Home » Edukator przedsiębiorcy » Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – ubezpieczenia należności w Allianz Trade
edukator przedsiębiorcy

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – ubezpieczenia należności w Allianz Trade

Kryzys energetyczny, sytuacja geopolityczna, pandemia, rosnące stopy procentowe, galopująca inflacja oraz implikacje społeczne – te i wiele innych czynników przekłada się na pogłębiający się kryzys gospodarczy. Ten stan rzeczy z kolei powoduje nierentowność coraz większej liczby firm. Stają się niewypłacalne i w wielu przypadkach ogłaszają upadłość, bez spłaty długów, przez co i nasze firmy mogą ucierpieć. Można jednak temu zaradzić, korzystając z ubezpieczenia należności w Allianz Trade.

Liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw stale rośnie

Mamy obecnie do czynienia ze spowolnieniem gospodarki, które, jak donoszą analizy Allianz Trade, w przyszłym roku może się tylko nasilić. Już teraz statystyki zgodnie pokazują, z jak wielkim problemem mamy do czynienia. Przykładowo: liczba niewypłacalnych firm w sektorze usług po 10 miesiącach 2022 roku wzrosła o 89 firm w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim, co stanowi aż ponad 10-procentowy wzrost. W transporcie liczba przewoźników tracących płynność finansową zwiększyła się r/r aż o 44 proc.

Niestety, jak wskazuje Sławomir Bąk, członek zarządu ds. oceny ryzyka w Allianz Trade, te statystyki i tak nie oddają pełnej skali problemu, ponieważ większość firm mających kłopoty decyduje się na zawieszenie lub nawet wyrejestrowywanie swojej działalności. We wrześniu 2022 roku na taki krok zdecydowało się aż 60 tys. przedsiębiorców. Jednak zamknięcie lub zawieszenie firmy nie chroni wierzycieli przed pozostawionymi długami. To wszystko sprawia, że zwiększa się także liczba zleceń windykacyjnych – o 40 proc. r/r na koniec września według danych Allianz Trade. To wymowne potwierdzenie tego, z jak dużą skalą kryzysu gospodarczego muszą zmagać się zarówno polskie, ale też zagraniczne firmy.

Ubezpieczenie należności – recepta na osłabienie koniunktury

W obecnych czasach ubezpieczenie należności dodatkowo zyskuje na popularności jako kompleksowa metoda zachowania płynności finansowej. Kompleksowa, gdyż wspiera zarówno finanse, jak i sprzedaż do maksymalnego, bezpiecznego w danej sytuacji poziomu obrotów. Jak podaje Allianz Trade, tylko w 2021 roku ubezpieczyciele należności ubezpieczyli 645 209 mld złotych obrotów (wzrost o 112 proc. w porównaniu do roku 2020). Odpowiada to 25 proc. wartości PKB Polski w 2021 r. Znając prognozy na następne lata, wiemy już, że liczba firm z niego korzystających oraz wartość chronionego obrotu zapewne wzrosną.

Ubezpieczenie należności chroni nie tylko przed niewypłacalnością naszych kontrahentów, ale i naszą nas. Nie jest jednak przy tym rozwiązaniem jedynie asekuracyjnym, jak każde inne ubezpieczenie. Daje pewność odzyskania należności od naszych klientów, ale jednocześnie jest narzędziem ich aktywnej weryfikacji, poszukiwania dobrze rokujących odbiorców. Zabezpiecza więc, ale i stymuluje poprawę płynności finansowej firmy poprzez wsparcie sprzedaży. Cenny jest też spokój, jaki daje – pozwalający skupić się nie tylko na bieżącej działalności (zamiast na windykowaniu dłużników), ale też na planowaniu i realizowaniu w spokoju nowych wyzwań, rozwijaniu firmy. Wszystko dzięki spokojowi o jej stabilność finansową.

Co istotne – ubezpieczając nasze transakcje zyskujemy również w oczach naszych partnerów, dostawców jako firma przewidywalna, wypłacalna i rozsądnie zarządzana, z dużym kapitałem rozwojowym. Gdy zyskujemy bezpieczeństwo, nasi partnerzy także mogą czuć się bezpieczni.

Dobranie odpowiedniej oferty kluczem do sukcesu

Jak zatem wybrać odpowiedniego ubezpieczyciela, który odpowie na potrzeby naszej organizacji w kwestii ubezpieczenia należności? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ugruntowaną pozycję ubezpieczyciela oraz jego renomę i zaufanie innych przedsiębiorców. Tak jest właśnie w przypadku marki Allianz Trade, która jest jedną z najdłużej działających na rynku ubezpieczeń firm – w efekcie także z największym udziałem w światowym, jak i polskim rynku. Wybierając doświadczony w tym zakresie zakład ubezpieczeniowy, mamy pewność najwyższych i najnowocześniejszych standardów w zabezpieczaniu pieniędzy naszej firmy.

Oferta Allianz Trade jest kompleksowa – chroni nie tylko należności, ale udziela także gwarancji zabezpieczających wypełnienie umowy lub kontraktu. Gwarancji przydatnych nie tylko w budownictwie, przy realizacji inwestycji przemysłowych czy samorządowych, ale także przy dostawach np. taboru transportowego czy zabezpieczeniu transportu, składowania i zagospodarowania odpadów. Może zabezpieczyć wszystkie interesy z twoimi kontrahentami. Samo ubezpieczenie należności (zwane oficjalnie ubezpieczeniem kredytu kupieckiego) w Allianz Trade zabezpieczy twój biznes od ryzyka braku spłaty faktur, co jest szczególnie ważne w dobie kryzysu gospodarczego, niewypłacalności wielu podmiotów i zmniejszonej skuteczności firm windykacyjnych z powodu znacznego wzrostu liczby zleceń (i zmniejszenia się majątku firm na pokrycie długów).

Jak ubezpieczenie należności Allianz Trade wygląda w praktyce?

Ubezpieczenie należności w Allianz Trade to uproszona, bardzo intuicyjna forma budowania bezpieczeństwa finansowego. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do konsultanta Allianz Trade – można to zrobić przez stronę internetową Allianz już w kilka minut. Następnie firma dokonuje szczegółowej analizy finansowej kontrahentów, by wyznaczyć dla nich optymalny limit kredytowy – czyli poziom ochrony, odpowiadający twoim potrzebom. Kolejny krok to przygotowanie indywidualnej oferty dla twojej firmy. Ubezpieczenie należności zawiera się na 12 miesięcy, podczas których w przypadku kłopotów z płatnościami twoich kontrahentów uruchamiany jest proces odszkodowawczy. Poprzedzony jest próbą odzyskania należności, po tym czasie ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie.

Dodatkowo Allianz Trade dokonuje analizy odbiorców i na bieżąco rekomenduje, jaki poziom wymiany z nimi jest aktualnie bezpieczny, zarówno przed podjęciem współpracy z danym klientem, jak i w jej trakcie. Niestety, większość długów i szkód generują dobrze znani, często wieloletni klienci, których już nie sprawdzamy tak, jak tych nowych, a ryzyko z ich strony nie jest mniejsze – zwłaszcza w tak nieprzewidywalnym i szybko zmieniającym się otoczeniu jak teraz.

Next article