Regułą są nowoczesne dystrybutory, a infrastruktura stacji odpowiada najnowszym trendom projektowym na świecie. Podróżni mogą na stacjach nie tylko zatankować paliwo, ale też dokonać zakupów w stacyjnym sklepie, wypić kawę czy zjeść posiłek, skorzystać z toalety, a także wygodnie przenocować.

Obecnie w Polsce działa około 7 tys. stacji paliw. 34 proc. udział w ogólnej liczbie stacji mają stacje koncernów krajowych, a 22 proc. koncerny międzynarodowe. Paliwo sprzedawane na polskich stacjach spełnia normy europejskie i nie różni się jakością od podobnych paliw, oferowanych za granicą. Potwierdzają to regularnie przeprowadzane kontrole Inspekcji Handlowej. Sporadycznie zdarzające się przypadki naruszenia norm jakości paliwa często są wynikiem pochodzenia paliwa z tzw. szarej lub czarnej strefy. Sygnalizowane w przeszłości problemy dotyczyły zwykle parametrów, nie mających znaczącego wpływu na pracę silnika. Dzięki wysiłkom producentów udało się je rozwiązać. Problemy z jakością spowodowane były głównie koniecznością dodawania biokomponentów pierwszej generacji do paliw. Obecnie jest nadzieja, że rząd szybko dopuści na rynek zaawansowane biopaliwa, czyli benzyny syntetyczne oraz uwodornione oleje roślinne (HVO), które dodawane do paliw w zauważalny sposób poprawiają ich jakość, pozwalając jednocześnie realizować nałożone cele redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost sprzedaży paliw typu premium. Obecnie jest to prawie 15% benzyn i ON. Kierowcy coraz bardziej doceniają aspekty eksploatacyjne i ekologiczne, związane z ich stosowaniem. Paliwa premium zawierają dodatki uszlachetniające, polepszające warunki pracy silnika. Lepsze warunki pracy silnika oznaczają nieco mniejsze zapotrzebowanie na paliwo i mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Istotnym kryterium wyboru jest też zawartość biokomponentów w paliwach standardowych i w paliwach premium. Zwykle te ostatnie mają ich mniej, co poprawia eksploatację pojazdów – zwłaszcza tych sporadycznie używanych. Aby stosowanie paliwa premium przyniosło oczekiwany efekt należy zachować zasadę co najmniej trzech tankowań z rzędu tego samego gatunku paliwa premium. Nie należy mieszać paliw premium pochodzących od różnych dostawców. Poprzez mieszanie paliw premium z różnych sieci można czasem osiągnąć efekt odwrotny do oczekiwanego, gdyż różne dodatki nie zawsze ze sobą współpracują. Firmy handlujące paliwami premium wykorzystują w nich dodatki różniące się składem i właściwościami chemiczno-fizycznymi.

Dla kierowców pojazdów flotowych olbrzymie znaczenie ma jakość dróg i ich infrastruktura. Co roku zwiększa się długość polskich autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz liczba usytuowanych przy nich stacji paliw. Wraz z uruchamianiem kolejnych Miejsc Obsługi Podróżnych poprawia się też ich standard. To najnowocześniejsze stacje w Polsce, a ich operatorami są koncerny krajowe i zagraniczne. Na koniec roku 2015 kierowcy mieli do dyspozycji łącznie 78 stacji, zlokalizowanych w MOP: PKN ORLEN ma takich stacji 35, Grupa LOTOS 18, BP 17 stacji, a Shell 8. Wraz z pojawianiem się nowych stacji kierowcy nie muszą już zjeżdżać z autostrady w celu zatankowania swoich pojazdów, a to czyni podróż bardziej komfortową. Kierowcy – w tym podróżujący pojazdami służbowymi – znajdą w MOP również bezpieczny parking i restaurację szybkiej obsługi.