Home » Edukator przedsiębiorcy » Most wanted na rynku pracy
edukator przedsiębiorcy

Most wanted na rynku pracy

Pracownicy fizyczni królują w rankingach najbardziej poszukiwanych na rynku. W serwisie OLX liczba ofert notuje w tym roku rekordowe wzrosty dla kategorii: transport i spedycja, produkcja, sprzedaż i obsługa klienta, budowa i remonty.

Cztery pierwsze miejsca w rankingu najczęściej poszukiwanych zawodów w Polsce dotyczą pracy fizycznej. Są to: sprzedawcy, robotnicy budowlani, kierowcy ciężarówek i autobusów, robotnicy budowlani w wykończeniówce (źródło: GUS). Na liście zawodów, gdzie brakuje kandydatów do pracy 2 na 3 pozycje to praca fizyczna lub produkcyjna. Przykładowo, niedobór kierowców, pracowników magazynowych i budowlanych dotyczy od 75 do 100 proc. obszaru kraju (źródło: Barometr Zawodów).

Jak wynika z danych OLX Praca, ta sytuacja bezpośrednio wpływa na rekordowy przyrost ofert zatrudnienia w kluczowych dla rynku kategoriach. Wyróżniają się transport/spedycja, które obecnie generują o 25 proc. więcej ofert pracy niż w latach 2018-2020 oraz 33 proc. więcej, porównując rok do roku. Drugie miejsce to produkcja ze wzrostem ofert o 21 proc. na przestrzeni kilku lat oraz 30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, a dalej – niemal na równi – sprzedaż i obsługa klienta. W porównaniu do ubiegłego roku, na OLX mocno wzrosła także ilość ofert w kategoriach prace magazynowe (24 proc.), budowa/remonty (19 proc.), kasjer i pracownik sklepu (16 proc.).

Czy rekordowy popyt na pracowników fizycznych i produkcyjnych przekłada się na chęć podejmowania pracy?

Polacy dostrzegają ewolucję pracy fizycznej

OLX przeprowadził ogólnopolskie badanie, pytając osoby aktywne zawodowo o postrzeganie pracy fizycznej i świadomość zmian na rynku pracy. Polacy świetnie zdają sobie sprawę z wysokiego zapotrzebowania na pracowników fizycznych i produkcyjnych – jedynie co piąty badany tego nie dostrzega. Zdaniem badanych, w szczególności pracownicy produkcyjni i remontowo-budowlani są bardziej poszukiwani niż lekarze i pielęgniarki, specjaliści IT czy prawnicy.

Polacy mają też generalnie dobrą opinię na temat pracy fizycznej w badanych zawodach. W pytaniu o to, czy jest ona ważna, 90 proc. osób ocenia ją co najmniej na równi z pracą umysłową świadczoną w ramach tej samej firmy.

Ale nie wiedzą, że praca fizyczna to także benefity

Wiedza o tym, kto jest obecnie „most wanted” na rynku pracy oraz generalnie dobra opinia o wadze i ewolucji pracy fizycznej w badanych zawodach nie idą w parze z przekonaniem o dobrym wynagrodzeniu i benefitach. Aż 42 proc. osób w ogóle nie kojarzy najbardziej poszukiwanych obecnie zawodów z jakimikolwiek świadczeniami pozapłacowymi.

– Szkoda, bo oferty pracy w tych kategoriach wyglądają dziś zupełnie inaczej, a najwięksi pracodawcy kuszą kandydatów obowiązkową listą benefitów. Zdecydowanie dostrzegamy, że firmy są dziś gotowe na duże inwestycje, także wdrożeniowo-szkoleniowe, by przyciągnąć kandydatów. Gotowość do ich przeszkolenia na start widać szczególnie w produkcji, sprzedaży i transporcie. To świetny czas na poszukiwanie dobrej pracy – komentuje wyniki badania Paweł Świderski, dyrektor kategorii Praca w OLX.

Benefity, które najczęściej pojawiają się w ofertach największych pracodawców na OLX w topowych kategoriach dla pracy fizycznej i produkcyjnej to kolejno: ubezpieczenie na zdrowie/życie, prywatna opieka medyczna, jasny system premiowy, szkolenia, karta Multisport, zniżki/karta na zakupy w sklepie lub sieciach partnerskich.

Listę świadczeń pozapłacowych u największych pracodawców coraz częściej zaczynają uzupełniać również: pełne lub częściowe finansowanie posiłków w pracy, paczki i bony okolicznościowe np. na święta, dofinansowanie wakacji, kursy językowe, wyprawki szkolne.

Next article