Czy wejście w życie umowy o wolnym handlu między UE a Japonią zmieni oblicze globalnego łańcucha dostaw?

Osobiście jestem przekonany, że zwiększeniu ulegną wolumeny towarów przemieszczających się w obu kierunkach. Biorąc pod uwagę fakt, że docelowo stopa eliminacji ceł po stronie UE wyniesie około 99 proc., a po stronie japońskiej około 94 proc., wzrost poziomu wymiany handlowej w obecnych sektorach jest tylko kwestią czasu. Pociągnie to na pewno za sobą rozwój usług transportowych, magazynowych czy dystrybucyjnych po obu stronach globu. Liczymy także na zwiększenie poziomu stosowania rozwiązań innowacyjnych i automatyzacyjnych w tym łańcuchu, ze względu na duże zaawansowanie w tym obszarze naszych japońskich klientów. Pytaniem pozostaje czy EPA będzie, a właściwie kiedy, także motorem rozwoju dla branż, które do tej pory nie prowadziły tu wymiany handlowej.

Jakie sektory zatem najbardziej skorzystają na porozumieniu?

Wolny handel jest doceniany w tej chwili głównie przez firmy już eksportujące do krajów Azji Wschodniej. Wśród naszych klientów w Polsce i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej znajduje się wiele firm z branży FMCG, tytoniowej czy kosmetycznej, które chcą rozszerzyć swoje działania na japońskim rynku. Największa część eksportu składa się aktualnie z komponentów do produkcji telefonów, samochodów, ale także ważnym sektorem jest produkcja regionalnych wyrobów spożywczych, szkła, porcelany czy maszyn. Z kolei Japończycy importują do CEE, oprócz oczywiście wszelkich towarów w branży automotive, gotowe wyroby elektroniczne, medyczne i technologie dla przemysłu. Biorąc pod uwagę doświadczenia związane z wprowadzeniem podobnego porozumienia z Koreą Południową, spodziewamy się także znacznego wzrostu inwestycji we wszystkich tych sektorach. W dłuższej perspektywie natomiast uważam, że nie ma branży, dla której EPA nie miałaby być znaczącą siłą napędową.

Na jakie wsparcie mogą w takim razie liczyć polscy przedsiębiorcy chcący rozpocząć lub rozwinąć swoje działania w Japonii?

Grupa ESA logistika jako japoński operator logistyczny działający w regionie Europy Środkowo-Wschodniej od ponad 25 lat, przygotowała już w 2018 roku specjalny program konsultingowy w zakresie możliwości eksportowych po wprowadzeniu EPA dla naszych klientów. W tej chwili staramy się objąć opieką w tym zakresie kolejnych kontrahentów. Z naszego doświadczenia wynika, że to nie wielkie koncerny, ale współpracujące z nami licznie małe i niewielkie lokalne przedsiębiorstwa, dla których japoński rynek może być ciekawym wyzwaniem, są najbardziej zainteresowane takimi możliwościami. Doradztwo dotyczące zarówno systemu celnego, jak i optymalnych pod kątem czasu i cen dróg transportu, traktujemy tak samo priorytetowo, jak bezpośrednią usługę transportu czy magazynowania na tej trasie. Drzwi do japońskiego rynku stoją otworem! Zainteresowanych wykorzystaniem tej szansy zapraszamy do kontaktu.