Home » Edukator przedsiębiorcy » Flota z telematyką – ile może zaoszczędzić Twoja firma?
edukator przedsiębiorcy

Flota z telematyką – ile może zaoszczędzić Twoja firma?

telematyka
telematyka

Bardzo często właściciele firm obawiają się wprowadzenia nowych rozwiązań do zarządzania flotą, ponieważ myślą, że są one zbyt skomplikowane lub kosztowne. Nic bardziej mylnego – to proste w obsłudze, intuicyjne systemy, które są w stanie znacznie usprawnić pracę i zaoszczędzić sporo kosztów.

Telematyka to system umożliwiający gromadzenie i analizowanie danych z pojazdów i ich wykorzystanie do zarządzania flotą. W zależności od potrzeb może obejmować różne funkcje – od monitoringu i lokalizacji pojazdów, poprzez optymalizację tras i kontrolę zużycia paliwa, poprawę bezpieczeństwa, aż do możliwości elastycznego reagowania i zarządzania przewożonym towarem oraz pracą kierowców. Telematyka nie jest jednak przeznaczona tylko dla firm transportowych. Jej rozwiązania są z powodzeniem stosowane przez firmy niemal ze wszystkich branż – np. w pracy przedstawicieli handlowych, flot kurierskich, dostawczych i serwisowych, a także na terenach przedsiębiorstw o dużych powierzchniach (budowach, fabrykach, kompleksach magazynów). System telematyczny działa trochę jak czarna skrzynka w samolocie i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowców, ładunków i pasażerów.

Firma, która chce wdrożyć system telematyczny wcale nie musi być duża. Wystarczy kilka pojazdów, by już osiągać realne benefity. Większość firm posiada floty 10-20 samochodów, gdzie wprowadzenie systemu sprawnej komunikacji znacznie ułatwia codzienną pracę. Nie chodzi w niej wyłącznie o monitorowanie czasu pracowników, a skuteczne planowanie logistyki i optymalizację kosztów. Dzięki rozwiązaniom telematycznym do zarządzania flotą można obniżyć koszty operacyjne o 20 proc., a czas zwrotu z inwestycji nie przekracza 6-9 miesięcy.

Flota z telematyką – jak wygenerować oszczędności?

Do kluczowych czynników mających wpływ na zużycie paliwa należą:
styl jazdy,
przebieg pojazdu.

Od zbędnego przyspieszania i hamowania, po jazdę na biegu jałowym i ostre hamowanie – istnieje długa lista nieefektywnych nawyków, które sprawiają, że samochody zużywają więcej paliwa niż powinny. Tak samo zbędnie przejechane kilometry, nieefektywne planowanie tras i nieoczekiwany ruch drogowy nie prowadzą jedynie do mniej efektywnego przebiegu pracy, powodują także wzrost kosztów. W obu obszarach zastosowanie telematyki rozwiązuje ten problem.

Przykładowo, funkcja OptiDrive 360 dostępna na platformie WEBFLEET dostarcza na bieżąco dane dla ośmiu kluczowych parametrów stylu jazdy każdego prowadzącego pojazd, to jest: przekraczanie prędkości, zdarzenia podczas jazdy, jazda na biegu jałowym, zużycie paliwa, utrzymywanie stałej prędkości, toczenie pojazdu, ekologiczna prędkość i zmiany biegów. Kierujący pojazdami za pomocą terminali w kabinach otrzymują informację zwrotną i aktywne porady na temat ekologicznej i ekonomicznej jazdy, a zarządzający flotą zyskują pełen wgląd w dane bieżące i archiwalne, możliwość identyfikacji wszelkich anomalii i podejmowania działań korygujących.

W jednej z firm ubezpieczeniowych, zatrudniającej 150 agentów „mobilnych” zdecydowano się na wdrożenie telematyki i OptiDrive 360 w celu obniżenia poziomu szkodowości (wzrost bezpieczeństwa!), co jest istotnym czynnikiem wpływającym na wizerunek firmy ubezpieczeniowej oraz obniżenia kosztów operacyjnych floty.

W pierwszym miesiącu po wprowadzeniu systemu, średnie zużycie paliwa dla pojazdu wynosiło 8,84 litra na 100 kilometrów. W kolejnym miesiącu, po analizie danych z OptiDrive, aktywnym coachingu i wprowadzeniu grywaliazacji, bazującej na wskaźnikach związanych z ekonomiczną jazdą sprawiło, że średnie zużycie paliwa spadło do wartości 6,21 litra na 100 kilometrów, czyli realnie zaoszczędzono około 2,5 litra na 100 kilometrów per pojazd. W skali całej floty miesięczna oszczędność wyniosła 154044 PLN.


Automatyzacja procesów

Firmy, by móc dalej funkcjonować, muszą stawiać na cyfryzację i automatyzację procesów. To już nie tylko kwestia oszczędności czasu i pieniędzy, ale także bezpieczeństwa firmy i gwarancji ciągłości jej niezakłóconego działania, szczególnie w czasie pandemii. Praca zdalna i nowe reżimy sanitarne spowodowały, że rozwiązania oparte na chmurach stały się niezbędne.

Wykorzystanie rozwiązań telematycznych istotnie usprawnia te procesy. Przykładowo za pomocą WEBFLEET osoba zarządzająca flotą może z dowolnego miejsca i urządzenia (komputer, tablet, telefon) monitorować wszystkie pojazdy, wyznaczać im trasy, zdalnie pobierać dane z tachografów, przekazywać zlecenia i śledzić wszystkie najważniejsze parametry realizowanych zadań (przejechane kilometry, zużycie paliwa, zarządzanie pracami serwisowymi, monitoring i doskonalenie stylu jazdy kierowców). Zautomatyzowanie procesów administracyjnych i zdjęcie z barków kierowców oraz kierowników konieczności wykonywania „papierkowej roboty” istotnie wpływa nie tylko na oszczędność czasu (każdy może skoncentrować się na swoich podstawowych zadaniach), ale przede wszystkim wpływa na wzrost wydajności i redukcję kosztów operacyjnych floty.

Przykładem operatora transportowego, który w związku z rozwojem floty zdecydował się na wprowadzenie rozwiązań telematycznych, by zoptymalizować koszty i zautomatyzować część procesów biznesowych, jest firma Brit-Pol, zlokalizowana w Warszawie.

Firma korzysta nie tylko z urządzeń telematycznych w ciągnikach, ale także z urządzeń do monitoringu zasobów. Dzięki wprowadzonej optymalizacji przy pomocy telematyki uzyskano znaczące oszczędności w zużyciu paliwa. W 2020 roku wyniosły one 200 euro na miesiąc na jeden pojazd, co daje 8 tys. euro na miesiąc na całą flotę Brit-Pol. Redukcja kosztów w ciągu roku sięgnęła 110 tys. euro.


Next article