Home » E-biznes » Phishing – co to jest i jak się przed nim bronić?
E-biznes

Phishing – co to jest i jak się przed nim bronić?

Nie daj się oszustom! Dzięki tym zasadom Twoje dane w internecie będą bezpieczne

Robisz zakupy online? Phishing to pojęcie, z którym musisz się zapoznać. W szczególności problem phishingu może dotyczyć osób korzystających z serwisów ogłoszeniowych takich jak OLX. Czym jest phishing? Jak nie paść ofiarą oszustów? Poznaj zasady, dzięki którym Twoje dane będą bezpieczne, a zakupy online nie przysporzą problemów.

Phishing – co to jest? 

Phishing to metoda oszustów internetowych, których celem jest wyłudzenie Twoich poufnych danych, np.:

– haseł do zalogowania się w bankowości elektronicznej,
– numerów kart kredytowych, kont bankowych czy ubezpieczeń,
– numeru PESEL.

Przesłane wiadomości mogą przekierowywać do strony internetowej, która ma na celu wyłudzenie Twoich danych. Do tego wykorzystują najczęściej sfałszowane e-maile i SMS-y albo podrobione strony internetowe. Coraz częściej oszuści działają również za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz komunikatorów (np. poprzez „metodę na BLIKa”).

Jak działają phisherzy, czyli internetowi oszuści chcący wyłudzić Twoje dane?

Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Ofiarami mogą paść osoby robiące zakupy online, korzystające np. z serwisów ogłoszeniowych takich jak OLX.

Wiadomości phishingowe są tak przygotowywane przez cyberprzestępców, aby wyglądały na autentyczne – w rzeczywistości będąc fałszywymi.

Phisherzy podszywają pod rozpoznawalne instytucje oraz firmy:
– urzędy,
– banki,
– firmy kurierskie i telekomunikacyjne,
– serwisy ogłoszeniowe i zakupowe.

Oszuści w nadesłanych wiadomościach zachęcają np. do przelania pieniędzy na podany numer konta czy zmianę loginu i hasła, za pośrednictwem konkretnego linku.

Jak nie paść ofiarą phishingu? O tych zasadach ochrony danych w sieci musisz pamiętać

Najważniejsza zasada – nie klikaj w link oraz załącznik, w sytuacji, gdy masz wątpliwości co do tego, czy nadawca jest prawdziwy. Przyjrzyj się, czy adres mailowy wygląda wiarygodnie, czy podpis pod treścią jest tożsamy z firmą lub instytucją, na którą powołuje się nadawca.

Zachowaj dużą czujność i zwracaj uwagę na to, czy nazwa strony internetowej jest poprawna – nie zawiera literówek czy kosmetycznych różnic. Warto też zwrócić uwagę na pisownię, gramatykę i interpunkcję.

Nie ufaj w niewiarygodne deklaracje –jeśli ktoś obiecuje przelanie sporej sumy pieniędzy w zamian za określone działanie, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Nie udostępniaj swoich loginów, haseł czy innych wrażliwych danych.

Co równie istotne, pamiętaj, że bank lub inna instytucja nie powinna Cię prosić o podanie w wiadomości e-mail danych osobowych! Nieprawdopodobne jest także to, aby wspomniane podmioty prosiły za pomocą SMS-a, czy wiadomości na Whatsapp np. o uregulowanie należności podatkowych.

Bezpieczne zakupy online sięgaj po sprawdzone rozwiązania

Często robisz zakupy w sieci i obawiasz się, że padniesz ofiarą phishingu? W celu zminimalizowania ryzyka, warto sięgać po sprawdzone i bezpieczne opcje. Taką propozycją są przesyłki OLX – usługa, dzięki której możesz kupować i sprzedawać z dostawą.

Jeśli jesteś sprzedawcą, wystarczy, że dodasz w OLX ogłoszenie z opcją przesyłki, a następnie podasz najważniejsze informacje, które umożliwią późniejsze opłacenie zamówienia. Gdy otrzymasz prośbę o zakup z przesyłką, zaakceptuj ją w ciągu 24 godzin. Następnie wybierz punkt nadania, pobierz dane potrzebne do wysyłki i przygotuj paczkę. Nadaj ją za darmo w ciągu 72 godzin. Pieniądze trafią na Twoje konto bankowe w ciągu 3 dni kalendarzowym od momentu, w którym kupujący odbierze paczkę.

Chcesz coś kupić korzystając z przesyłek OLX? Wybierz wymarzony przedmiot i kliknij „Kup z przesyłką”. Następnie podaj swoje dane i wybierz punkt odbioru.

Kolejnym krokiem będzie dokonanie płatności – w wygodny i bezpieczny sposób, za pośrednictwem nowej opcji płatności szybkim transferem lub przelewem online.

Sprzedawca ma 24 godziny na zaakceptowanie Twojego zamówienia z przesyłką. Obserwuj status zamówienia na OLX – sprzedający ma 3 dni na jej nadanie, zaś Ty masz 7 dni na jej odebranie ze wskazanego punktu InPost lub Poczty Polskiej.

Next article