stawki podatku VAT (lub nawet 100 proc. VAT w przypadku wykorzystywania auta wyłącznie do celów prowadzenia działalności).

Leasing z wysoką wartością końcową

Produktem zyskującym coraz większe zainteresowanie jest leasing z wysoką wartością końcową (HRV = High Residual Value). Harmonogram spłat ułożony jest tak, że firma przez okres kontraktu spłaca tylko część wartości całego pojazdu, a wartość jego wykupu ustawiona jest na wysokim poziomie. W leasingu o takiej konstrukcji, miesięczne raty mogą być o 1/3 niższe w stosunku do standardowego leasingu z klasycznie niskim wykupem. Dzięki temu przedsiębiorca planujący wydatki zyskuje możliwość użytkowania samochodu z lepszym wyposażeniem lub nawet samochód wyższej klasy. Na koniec kontraktu może wykupić auto za z góry ustaloną wartość lub pozostawić leasingodawcy, u którego praktycznie od ręki podpisze nową umowę na kolejne, bardziej nowoczesne i niezawodne auto.

Pożyczka inwestycyjna

Inną popularną i alternatywną dla kredytu bankowego formą finansowania, jest pożyczka samochodowa oferowana przez firmy leasingowe. Produkt ten dostępny jest zarówno dla firm jak i osób fizycznych. Zaletami produktu, podobnie jak w leasingu, jest prostota i szybkość dostępu do tej formy finansowania, wynikająca z połączenia prostych procedur firm leasingowych oraz zalet produktu kredytowego. Cechują ją m.in. większa elastyczność w przypadku chęci szybszej spłaty zaciągniętego zobowiązania oraz własność po stronie klienta.

Klienci decydujący się na którąś z wymienionych form mogą sfinansować zarówno nowe jak i używane samochody. Większość instytucji finansowych oferuje swoim klientom wraz z finansowaniem dodatkowe usługi, wspomagające obsługę aut firmowych. Należą do nich mi.in. pakiety ubezpieczenia (także wieloletnie wliczone w raty leasingowe na cały okres finansowania), karty paliwowe – czyli możliwość bezgotówkowego tankowania z odroczeniem płatności wraz z ratą leasingową, a także programy assistance zapewniające pomoc w przypadku szkody lub awarii pojazdu.

Bezpośrednia współpraca z dostawcami aut umożliwia negocjowanie atrakcyjnych rabatów dla firm leasingujących, co przekłada się na korzystne warunki cenowe proponowane firmom decydującym się na leasing lub pożyczkę. To kolejna niebagatelna zaleta dla klientów.