Home » Samochód w firmie » Większa mobilność dla klienta
samochód w firmie

Większa mobilność dla klienta

mobilność dla klienta
mobilność dla klienta

Na rynku pojawiają się nowe produkty i usługi zapewniające klientowi mobilność.

Andrzej Sugajski

Dyrektor generalny, Związek Polskiego Leasingu

Oferta ta jest szczególnie rozwinięta w miastach zmagających się z korkami, wysokim poziomem zanieczyszczenia i ograniczoną liczbą miejsc do parkowania. Osoba chcąca przemieszczać się z punktu A do B może wybierać pomiędzy: leasingiem pojazdu, zarówno operacyjnym – skoncentrowanym na korzystaniu, jak i finansowym – prowadzącym do nabycia, czy zakupem auta na własność za pośrednictwem kredytu. Klient może także skorzystać z aut udostępnianych na minuty, dni, czy miesiące, przemieszczać się, korzystając z usług rozmaitych firm przewozowych, miejskich systemów rowerów, skuterów czy ostatnio – nawet elektrycznych hulajnóg. Wszystkie te rozwiązania zyskują swoich zwolenników, jak i przeciwników, co jest związane z zaspokajaniem potrzeb, wynikających bezpośrednio ze stylu życia. Nowe sposoby przemieszczania się są porównywane w rozmaitych testach, które biorą pod uwagę wygodę, koszty i czas. Patrząc z punktu widzenia firmy, największe znaczenie mają dwa pierwsze kryteria. Mimo iż obraz człowieka przemieszczającego się na elektrycznej hulajnodze w biznesowym stroju jest interesujący, to w naszej szerokości geograficznej – jak na razie – nie jest zjawiskiem często spotykanym. Firmy chcące zapewnić mobilność swoim pracownikom najczęściej decydują się na korzystanie z nowych, tj. coraz bezpieczniejszych i coraz bardziej ekologicznych pojazdów osobowych.

aktywa sfinansowane przez firmy

W ostatnich latach za ok. 70 proc. pierwszych rejestracji pojazdów osobowych na przedsiębiorstwa odpowiadają firmy zajmujące się leasingiem i wynajmem aut (krótko- i długoterminowym). Jak pokazują najnowsze wyniki opublikowane przez Związek Polskiego Leasingu po trzech kwartałach 2018 r., wartość finansowania pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 t wyniosła 26,7 mld zł (przy +22,1 proc. wzroście tego segmentu r/r). Warto zauważyć, że kontrakty odnoszące się wyłącznie do pojazdów osobowych odpowiadają za 22,7 mld zł finansowania, a dynamika w tej części rynku wyniosła po trzech kwartałach br. +24,1 proc. r/r.

W kontekście zmian zapowiedzianych i procedowanych przez rząd w ciągu trzech ostatnich miesięcy, a dotyczących amortyzacji pojazdów osobowych, jako branża szczególnie dużą rolę przywiązujemy do analizy tego obszaru działania firm leasingowych. Dynamika leasingu pojazdów osobowych od początku roku pozostaje na wysokim, ponad 20 proc. poziomie. Po I kw. 2018 r. wyniosła +24,9 proc, w połowie roku była na poziomie +22,8 proc., podczas gdy dane ZPL po III kw. pokazują wzrost finansowania pojazdów osobowych do +23,9 proc. r/r. Bazując na prognozach przygotowanych w połowie roku, spodziewamy się dalszego wzrostu finansowanych aut osobowych, szczególnie w IV kw. 2018.

Uważamy jednak, że dynamika ta będzie ograniczona przez możliwości podażowe importerów pojazdów. Aby przewidzieć jak będzie kształtował się rynek w ostatnich miesiącach roku, zadaliśmy klika pytań osobom odpowiedzialnym za sprzedaż w firmach leasingowych. Analiza ZPL pokazuje, że badani spodziewają się przyspieszenia aktywności sprzedażowej. Wzrośnie zarówno liczba wpływających umów, jak i wartość nowej produkcji. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, ankietowani oczekują nieznacznego wzrostu zatrudnienia oraz ustabilizowania jakości portfela. Jednocześnie, firmy leasingowe spodziewają się wyższego poziomu finansowania dla wszystkich trzech głównych grup środków trwałych na rynku ruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów lekkich.

Next article