Home » Kobieta w biznesie » Rekrutacja w Luxoft Poland – jak wygląda w praktyce?
kobieta w biznesie

Rekrutacja w Luxoft Poland – jak wygląda w praktyce?

Pozyskiwanie pracownika jest niezwykle złożonym procesem. Wymaga od rekrutera nie tylko szerokiej wiedzy z zakresu technologii, ale też kreatywności i dyspozycyjności dla danego kandydata.

Joanna Kamińska

Senior Recruitment Manager, Luxoft Poland

Jak powinno dziś wyglądać dobre ogłoszenie rekrutacyjne, żeby zainteresowało kandydata i go nie wykluczało?

Obecnie mamy do czynienia z olbrzymią konkurencją i walką o kandydata. W branży IT oczekuje się już na początku konkretnych informacji związanych z otwartym stanowiskiem. Kandydat powinien wiedzieć na wstępie, jakiego projektu dotyczy ogłoszenie oraz jakie są w nim wykorzystywane technologie. Każde z naszych ogłoszeń posiada określony format – rodzaj stanowiska, opis projektu, zakres obowiązków oraz oczekiwania. Ten ostatni aspekt jest dzielony na obowiązkowe umiejętności oraz te, które dobrze mieć, ale nie są one obligatoryjne.

Jeśli chodzi o ogłoszenie w kontekście inkluzywności, to jest to tak naprawdę bardzo proste w wykonaniu. W Luxoft Poland cieszymy się otrzymując aplikacje od doświadczonych kandydatów i kandydatek i nie ma tu znaczenia kultura, z jakiej się wywodzą, czy narodowość, ponieważ posiadanie zdywersyfikowanych zespołów jest dla nas powodem do dumy. Jesteśmy otwarci na kandydatów z innych krajów, mając do dyspozycji wiele narzędzi ułatwiających im relokację i zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach. Czekamy także na kobiety w IT! Są one u nas jak najbardziej mile widziane i mamy dla nich całe spektrum ciekawych możliwości do zaoferowania.

W jakim kierunku powinien rozwijać się rekruter, aby odpowiadać na szereg dokonujących się zmian w branży IT?

Niełatwo pozyskać dobrego rekrutera, szczególnie w branży IT. Powinien on przede wszystkim charakteryzować się szeroką wiedzą z zakresu technologii. Oprócz oczywistych języków programowania (np. Java czy Python) rekruter musi znać się na takich obszarach, jak Artificial Intelligence (AI), Deep Learning, Big Data, Cloud, czy Blockchain. Warto jednak wspomnieć, że nauka nigdy się nie kończy, a rekruter musi być „na bieżąco”, by mógł on odpowiedzieć na wszelkie pytania kandydata. Dobry rekruter wyróżni się też kompetencjami miękkimi – komunikacją, aktywnym słuchaniem, analizowaniem, priorytetyzowaniem, elastycznością, ale też umiejętnością negocjacji. Ważna jest także motywacja w dążeniu do celu oraz kreatywność w pozyskiwaniu kandydatów. Powinien on być do dyspozycji aplikujących – rozwiewać ich wątpliwości, pomóc w np. relokacji (m.in. znać aspekty prawne związane z podjęciem pracy w naszym kraju). Podczas zmiany pracy kierujemy się też emocjami, dlatego kluczowe jest stworzenie z kandydatem swego rodzaju relacji.

Możesz pracować skąd chcesz – kampania Luxoft Poland

Małgorzata Stasiak-Duklewska

Head of Employer Branding, Luxoft Poland

Praca zdalna stała się powszechna podczas pandemii, jednak w Luxoft Poland jest ona praktykowana już od wielu lat. Wszystko po to, by stworzyć idealne warunki dla każdego pracownika.

Firma Luxoft Poland stworzyła kampanię You Can Do IT From Anywhere. Na czym ona polega i jaki jest jej cel?

Kampania jest tylko podkreśleniem tego, co robimy już od wielu lat – mianowicie, umożliwianie naszym pracownikom pracy zdalnej z dowolnego miejsca w Polsce. Jednocześnie mamy świadomość, że praca w biurze dla wielu z nich jest równie ważna, dlatego jeszcze nieoficjalnie, ale mogę powiedzieć, że będziemy tworzyć miejsca coworkingowe i biura w nowych lokalizacjach.

To oznacza, że w Luxoft możemy pracować z każdego miejsca w Polsce?

Ufamy naszym pracownikom i nie musimy „patrzeć im na ręce”, choć oczywiście miło jest też czasem spotkać się w biurze i wypić wspólnie kawę. Idąc tropem tej kampanii, chcieliśmy także pokazać, jak piękny jest nasz kraj oraz promować różne zakątki Polski.

Dotyczy to zarówno kandydatów na stanowiska, jak i obecnych pracowników?

Tak, praca zdalna umożliwia podjęcie pracy np. osobom z mniejszych miejscowości. Jeśli mają oni predyspozycje, kwalifikacje oraz doświadczenie – jesteśmy na nich jak najbardziej otwarci. Podobnie dotyczy to mam – zarówno aplikujących, jak i już pracujących w Luxoft. Wiemy, że praca zdalna jest to dla nich dużym ułatwieniem, np. w przypadku okresu wakacyjnego, gdy szkoły, żłobki czy przedszkola są zamknięte, bądź gdy dzieci chorują.

To też dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie odnajdują się w przestrzeni biurowej?

Stała praca w biurze często może wykluczać niektóre osoby, np. z niepełnosprawnościami, mające problemy z poruszaniem się, mieszkające w nieprzystosowanych budynkach. Praca zdalna umożliwia im współpracę z nami w nieograniczonym zakresie. Praca z dowolnego miejsca w Polsce przynosi też korzyści w postaci zaoszczędzenia czasu – nie tracimy go na dojazdy i stanie w korkach.

Next article