Home » Kobieta w biznesie 2 » Kobiece oblicze technologii
Kobieta w biznesie 2

Kobiece oblicze technologii

Anna Szwiec
Prezes Stowarzyszenia Women in Technology Poland

 

Świat IT przeszedł i cały czas przechodzi ewolucje, nie tylko pod względem szybko postępujących rozwiązań technologicznych, ale również w obrębie powstania nowych stanowisk i zapotrzebowania na nowe kompetencje. I właśnie w tym świecie doskonale zaczęły się odnajdywać kobiety. Na przestrzeni swoich działań, w stowarzyszeniu Women in Technology Poland, widzę ogromną zmianę pod tym kątem. 10 lat temu, kiedy powstała nasza organizacja, na spotkania przychodziła garstka dziewczyn, obecnie bilety na nasze wydarzenia znikają w kilka minut. I nie chodzi tylko o liczbę kobiet ale także o ich wybory. Kiedyś często, podczas dyskusji, padały pytania od dziewczyn, czy IT to odpowiednia branża dla nich i czy powinny się rozwijać w tym kierunku. Dzisiaj przychodzą one i są zdecydowane, żeby spróbować swoich sił w IT, zastanawiają się jedynie nad odpowiednią rolą dla siebie.

Ogromne znaczenie dla tej zmiany, mają działania społeczności IT, wzmacniających kobiety w rozwoju w branży. Organizacje takie jak Women in Technology, Mamo Pracuj w IT, Rail Girls, Ladies That UX, GGC, Django Girls, organizują wiele spotkań i inicjatyw mających na celu wspieranie rozwoju i wymiany wiedzy. Istnienie takiej przestrzeni przyjaznej kobietom zdecydowanie stymuluje wybieranie przez kobiety technologicznych ścieżek.

Z roku na rok rośnie liczba kobiet zatrudnianych w IT. Ma to duże znaczenie dla rynku pracy, bo przecież pobyt specjalistów IT wciąż przewyższa podaż, dlaczego zatem nie szukać pracowników wśród kobiet, czyli w grupie zawodowej, której odsetek w IT jest wciąż niski. Drugi aspekt, dla którego rola kobiet w IT jest istotna, to różnorodność. Zróżnicowane, m.in. pod względem płci, zespoły są bardziej kreatywne, a co za tym idzie, stymulują wypracowywanie nowych rozwiązań. Niejednokrotnie spotkałam się z opinią, że kobiety nadają technologii „estetyczne oblicze”. W produktach IT nie chodzi już tylko o samo działanie i niezawodność, ale przede wszystkim o funkcjonalność, estetykę i przyjazność użytkownikom. Znana jest historia Apple Watch, pozwalający monitorować i analizować parametry zdrowotne, w którym pożądane było posiadanie kalendarza analizującego cykl menstruacyjny. Taka funkcjonalność została jednak pominięta głównie ze względu na brak kobiet w zespole projektującym zegarek. Po krytyce użytkowników firma dodała tę funkcjonalność.

IT jest branżą bardzo atrakcyjną, fascynującą i bardzo dynamicznie się rozwijającą. Powstają nowe technologie, a co za tym idzie, nowe zawody i kompetencje, po które kobiety sięgają coraz częściej.

Wciąż jednak jest jeszcze wiele do zrobienia, szczególnie w zakresie zachęcania dziewczyn do studiowania kierunków STEM (Science, Technology, Engineering, Math). Niestety kobiety są nadal niedostatecznie reprezentowane w tych dziedzinach. Mając świadomość takiej sytuacji, ważne jest wspieranie już małych dziewczynek i zachęcanie je do aktywności w tym obszarze. Podczas warsztatów z programowanie, które prowadzę, widzę, że ta zmiana także się dokonuje. Dla dziewczynek naturalne jest, że programowanie to coś fajnego w czym chcą uczestniczyć na równi z chłopcami. Ograniczenia często istnieją jedynie w głowach rodziców, którzy niestety wciąż podążają za stereotypami i nie wspierają dostatecznie swoich córek w zakresie przedmiotów ścisłych.

Przyszłość technologii to zacieranie bariery między płciami i uczestnictwo kobiet w rozwoju cyfrowego świata, na równi z mężczyznami.

Next article