
Noemi Cieślińska
Pracuje w Bayerze od 2022 jako analityk cyberbezpieczeństwa, w branży od 7 lat; hobbystycznie maluje

Anna Szczurek
Obejmuje stanowisko Senior Machine Learning Operations Engineer w Bayerze

Karolina Stefańczyk
Pracuje w Bayerze od 2022 na stanowisku Digital Hub Coordinator. Odpowiedzialna za realizację flagowego programu w Digital Hub Warsaw w Bayerze – tj. Programu Stażowego. Wierzy, że wsparcie młodych talentów to kluczowy kierunek do rozwoju każdej organizacji, dlatego sukcesywnie dąży do rozwoju programu o wartościowe szkolenia i warsztaty z różnych obszarów – nie tylko IT.
Pani Noemi, jak kobiecie w Bayerze pracuje się na stanowisku związanym z cyberbezpieczeństwem? Co skłoniło panią do aplikacji na stanowisko średniego szczebla w branży IT, w dziale cyberbezpieczeństwa, właśnie w strukturach Digital Hub Warsaw w Bayerze?
W Bayerze mam poczucie, że jestem traktowana na równi – mam równe szanse i możliwości. Brak akceptacji dla dyskryminacji, postawa tolerancji oraz podkreślanie, jak ważna dla struktur organizacji jest różnorodność, sprawiają, że jest to przyjazne miejsce pracy, a już szczególnie dla kobiet. Pracujemy obecnie w modelu hybrydowym, mamy swoje działy – ja akurat pracuję w zespole cyberbezpieczeństwa, jednak mamy możliwość komunikowania się pomiędzy działami i jesteśmy otwarci na wymianę doświadczeń, zdań, poglądów, co dla mnie osobiście jest niezwykle cenne. W DHub Warsaw w Bayerze to jakiej jesteś płci, narodowości czy wyznania nie ma znaczenia. Najważniejsze jest wspólne osiągnięcie celu, które może być łatwiejsze właśnie dzięki rozmaitym perspektywom wywodzącym się z różnorodności.
Cyberbezpieczeństwo jest niszą w IT. Myślę, że trafia do niej niewiele osób, dlatego też nie cieszy się tak wielką popularnością również wśród kobiet. Uważam, że brakuje nam przykładów kobiet w obszarze cyberbezpieczeństwa. O tym, że istnieje możliwość pracy zawodowej w tej dyscyplinie dowiedziałam się w 2015 roku, gdy czytałam japoński komiks, w którym główną rolę odgrywała kobieta pracująca w cyberbezpieczeńswie. Aplikując do Bayer miałam już 5-letnie doświadczenie w pracy w tej branży i poczucie, że wybrałam dobrze swoją ścieżkę kariery, a do aplikacji na to stanowisko skłoniła mnie możliwość i chęć rozwoju w nowym kierunku. W polskim zespole ds. cyberbezpieczeństwa byłam pierwszą kobietą – teraz jest nas coraz więcej, pojawiają się nowe stanowiska i nowe wyzwania, co pokazuje, jak zmienia się marka Bayer. Widzę w niej przestrzeń dla rozwoju, ponieważ organizacja prowadzi szeroką działalność i pracuje z wieloma technologiami. Trzeba być nastawionym na ciągłe wyzwania i naukę, ponieważ cały czas powstają nowe technologie, które trzeba zrozumieć i, co więcej, codziennie jesteśmy wystawiani na różne rodzaje cyberataków.
Pani Anno, pani z kolei od ponad roku obejmuje stanowisko Senior Machine Learning Ops Engineera. Jaka jest pani historia zatrudnienia w Digital Hub Warsaw w Bayerze?
Na stanowisko wyższe, seniorskie zapracowałam swoim prawie 10-letnim doświadczeniem w Machine Learningu. Swoją karierę zaczęłam budować zaczynając od sprofilowanych studiów, poprzez uczestnictwo w projektach naukowych, na pracy zawodowej kończąc. W tym czasie przeszłam ścieżkę kariery naturalnie prowadzącą do obecnego stanowiska – od Data Analysta, przez Data Scientista, aż do Machine Learning Engineera. Aplikując na to stanowisko spełniałam ok. 70-80 proc. oczekiwań z oferty. Miałam jednak świadomość zauważalnej tendencji na rynku ofert pracy do zawyżania wymagań. Wiedziałam też, że moje braki z oferty będę mogła sprawnie nadrobić, jeśli trafię w odpowiednie otoczenie, dlatego odważnie zaaplikowałam na to stanowisko, co polecam też innym kobietom.
Czy pracodawca jakim jest Bayer daje szansę na rozwój?
Bayer obecnie inwestuje w innowacyjne projekty, m.in. w technologii farmaceutycznej, agrochemicznej. Na co dzień pracuję w niezwykle ciekawym projekcie z branży biotechnologicznej – jako IT wspieramy wdrażanie terapii komórkowych i genowych na rynek farmaceutyczny. Jest to dziedzina, która w najbliższych latach może zrewolucjonizować medycynę. Dzięki temu mam poczucie, że biorę udział w czymś wielkim, w czymś, co zmienia świat. Pracowałam w wielu branżach, ale w Bayerze projekty, które realizujemy, mają realny wpływ na życie i zdrowie drugiego człowieka.
Pani Karolino, pani jest koordynatorką Digital Hub Warsaw, w tym jest pani odpowiedzialna za program stażowy. W jaki sposób BAYER wspiera młode talenty i potencjał pracowników?
Wsparcie młodych talentów jest ściśle związane ze strategią rozwojową firmy BAYER jako marki przyszłości. Umożliwiamy start w karierze zawodowej poprzez różnego rodzaju programy, w tym 6-miesięczny program stażowy. Obejmuje on stażystów w różnym wieku od studentów, po osoby starsze, które chcą się przebranżowić. Mają oni w tym czasie możliwość pracowania w międzynarodowych zespołach przy rzeczywistych projektach. Nasi stażyści mają zapewnionych także doświadczonych mentorów, którzy dostrzegają ich potencjał. Obecnie trwa rekrutacja do 3 edycji programu stażowego.
A czym jest Digital University, czyli współczesna szansa na rozwój technologiczny dziewcząt wraz z BAYER?
BAYER jest partnerem strategicznym Digital University – kursu dedykowanego młodym kobietom w wieku od ok. 18. roku życia, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Jest to nic innego, jak wyciągnięcie pomocnej dłoni do dziewcząt, które potrzebują wsparcia w obraniu właściwej drogi. Są to niezwykle ambitne i ciężko pracujące młode kobiety – w tym roku 4 edycję kursu ukończyło aż 66 uczestniczek, a kolejna właśnie się rozpoczyna.
