Home » Nowoczesna firma » Aż 60% małych firm upada w ciągu sześciu miesięcy po cyberataku
nowoczesna firma

Aż 60% małych firm upada w ciągu sześciu miesięcy po cyberataku

małe firmy
małe firmy

Z danych wynika, że w 2021 roku 6 na 10 firm zanotowało co najmniej jeden incydent dotyczący cyberbezpieczeństwa. Najpopularniejszy był phishing, czyli próba wyłudzenia danych.

Dlaczego małe i średnie przedsiębiorstwa są szczególnie narażone na cyberataki?

W ostatnim czasie w związku z pandemią wiele firm przeszło przyspieszoną transformację cyfrową – w krótkim okresie organizacje musiały przenieść swoją działalność do świata wirtualnego, a pracownicy zmienili tryb pracy na hybrydowy lub zdalny. To z kolei zaczęło piętrzyć problemy związane z brakiem dedykowanej cyberbezpieczeństwu kadry IT oraz zabezpieczeń, a przecież wiele z tych przedsiębiorstw dysponuje m.in. cennymi danymi osobowymi czy jest powiązana z łańcuchami dostaw większych przedsiębiorstw, przez co staje się idealnym celem cyberataków.

Na jakie szczególnie cyberzagrożenia narażone są małe i średnie firmy?

Najpopularniejszym sposobem ataku jest phishing, czyli próba wyłudzenia wrażliwych danych, co w praktyce może mieć postać zwykłej wiadomości e-mail lub SMSa z niebezpiecznym linkiem bądź fałszywej strony internetowej usiłującej wyłudzić hasło lub PIN. Częsty jest także wyciek danych za pomocą złośliwego oprogramowania Malware, w tym także ransomware blokujący komputer i wymuszający okup. Nierzadko cyberprzestępcy korzystają z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi, nasłuchując i szukając luk.

Niestety wiele firm nie potrafi powstrzymywać cyberataków, gdyż po pierwsze nie są w stanie ich zidentyfikować, a po drugie – nie potrafią ich na tyle szybko usunąć, by ograniczyć negatywne skutki. A trzeba pamiętać, że ataki cybernetyczne generują duże straty przedsiębiorstw z sektora MŚP – dane wskazują, że pojedynczy incydent to koszt około 85 tys. zł. Tym samym dla wielu jest to również związane z ograniczeniem działalności lub jej zawieszeniem.

W jaki sposób firmy mogą zapewnić sobie skuteczną ochronę w zakresie cyberbezpieczeństwa?

Należy przede wszystkim zadbać o ochronę danych np. przez szyfrowanie dysku twardego, zabezpieczenia na poziomie logowania, bezpieczne, zdalne logowanie do firmowej sieci poprzez VPN, tworzenie kopii zapasowych oraz aktualne systemy operacyjne i programy antywirusowe. Warto zdecydować się także na pakiet biurowy oparty na chmurze, dzięki temu ma się pewność, że dostęp, udostępnianie i przechowywanie plików jest bezpieczne. Najczęściej jednak wdrożenie rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa i administrowanie nimi wymaga specjalistycznego zaplecza IT, o które jednak w przedsiębiorstwach z sektora MŚP może być trudno. Trzeba jednak pamiętać, że coraz bardziej popularny jest model usługowy – oprócz leasingowania sprzętu, firma może zdecydować się także na jego serwis, proaktywne wsparcie techniczne oraz działania związane z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa.

Jedną z firm, która oferuje tego typu usługi IT jest Sharp Polska. W ramach świadczonych usługi IT klienci mają do swojej dyspozycji różnego rodzaju pakiety. Jednym z pakietów jest cyberbezpieczeństwo. Jest to kompleksowa strategia ochrony przed licznymi zagrożeniami, w tym wirusami, złośliwym oprogramowaniem, phishingiem, oprogramowaniem ransomware i innymi atakami. Oprogramowanie antywirusowe jest stale monitorowane i aktualizowane, tak aby była zapewniona maksymalna ochrona. Cała usługa dostępna jest w formie niskiej miesięcznej opłaty.

Piotr Sucharski

Head of European Technology Support Center

W Sharp na nowo definiujemy cyberbezpieczeństwo, łącząc najnowsze systemy informatyczne dot. bezpieczeństwa z całodobowym monitoringiem (24/7) infrastruktury klienta przez zespół złożony z ekspertów ds. bezpieczeństwa.

Nasza usługa obejmuje oparte na sztucznej inteligencji zapobieganie, wykrywanie, reagowanie na zagrożenia pojawiające się na komputerach użytkowników, serwerach, usługach chmurowych, urządzeniach typu IoT.

Oferujemy Klientom z sektora SMB skuteczną ochronę oraz szybszą reakcję na zagrożenia w obrębie całej infrastruktury informatycznej Klienta w trybie 24/7/365.

Cezary Mąka

ITS Business Development Manager CEE

„W firmie Sharp nawet najmniejszy nasz Klient z sektora SMB otrzymuje proaktywne wsparcie techniczne IT w zakresie cyberbezpieczeństwa na najwyższym poziomie. W roku 2021, globalny koszt przestępstw cybernetycznych wyniósł 6 bilionów dolarów. Ta wartość wzrosła dwukrotnie od 2015 roku*. Przy tak dużej skali ataków cybernetycznych, klientów SMB są atakowani niemal codziennie. Dodatkowo przy ogólnoświatowym braku specjalistów IT w zakresie cyberbezpieczeństwa, korzystanie z pomocy Sharp jest jak najbardziej uzasadnione. Obecnie na co dzień wspieramy kilkuset Klientów w całej Europie, chroniąc ich zasoby IT zanim powstanie realne zagrożenie z powodu cyberataku. Z tego też powodu coraz więcej Klientów w Polsce korzysta z proponowanych przez nas najnowocześniejszych na świecie rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa.”


Artykuł powstał we współpracy z firmą Sharp.
*cybersecurityventures.com/cybersecurity-almanac-2022.
Next article