Home » Faktoring i leasing » Wynajem długoterminowy aut wciąż przyśpiesza
faktoring i leasing

Wynajem długoterminowy aut wciąż przyśpiesza

Sławomir Wontrucki
Sławomir Wontrucki

Sławomir Wontrucki

Prezes Zarządu PZWLP, Prezes LeasePlan Polska

Zgodnie z opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów danymi, branża wynajmu długoterminowego aut w Polsce wciąż przyspiesza. Tempo jej rozwoju rośnie nieprzerwanie od półtora roku i na koniec trzeciego kwartału osiągnęło już poziom 14,1 proc. r/r. Na wysoką i wciąż rosnącą popularność tej formy finansowania aut służbowych wśród przedsiębiorców wpływa przede wszystkim coraz większe zainteresowanie wynajmem długoterminowym w sektorze MŚP.

Na koniec września 2017 r. należące do PZWLP firmy dysponowały łącznie prawie 147,5 tys. samochodami, znajdującymi się w wynajmie długoterminowym, czyli leasingu operacyjnym z pełną lub częściową obsługą serwisową i administracyjną. Rynek wynajmu długoterminowego aut urósł w Polsce w ciągu ostatniego roku o 14,1 proc. Poza wysokim tempem rozwoju, osiągniętym na koniec trzeciego kwartału, na uwagę zasługuje fakt, że dynamika wzrostu branży zwiększa się nieprzerwanie od półtora roku. Obecnie jest już prawie o 1/3 większa, niż rok temu oraz o ponad połowę większa w porównaniu ze stanem z końca marca 2016 r.

tempo-wzrosu-wynajmu-dlugoterminowego-aut

Rosnącą dynamikę rozwoju wynajmu długoterminowego w Polsce można już bez wahania nazwać rynkowym trendem. Od półtora roku, w każdym kolejnym kwartale, coraz większa liczba przedsiębiorców w naszym kraju, poszukujących sposobu na sfinansowanie samochodów służbowych do swojej firmy, decyduje się właśnie na wynajem długoterminowy. Wśród nowych klientów branży coraz częściej pojawiają się przedsiębiorcy z sektora MŚP i to oni w dużej mierze sprawiają, że branża ta nie tylko rozwija się dynamicznie, ale tempo jej wzrostu jest coraz większe. Warto również podkreślić, że wynajem długoterminowy jest trafną odpowiedzią na potrzeby firm we współczesnym świecie, związane z autami służbowymi. Przedsiębiorcy, także ci mniejsi, oczekują obecnie bowiem nie tylko finansowania auta, co ma miejsce np. przy kredycie bankowym, czy też zwykłym leasingu finansowym. Poszukują obecnie kompleksowej usługi związanej z flotą aut – od zewnętrznego sfinansowania, poprzez codzienną obsługę serwisową, administracyjną, związaną z likwidacją szkód, czy też wymianą opon, aż po proces zbycia samochodów na rynek wtórny po zakończeniu eksploatacji i wymianę floty na nowe auta. I to właśnie gwarantuje wynajem długoterminowy. Na dodatek, koszty związane z autami służbowymi są w jego przypadku od kilku do kilkunastu procent niższe, niż w przypadku sfinansowania aut kredytem, zwykłym leasingiem finansowym czy też zakupu ze środków własnych.

Zgodnie z danymi IBRM Samar, firmy w Polsce zakupiły w trzecim kwartale ponad 78 tys. nowych aut osobowych. Co piąte z nich, bo 19,6 proc. (prawie 15,5 tys. aut), znalazło się w tym czasie w wynajmie długoterminowym, co oznacza, że branża CFM w trzecim kwartale miała o jeden punkt procentowy większy udział w sprzedaży nowych samochodów osobowych do firm, niż w całym pierwszym półroczu bieżącego roku. W okresie lipiec-wrzesień 2017 r. na potrzeby wynajmu długoterminowego zakupionych zostało o 1/5 (19,5 proc.) nowych aut osobowych więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

udzial-wynajmu-dlugoterminowego-aut

Next article