Home » Franczyza 4 » Franczyza dźwignią handlu
Franczyza 4

Franczyza dźwignią handlu

Znaczenie franczyzy najlepiej widać na przykładzie branży spożywczej, gdzie mimo ogólnego spadku liczby sklepów na rynku, ich liczba we franczyzie systematycznie rośnie. W najliczniej rozwiniętej we franczyzie branży spożywczej dostępne są wszystkie możliwe formaty sklepów: osiedlowe, sklepy typu convenience, supermarkety, a od niedawna także dyskonty.

Przedsiębiorca, który chce zainwestować w biznes spożywczy, przed wyborem franczyzodawcy powinien sprawdzić, jakie działania marketingowe prowadzi sieć, z którą chce się związać. W końcu, gdzie łatwiej, jeśli nie w sieci liczącej kilkaset sklepów, zorganizować atrakcyjny program lojalnościowy i kampanię reklamową.

Wśród sieci spożywczych najpopularniejszą formą promocji są gazetki informujące o aktualnych ofertach cenowych, ale duża konkurencja sprawia, że sieci co rusz testują nowe rozwiązania, których celem jest pozyskanie klienta. Dotyczy to nie tylko sektora FMCG, ale wszystkich sieci handlowych. Sieci franczyzowe z branży dom i ogród oferują m.in. sprzedaż na raty, poprzez sklep internetowy, realizację nietypowych zamówień oraz bezpłatna pomoc architekta wnętrz.  Wszystkie działania mają na celu jedno – przeciwdziałać sezonowości w branży i utrzymać wysokie obroty sklepu przez cały rok. Sklepy remontowo-budowlane musiały również uwzględnić w swojej komunikacji niedoceniane dotychczas kobiety. Do zmiany mentalności przyczyniły się statystki, według których kobiety stanowią coraz mocniejszą siłę nabywczą asortymentu remontowo-budowlanego i wyposażenia wnętrz.

Adres ma znaczenie

Bez względu na branże powodzenie biznesu w handlu  zależy od lokalizacji. Przed zainwestowaniem w sklep należy sprawdzić nie tylko obecność konkurencji w okolicy, ale także perspektywy pojawienia się jej w ciągu najbliższych miesięcy i lat. W zależności od sieci kandydat na partnera musi zdecydować się na współpracę w lokalizacji wskazanej przez franczyzodawcę lub sam zaproponować lokal na biznes. Znajomość lokalnego rynku jest wysoko ceniona przez właścicieli sieci podobnie jak doświadczenie w zarządzaniu własnym biznesem. Bez niego trudno zarządzać placówką liczącą kilkaset, a nawet kilka tysięcy metrów kwadratowych. Warto wiedzieć o tym biznesie jak najwięcej, bo inwestycja w biznes wielkopowierzchniowy może wynieść w zależności od marki 400 tysięcy, a nawet ponad 2 miliony złotych. Są również sieci, które oferują współpracę na podstawie umowy agencyjnej, dzięki czemu partner nie ponosi kosztów inwestycji, a do dyspozycji otrzymuje wyposażony i zatowarowany sklep.

Next article