Home » Cyberbezpieczeństwo » Oszczędności dla przedsiębiorcy dzięki Telematyce
E-biznes

Oszczędności dla przedsiębiorcy dzięki Telematyce

oszczędności
oszczędności

Telematyka – dlaczego jest tak cenna dla przedsiębiorców?

Bogumiła Czernecka

Praktyk z 20 letnim stażem w zarządzaniu flotą, w obszarze transportu oraz bezpieczeństwa pracy

Telematyka to dziś nie tylko niezbędne narzędzie dla przedsiębiorców, fleet managerów w zarządzaniu flotą osobową, ciężarową i maszynami, ale również droga do oszczędności w finansach, ekologicznej postawy oraz wsparcie dla odpowiedzialności społecznej biznesu. W zależności od potrzeb firmowych dobierać możemy różne parametry monitorujące pracę zarówno samochodu jak i kierowcy. Już dawno minęły czasy, kiedy telematyki używano głównie do lokalizacji pojazdów, monitorowania prędkości jazdy i zużycia paliwa, choć wielu użytkowników samochodów służbowych tkwi w tym przekonaniu.

Zarządzanie i optymalizacja kosztów

Telematyka pozwala efektywnie wykorzystywać narzędzia pracy jakim są: samochody służbowe osobowe, samochody dostawcze i ciężarowe, jak również wózki widłowe, maszyny budowlane. Znajomość mocy przerobowych floty oraz rozpoznanie nieefektywnych dotychczas zakresów jej funkcjonowania pozwala na dokonywanie zmian w zarządzaniu flotą co wprost przynosi wymierne oszczędności. Szybko pokazuje przedsiębiorcy nieefektywne wykorzystanie, co pozwala na redukcję sprzętu.

Telematyka pozwala na ograniczenie zbędnych przejazdów. Optymalne planowanie tras to oszczędność czasu, oszczędność paliwa, zużycia eksploatacyjnego pojazdów, ograniczenie przebiegów floty, tym samym mniejszej ilości napraw i przeglądów, zmniejszenie zużycia opon czy ograniczenie pracy na biegu jałowym. Ten ostatni element jak również niższe zużycie paliwa ogranicza emisję CO2 i wspiera ochronę środowiska.

Kolejne oszczędności to zniżki ubezpieczeniowe. Wielu ubezpieczycieli uwzględnia fakt stosowania telematyki przy kalkulacji składek ubezpieczeniowych. Jest to informacja potwierdzająca świadome funkcjonowanie floty, dbałość o ograniczenie szkód komunikacyjnych. W efekcie można wypracować niższe poziomy składek ubezpieczeniowych.

Ograniczenie wszelkich wypadków – a szczególnie konsekwencji finansowych wypadków i braku ciągłości biznesu

Telematyka jest bardzo ważnym narzędziem dla utrzymywania bezpieczeństwa jazdy, zdrowia, życia kierowcy. Mamy możliwość monitorowania stylu jazdy, zachowań behawioralnych, przekraczania prędkości. W tym zakresie najbardziej skuteczne są rozwiązania pozwalające w czasie rzeczywistym sygnalizować i korygować kierowcy nieprawidłowe zachowania. Z czasem kierowcy sami dostrzegają korzyści płynące z takich rozwiązań. Powinno iść to w parze z system szkoleń flotowych dla kierowców, wytycznymi wewnętrznych procedur.

Kolejnym ważnym elementem utrzymania bezpieczeństwa szczególnie w branży transportowej jest wsparcie dla bezpiecznego przewożenia ładunków, przewożenia osób. Monitorowanie stylu jazdy, nagłych hamowań, nagłego przyspieszania, zbyt ostrego wchodzenia w zakręty wspiera bezpieczeństwo przewożonego ładunku, ograniczenie zniszczenia podczas transportu ładunków jak i środków transportu, które mogą ulec zniszczenie wskutek przemieszczenia się ładunku. Pamiętajmy również o odpowiedzialności finansowej przedsiębiorcy za skutki wypadków drogowych i katastrof drogowych, które powstają z powodów braku uwagi kierowcy podczas jazdy.

Dziś wielu producentów pojazdów posiada fabryczne rozwiązania telematyczne dla swoich klientów. Opcjonalnie mamy wielu dostawców oferujących różne rozwiązania telematyczne, które indywidualnie dopasowane mogą być do rodzaju i wielkości floty. Aplikacje mobilne pozwalają przedsiębiorcy „podglądać” swoja flotę o każdej porze i w każdym miejscu.

Telematyka wspiera również sytuacje, kiedy to zagrożone jest zdrowie i życie kierowcy. W przypadku nagłego zachorowania, zasłabnięcia można szybko ustalić lokalizację pojazdu i wysłać pomoc. Czas odgrywa wówczas kluczową role.

Next article