Home » Edukator przedsiębiorcy ukryte » Dlaczego warto zastosować outsourcing rekrutacyjny?
Edukator przedsiębiorcy ukryte

Dlaczego warto zastosować outsourcing rekrutacyjny?

Bieżące monitorowanie przez pracodawców zachodzących zmian i dostosowywanie się do nich pozwala na zachowanie właściwego tempa rozwoju firm i organizacji. Kluczowe jest podejście do pracowników – to właśnie oni stoją za sukcesem każdej firmy.

Rynek SSC/BPO w Polsce nieustannie się rozwija, obecnie jesteśmy w czołówce krajów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zaledwie w ciągu ostatnich dwóch lat sektor urósł o połowę. Biegła znajomość języków obcych oraz wysoki poziom wykształcenia młodych Polaków, którzy doskonale zdają sobie sprawę z aktualnych potrzeb rynku, sprawiają, że pracodawcy są zainteresowani Polską. W tym miejscu należy podkreślić, że niemała w tym zasługa ścisłej współpracy biznesu z uczelniami wyższymi, takimi jak choćby Szkoła Główna Handlowa czy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Problem rotacji pracowników

Każdy pracodawca chce zatrudniać jak najlepsze i najskuteczniejsze w swojej branży osoby. Należy jednak mieć na uwadze, iż obecnie mamy do czynienia z rynkiem kandydata. Aby sprostać ich oczekiwaniom, firmy nieustannie muszą podnosić swoją atrakcyjność. Przedsiębiorstwa z sektora SSC/BPO są w czołówce pracodawców deklarujących work-life balance, co bez wątpienia przekłada się na wzrost zainteresowania ofertami pracy w tym obszarze. Niemal standardem jest obecnie elastyczne podejście pracodawców do miejsca i czasu pracy oraz oferowanie pakietu sportowego i stałej opieki medycznej. Znaczna część firm wdraża również niestandardowe rozwiązania z zakresu WBL, takie jak: zapewnienie pracownikom dostępu do zdrowej żywności, organizowanie szkoleń, konkursów i spotkań tematycznych czy posiadanie w firmach sal do ćwiczeń i relaksu.

Jednak pomimo oferowania atrakcyjnych pakietów pracowniczych, rynek SSC/BPO boryka się z problemem dużych rotacji wśród pracowników. Jak temu zapobiec? W takich sytuacjach bez wątpienia należy przeanalizować system zarządzania firmą. Wprowadzenie programu oceny i rozwoju pracowników sprawi, że poczują się oni zauważeni, a świadomość, jakie cele i zadania są przed nimi postawione ułatwi ich realizację. Wywiady kompetencyjne, kwestionariusze osobowości zawodowej i testy umiejętności czy szkolenia z zakresu HR – to wszystko przyczyni się do zbudowania wśród pracowników świadomości, że firma otwarta na zmiany, ale przede wszystkim nastawiona na rozwój pracowników. Niewątpliwie to też przełoży się na poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, da satysfakcję z wykonywanej pracy i stanie się gwarancją długotrwałego zatrudnienia i zminimalizowania ryzyka rotacji.

Istotą SSC jest ograniczenie kosztów

Jednym z obszarów dających spore możliwości w tym zakresie jest korzystanie z zewnętrznej obsługi payroll. Zalety takiej współpracy to przede wszystkim gwarancja, że procesy personalno-płacowe są prowadzone prawidłowo i terminowo – przy zachowaniu pełnej poufności i bezpieczeństwa informacji, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informacyjnych. Aby mieć świadomość i pełny obraz korzyści, jakie daje współpraca z firmą zewnętrzną w zakresie zarządzania dokumentacją personalną i administracji wynagrodzeniami, należy rozpatrzeć to w czterech kategoriach:

Next article