Home » Samochód w firmie » Wynajem długoterminowy aut rozwija się znacznie szybciej od innych form finansowania floty
samochód w firmie

Wynajem długoterminowy aut rozwija się znacznie szybciej od innych form finansowania floty

Grzegorz Szymański
Grzegorz Szymański

Popularność wynajmu długoterminowego aut wśród przedsiębiorców w Polsce nadal rośnie.

Grzegorz Szymański

Prezes Zarządu PZWLP

Tempo rozwoju tego rynku wyniosło na koniec I kw. 15,1 proc. r/r, co oznacza, że było wyższe o prawie 2 proc. niż rok wcześniej i aż o ponad 6 proc. aniżeli dwa lata temu. Na potrzeby wynajmu długoterminowego zakupiono o 26,4 proc. więcej aut niż rok wcześniej. W porównaniu do pozostałych form finansowania samochodów służbowych, czyli m.in. do klasycznego leasingu finansowego, liczba nowych aut w wynajmie długoterminowym rosła zdecydowanie, bo ponad 2,5-krotnie szybciej.

Rok 2018 może być kolejnym bardzo udanym dla rynku motoryzacyjnego w Polsce. Zdaniem ekspertów, poziom sprzedaży nowych samochodów w salonach może być jeszcze wyższy niż w zeszłym roku, a ten – warto zaznaczyć – był pod tym względem rekordowy w ostatnich 18 latach. Za rosnącą sprzedaż w salonach, podobnie jak już od kilku lat, odpowiadały w I kwartale 2018 roku przede wszystkim firmy, które były nabywcami blisko 2/3 nowych aut.

Sposobem na sfinansowanie aut służbowych, którego popularność rosła wśród przedsiębiorców w Polsce w najwyższym tempie, był wynajem długoterminowy. To właśnie w jego przypadku liczba kupowanych nowych samochodów osobowych zwiększała się najszybciej – o 26,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Wzrost wynajmu długoterminowego był pod tym względem aż 2,5-krotnie większy niż w przypadku pozostałych dostępnych form finansowania aut dla firm. Dla porównania, liczba nowych samochodów nabywanych przez przedsiębiorców ze środków własnych, w kredycie oraz przy użyciu klasycznego leasingu finansowego razem była w I kwartale 2018 r. większa o 10,3 proc. r/r.

wzrost-liczby-zakupionych-nowych-aut-2

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku porównania z najbardziej konkurencyjnym wobec wynajmu długoterminowego, klasycznym leasingiem finansowym, przy użyciu którego przedsiębiorcy nabyli w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku o 10,4 proc. samochodów więcej niż w I kw. 2017 r.

wzrost-liczby-zakupionych-nowych-aut

Na koniec I kw. 2018 r. branża odnotowała wzrost na poziomie 15,1 proc. r/r. Tempo rozwoju rynku dynamicznie rośnie od kilku lat – w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku było bowiem o blisko 2 proc. wyższe niż w I kw. 2017 r. oraz o ponad 6 proc. większe niż w analogicznym okresie roku 2016.

wzrost-wynajmu-aut

Do niedawna, wynajem długoterminowy był kojarzony przede wszystkim z dużymi międzynarodowymi korporacjami, a obecnie sięga po to rozwiązanie coraz większa liczba przedsiębiorców z sektora MŚP. To jeden z głównych czynników stymulujących dużą i wciąż rosnącą dynamikę rozwoju branży. Dodatkowo, na efekt ten składa się również ważna zmiana w podejściu przedsiębiorców w naszym kraju do finansowania aut służbowych. Jeszcze kilkanaście lat temu firmy, podobnie jak użytkownicy prywatni, dążyły do posiadania samochodów, w związku z czym finansowały je przede wszystkim własnymi środkami lub kredytem.

Obecnie jednak postawy w tym zakresie znacznie się zmieniły – ok. 2/3 aut jest finansowanych którąś z form leasingu, a więc klasycznego leasingu finansowego, operacyjnego lub operacyjnego z obsługą, czyli wynajmu długoterminowego. Jak pokazują doświadczenia z Zachodniej Europy, po pewnym czasie i przekonaniu się do finansowania aut leasingiem, firmy zaczynają sięgać po formy bardziej zaawansowane, gwarantujące nie tylko finansowanie samochodów, ale również ich pełną obsługę, a więc po tzw. wynajem długoterminowy. Innymi słowy, zaczynają zastępować klasyczny leasing finansowy wynajmem długoterminowym. Proces ten w Polsce już się rozpoczął i w przyszłości może wpłynąć na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój branży.

Jak wynika z danych PZWLP, co piąty (20,5 proc.) nowy samochód osobowy zakupiony w I kw. 2018 r. przez przedsiębiorców znajdował się w wynajmie długoterminowym.

udzial-wynajmu-dlugotermionowego
Next article