ranża transportowa generuje największą część ruchu kołowego na naszych drogach. Stąd większość sprzedaży stacji paliw to olej napędowy. Na rynku polskim mamy wysyp stacji flotowych. Co oznacza takie hasło? W ofercie tylko olej napędowy [ON] – paliwo silników wysokoprężnych [daw. Diesla], które od ponadpółwiecza dominują w europejskim transporcie profesjonalnym; wysokowydajny, bezobsługowy, automatyczny odmierzacz takiego paliwa; płatność wyłącznie dedykowaną kartą.

Niegdyś segment ten zdominowany był przez koncerny. Obecnie stacjami takimi – czy to budowanymi od podstaw, czy modernizowanymi poprzez dostawienie stanowiska z odmierzaczami HSD+AdBlue [roztwór konieczny do spełnienia norm spalin w silnikach Diesla] – coraz bardziej interesują się prywatni inwestorzy. Automatyczny, wysokowydajny [ang. HDS] odmierzacz ON to również sposób na obniżenie kosztów nie tylko dużych firm z branży TSL, ale również tych mniejszych, ale dysponujących własną flotą.

Doskonałą okazją przygotowania się merytorycznego do takiej inwestycji są spotkania podczas XXIV Międzynarodowych Targów STACJA PALIW 2017, organizowane już od ćwierćwiecza przez Polską Izbę Paliw Płynnych, zgodnie z jej założeniami statutowymi. Tereny warszawskiego EXPO XXI to jedyna w Polsce okazja, by spotkać w jednym miejscu i czasie właścicieli stacji, jak i wszystkich liczących się producentów i dystrybutorów infrastruktury takich placówek.

Budowa stacji automatycznej wiąże się z bardzo dużymi kosztami, a związane są one nie tylko z infrastrukturą, ale również w systemami informatycznymi [ang. IT]. Tylko sprawnie działająca logistyka i monitoring online stanów paliwa w zbiornikach zapewnią bowiem bezawaryjny dostęp do usługi 24h przez 365 dni w roku. Zwłaszcza że płatności dokonywane są bezgotówkowo, kartą przypisaną do kierowcy, z indywidualnymi limitami ustalanymi przez właściciela firmy.

Mimo że ze względu na aktualny stan europejskich flot firmowych (który prawdopodobnie nie ulegnie zmianie w najbliższych dziesięcioleciach) istotą funkcjonowania stacji flotowej jest sprzedaż ON, systemy logistyczne takiej placówki powinny być przystosowane również do obsługi paliw alternatywnych – głownie gazowych, ale też pojazdów z napędem elektrycznym (ang. EV). Mamy sprawdzone, krajowe rozwiązania gazodiesla, w grę więc wchodzi również tankowanie LPG. Floty komunikacji miejskiej coraz częściej korzystają zaś z gazu ziemnego, metanu – CNG/LNG. Warto również, by kierowca mógł zatankować z odmierzacza AdBlue czy uzupełnić płyn do spryskiwacza.

Oprócz stacji ogólnodostępnych czy otwierających się na klientów zewnętrznych stacji zakładowych (zwanych niegdyś „garażowymi”) istotnym źródłem zamówień dla firm oferujących rozwiązania automatycznego tankowania jest Wojsko Polskie – pozostające dysponentem największej w Polsce bazy logistycznej. Warto zwrócić uwagę, że w najbliższym czasie z infrastruktury tej będą korzystać dyslokowane na terenie naszego kraju jednostki innych armii. Siły amerykańskie w Polsce to zaś szereg pojazdów, sprzętu ciężkiego i lotnictwa, które wymagają stałych, gigantycznych dostaw paliw.