Home » Franczyza 3 » Biznes skazany na sukces
Franczyza 3

Biznes skazany na sukces

Joanna Chilicka
Polska Izba Handlu

Polsce jest obecnie około 650 systemów franczyzowych – dotyczy to rozmaitych branż, małe i średnie przedsiębiorstwa jednoczą się, aby wspólnie sprostać silnej konkurencji dużych międzynarodowych firm. Korzystają ze sprawdzonych już i odnoszących sukcesy wzorów działalności, zmniejsza to ryzyko. Sieci franczyzowe funkcjonują w wielu branżach – gastronomia, stacje benzynowe, sklepy spożywcze i przemysłowe, apteki, hotele, usługi, telekomunikacja i wiele innych.

Franczyza jest bardzo popularna w gastronomii. To właśnie taki model zapewnił sukces fastfoodowym barom sieciowym. Pomysł polegał na tym, że gdy wejdziemy do restauracji z określonym logo gdziekolwiek w świecie, od Ameryki po Azję, zawsze dostaniemy to samo w określonej cenie – sprawdzoną kanapkę i napój. To właśnie rozpoznawalność marki jest największą wartością franczyzy. Przedsiębiorcy zyskują na używaniu wyrobionej już marki, sprawdzonego formatu biznesu i wieloletniego doświadczenia. Franczyza to także wsparcie finansowe, szkolenia, sztab ekspertów, którzy pracują nad sposobami profesjonalnego zarządzania restauracjami, a franczyzobiorcy mogą z tego korzystać. Niemniej ważne jest także wspólne zaopatrywanie się w produkty przez wiele lokali, a nie tylko jeden, co daje oczywiście korzystne ceny, jednak nie wyklucza to wprowadzania do menu lokalnych wyrobów.

Tego typu rozwiązanie biznesowe jest równie popularne w handlu – czy to spożywczym, czy przemysłowym. Sklepy chętnie jednoczą się pod wspólnym szyldem i razem negocjują u dostawców, organizują grupy zakupowe. Sklepy zrzeszone mogą również razem wydawać gazetkę, która będzie informowała klientów o promocjach. Samodzielny sklep nie mógłby sobie pozwolić na taką reklamę. Franczyza to także know-how, wiedza ekspercka, właściciele i personel są regularnie szkoleni z najnowszych tendencji w rozwoju handlu. Klient, który idzie do sklepu z danym szyldem, wie czego może oczekiwać – nowoczesnego sklepu z dobrze wyszkolonymi sprzedawcami.

W każdej branży konkurencja jest silna, franczyza to jednoczenie się, łączenie sił. Są różne modele franczyzy, przedsiębiorcy mogą wybrać, który bardziej odpowiada ich oczekiwaniom. Czy będzie to miękka czy twarda franczyza – w zależności od tego jak bardzo niezależni chcą pozostać. W większości przypadków przyłączenie do sieci daje zwiększenie zysków – więcej klientów i wyższą wartość zakupów lub zamówień. Jednak na taki efekt trzeba poczekać i włożyć w to wiele pracy, a sieć jest wsparciem. Nie wyklucza to jednak tego, że można odnieść sukces nie związując się z żadną siecią i działając samodzielnie. Nie jest to łatwe dzisiaj, gdy konkurencja jest silna. Jednak jest wiele przykładów takich biznesów.

Next article