Home » Finanse » Phishing? To sposób na kradzież Twoich pieniędzy!
finanse

Phishing? To sposób na kradzież Twoich pieniędzy!

phishing
phishing

Phishing to oszustwo polegające na podszywaniu się pod różne, w tym istniejące, strony, osoby, firmy w celu wyłudzenia Twoich danych, np. loginu i hasła, numeru karty płatniczej, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL i informacji o Twoim życiu. Wszystkie te informacje mogą służyć kradzieży Twoich pieniędzy, tożsamości i oszukiwaniu innych w Twoim imieniu.

Oszuści mogą podszywać się np. pod strony OLX, bankowości internetowej czy operatorów płatności. W momencie, w którym podasz swoje dane na fałszywej stronie, nieświadomie udostępniasz je oszustom – dzięki czemu mogą dostać się do Twojego konta i wykraść więcej informacji, ukraść pieniądze.

Wiadomości i strony, które tworzą oszuści, często są bardzo podobne do oryginału. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi zarówno na adres strony internetowej, z której korzystasz, jak i na nadawcę otrzymanej wiadomości mailowej.

Podobnie jak inne instytucje serwis OLX każdego dnia otrzymuje zgłoszenia o próbach wyłudzenia danych lub bezpośrednio pieniędzy od swoich użytkowników. Podpowiadamy, co zrobić, by ustrzec się przed tym oszustwem.

By podstępnie uzyskać dane Twojej karty bankowej, oszuści będą próbowali przekonać Cię, że już zapłacili za Twój przedmiot i że musisz wpisać dane karty w formularzu, do którego wyślą Ci link – to nieprawda! Przesyłki OLX tak nie działają – OLX nie generuje takich linków. Jako Sprzedający nie musisz nigdzie dodatkowo podawać danych karty bankowej do odebrania płatności za sprzedany przedmiot. Wystarczą dane, które podałeś/(-aś) na swoim bezpiecznym koncie OLX.

→ Pamiętaj, by zachować najwyższą ostrożność, jeśli ktoś z OLX przekierowuje rozmowę poza OLX (np. na adres e-mail lub komunikator WhatsApp) albo nakłania Cię do kliknięcia w link – może on prowadzić nie tylko do fałszywej strony, ale także do pobrania złośliwego oprogramowania.

→ Czytając daną wiadomość, zastanów się, czy jest to normalna forma komunikacji danej firmy. Czy zwykle dostajesz od niej wiadomości właśnie tą drogą? OLX nigdy nie wyśle Ci wiadomości przez WhatsApp.

→ Czy wiadomość wygląda autentycznie? Czy jest napisana poprawną polszczyzną i nie zawiera literówek i innych błędów? Czy ton wiadomości brzmi tak, jak w innych komunikatach, które wcześniej dostawałeś/(-aś) od tej firmy?

→ Czy wiadomość wygląda autentycznie? Czy jest napisana poprawną polszczyzną i nie zawiera literówek i innych błędów? Czy ton wiadomości brzmi tak, jak w innych komunikatach, które wcześniej dostawałeś/(-aś) od tej firmy?

→ Jeśli komunikat tworzy poczucie presji, nakłania Cię do kliknięcia w podany w nim link – zastanów się dwa razy, zanim w niego klikniesz. Rozmowy prowadź również w ramach czatu na OLX – nie zgadzaj się na przeniesienie negocjacji na e-mail, telefon czy zewnętrzny komunikator.

→ Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu. Ignoruj więc linki do rzekomych środków na OLX, które otrzymasz poza naszym serwisem, np. na WhatsAppie – to na pewno oszustwo! Wklej podany link do „Sprawdzacza” w naszym Centrum pomocy, by upewnić się, że jest fałszywy.

→ Jeśli jesteś Sprzedającym, otrzymasz wpłatę na podane podczas pierwszej sprzedaży konto bankowe.

→ Proces kupna i sprzedaży przez Przesyłki OLX odbywa się na Twoim koncie OLX.

→ W procesie Przesyłek OLX nie wysyłamy do Ciebie żadnych SMSów.

→ W usłudze Przesyłki OLX nie prosimy Cię o dane Twojej karty bankowej (np. jej numer czy kod CVC/CVV) ani o dane logowania do bankowości internetowej!

Next article