Home » Kobieta w biznesie » Automotive to nie tylko męski świat – dla firmy FORVIA to oczywiste
Kobieta w biznesie

Automotive to nie tylko męski świat – dla firmy FORVIA to oczywiste

Otwartość, wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom pracowników i inkluzywność to podstawa w Faurecii, należącej do Grupy FORVIA. Firma na każdym kroku wykazuje, że różnorodność to siła, szczególnie w odniesieniu do kobiet pracujących w branży automotive.

Ewa Kwiecińska

Country Communication and Employer Branding Manager w Forvia Faurecia

Faurecia od lat udowadnia, że motoryzacja nie jest tylko dla mężczyzn. W jaki sposób firma przełamuje ten stereotyp?

Ściśle współpracujemy z uczelniami i szkołami technicznymi już na etapie poznawania potencjalnych kandydatów. Zachęcamy młode kobiety i uczennice do podejmowania studiów technicznych. Nasze zakłady są również otwarte na panie pracujące na produkcji, o czym mówią liczby. Ponad 40 proc. pracowników to kobiety, a w niektórych zakładach jest ich nawet więcej niż mężczyzn. Zarząd firmy w 30 proc. składa się z kobiet. Stanowiska stereotypowo postrzegane jako męskie, jak np. dyrektor zakładu, kierownik BHP czy mistrz produkcji u nas bardzo często zajmowane są przez kobiety, ponieważ to wiedza i doświadczenie decydują, a nie płeć.

Z pewnością chodzi o wdrażanie programu Gender Diversity, mającego na celu wsparcie kobiet pracujących w branży automotive?

Jeśli chodzi o sam program Gender Diversity, prowadzimy szereg działań antydyskryminujących. Przeprowadzamy w tym zakresie szkolenia dla szerokiego grona pracowników. Od osób pracujących na produkcji, specjalistów, aż po menadżerów. Realizujemy dedykowane spotkania on-boardingowe, na których prezentujemy możliwe ścieżki kariery w FORVII. Dodatkowo, nasza firma posiada platformę rozwojową, z której może korzystać każdy pracownik. To tam mogą oni znaleźć kursy dostosowane do swoich potrzeb.

Mamy też program promocji zdrowia. Wraz z lekarzami zaprojektowaliśmy kalendarz profilaktyczny, który odpowiada na potrzeby wszystkich pracowników. Wprowadzamy przyjazną ergonomię pracy. W naszych zakładach posiadamy specjalnie wyprofilowane wózki i podajniki, a tam gdzie jest to możliwe, wysokość pracy jest dostosowana do kobiet. Dzięki temu czynności, które wcześniej były dedykowane tylko mężczyznom teraz mogą być wykonywane również przez kobiety. Uruchomiliśmy także program z dedykowanym kursem dla kobiet, umożliwiający im zdobycie uprawnień na prowadzenie wózków widłowych. Wszystkie nasze działania pokazują zatem, że nie zamykamy się na nowe możliwości, a wręcz przeciwnie jesteśmy otwarci na wprowadzanie kolejnych zmian.

Praca w tej branży jest tak samo dobra dla kobiet, jak i mężczyzn. Jak firmy mogą efektywnie zarządzać różnorodnością ze względu na płeć?

Jak się okazuje, słowa mają moc, dlatego też przeprowadziliśmy cykl szkoleń edukacyjnych na temat sposobu formułowania myśli i komunikatów tak, aby nikt nie czuł się dyskryminowany w miejscu pracy. Eksperci z zewnątrz uczą naszych pracowników, czym jest dyskryminacja, gdzie zgłosić się o pomoc itp. Włączamy w to także konsultacje prawnicze. Na bieżąco zbieramy feedback od naszych pracowników i reagujemy na nieprawidłowości. W FORVII chcemy mieć pewność, że każdy z naszych pracowników czuje się doceniony i bezpieczny.

Next article