Home » Nowoczesna firma 2 » Automatyka dla bezpieczeństwa
Nowoczesna firma 2

Automatyka dla bezpieczeństwa

Karol Kłos
Dom Bezpieczny

 

Automatyzacja dotyczy wielu dziedzin życia, dlaczego nie miałaby wkroczyć do budynków mieszkalnych? Celem inteligentnego domu jest integracja i automatyzacja instalacji i urządzeń elektrycznych, by dom stał się oszczędniejszy, wygodniejszy i bardziej bezpieczny. Funkcjonalność zapewnia zdalne sterowanie i kontrola z poziomu klawiatury, pilota, czy głosowo. Możliwych opcji jest niemal tyle, ile potrzeb i pomysłów użytkowników. I już nie ma znaczenia, gdzie jesteśmy – zawsze możemy sprawdzić, czy nasz dom jest bezpieczny. Warto przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom.

Większość włamań do domów jest skutkiem wyważenia okien lub drzwi balkonowych. Dlatego warto je odpowiednio wzmocnić. Poza zabezpieczeniami mechanicznymi wykorzystuje się elektroniczne. Mogą działać autonomicznie i alarmować bezpośrednio o zagrożeniu, lub współpracować z systemem alarmowym i automatyką domową.

Kontaktrony to magnetyczne czujki, które gdy są aktywne, otwarcie okna powoduje przerwanie obwodu elektromagnetycznego i uruchomienie alarmu. Dla ochrony instaluje się również czujniki zbicia szyby lub szyby z alarmem.

Jedną z ważnych funkcji bezpiecznego domu jest identyfikacja osób. Kamery wysokiej rozdzielczości w wideofonach pozwalają przyjrzeć się osobie przed furtką i zweryfikować jej tożsamość. Nowoczesne urządzenia mogą nagrać film albo zrobić zdjęcia. Jeśli wizyta ma miejsce wieczorem, oświetlenie w podczerwieni umożliwi rozpoznanie twarzy gościa, z dowolnego miejsca na świecie.

Weryfikacji mogą dokonać również drzwi wejściowe wyposażone w zamki elektroniczne, otwierane specjalnym kluczem, z użyciem klawiatury kodowej lub czytnika kart. Coraz częściej wykorzystuje się zamki biometryczne oraz otwierane smartfonem z użyciem komunikacji Bluetooth lub WiFi. Elektroniczne zamki ewidencjonują każde otwarcie lub jego próbę i powiadamiają o tym smartfon zarządzający.

Decyzję o instalacji systemu inteligentnego domu warto podjąć na etapie projektowania budynku, uwzględniając jakie funkcje ma realizować dom teraz i w przyszłości. W gotowym domu lub mieszkaniu można zainstalować bezinwazyjne systemy komunikujące się drogą radiową.

Bezpieczny budynek zwykle posiada dwa systemy ochronne: alarmowy (SSWiN) oraz monitoringu (CCTV). Ich integracja pozwala systemowi automatyki prawidłowo zarządzać wentylacją, klimatyzacją, ogrzewaniem i oświetleniem, optymalizować zużycie energii i reagować na zagrożenie włamaniem, pożarem czy zalaniem. Większość systemów inteligentnego domu już integruje się z popularnymi systemami alarmowymi.

Korzyści ze współdziałania urządzeń jest wiele, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia. Jednym ze scenariuszy jest: wykrycie podejrzanego zjawiska przez czujniki lub kamerę monitoringu, co wywołuje alarm oraz nagranie obrazów z kamer. Następuje wysłanie alarmowego MMSa lub e-maila na wcześniej zaprogramowane adresy właściciela obiektu czy ekipy interwencyjnej. System automatyki może również włączyć światło w najbliższym otoczeniu.

Inny scenariusz zakłada, że po wtargnięciu włamywacza wszystkie rolety w domu opuszczą się i utrudnią mu ewakuację. Jeśli z systemem alarmowym będą zintegrowane zamki w drzwiach wewnątrz domu, włamywacz nie będzie mógł uciec.

Zintegrowany system automatyki można wykorzystać do symulacji obecności domowników. Automatyczne uruchamianie niektórych urządzeń według zaprogramowanego harmonogramu sugeruje obserwatorom, że na posesji ciągle ktoś przebywa, mimo, że jego mieszkańcy wyjechali na urlop.

Automatyka oraz rozwiązania smarthome służą pomocą, ale za każdą technologią stoi użytkownik. Niefrasobliwość w udzielaniu zdalnego dostępu, stosowanie niesprawdzonych rozwiązań lub nieumiejętność w ich zastosowaniu może nam przynieść wiele szkód. Tylko połączenie tradycyjnych i nowoczesnych zabezpieczeń oraz odpowiednia polisa ubezpieczeniowa da nam pewność, że inteligentny dom jest również domem bezpiecznym.

Next article