Home » Nowoczesna firma » Jak rekrutacja online i praca zdalna może usprawnić pracę przedsiębiorstwa?
Nowoczesna firma

Jak rekrutacja online i praca zdalna może usprawnić pracę przedsiębiorstwa?

W wyniku zmian związanych z pandemią rośnie potencjał ofert z możliwością pracy zdalnej. W odpowiedzi na te potrzeby serwis OLX wprowadził parametry pracy i rekrutacji zdalnej w wyszukiwaniu. Czy praca na odległość stanie się naszą codziennością?

Na długofalowe efekty pandemii i ewentualne zmiany w charakterze świadczenia pracy przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać, ale już teraz widać sporo obiecujących trendów i zmian, które być może pozostaną z nami na dłużej. Obecnie w OLX znajduje się ponad 4,2 tys. ofert pracy z uwzględnieniem zdalnego trybu, z czego najwięcej w takich sektorach jak marketing, media, obsługa klienta, czy administracja biurowa.

– Wprowadzenie do parametrów wyszukiwania pracy zdalnej to odpowiedź na potrzeby rynku, które sytuacja epidemii koronawirusa niejako podkreśliła – mówi Tomasz Grzechnik, szef kategorii Praca w OLX. – Epidemia zmusiła wiele firm do przeniesienia pracy do domów i choć oczywiście życzymy sobie, by wirus odszedł jak najprędzej, to z obecnej perspektywy możemy już powiedzieć, że praca zdalna i rekrutacja online na dłuższą metę mogą pomóc wygenerować spore oszczędności dla pracodawcy i korzyści dla pracownika.

Oddelegowanie pracowników na długotrwały home office albo zatrudnienie w trybie zdalnym choć części załogi może wygenerować spore oszczędności w firmie.

Na blogu Subiektywnie o finansach znaleźć można symulację oszczędności, jakie mogą wygenerować mała, średnia i duża firma przy założeniu, że przeniosłaby swoją działalność do domów pracowników (symulacja nie dotyczy kosztów najmu powierzchni biurowej).

Duża firma, zatrudniająca powyżej 250 pracowników, przy przejściu całej załogi na zdalną pracę mogłaby liczyć na miesięczne oszczędności rzędu 130 tys. zł, z czego niemal 18 tys. to koszty wyłącznie napojów: kawy, herbaty, mleka i wody. Dodając do tego środki higieniczne, koszty krajowych i zagranicznych delegacji – miesięczna kwota oszczędności wynosi ok. 520 zł na pracownika. Średnie przedsiębiorstwo (zatrudniające 50 osób), na wspomnianych wyżej kategoriach może zaoszczędzić łącznie ok. 30 tys. zł. Nawet firma, w której pracuje 10 osób, w okresie kwarantanny co miesiąc nie wydała szacunkowo ok. 900 zł na potrzeby spożywczo-higieniczne.

Praca w domu to też oszczędność dla pracowników, którzy oszczędzają nie tylko pieniądze na dojazdach, biurowych lunchach i kawach na wynos, ale też na… spędzanym w korkach czasie, który jest bezcenny.

A co, jeśli charakter naszej pracy lub kultura organizacji nie pozwalają na organizację pracy w ten sposób? Zdalnych rozwiązań i zarazem oszczędności, przede wszystkim czasu, można szukać w rekrutacji.

Serwis OLX w parametrach wyszukiwania posiada taką opcję. W tej chwili możliwość zdalnej rekrutacji oferują autorzy ponad 7,3 tys. ogłoszeń. Są to oferty dla przedstawicieli handlowych, pracowników call center, produkcji, kurierów, a nawet pracowników gastronomii.

– Pierwszym krokiem do zdalnej rekrutacji jest oczywiście zamieszczenie ogłoszenia o pracy w internecie. Narzędziem wspierającym rekrutację są systemy ATS, które mogą nie tylko służyć jako baza kandydatów i narzędzie do sprawnego zarządzania aplikacjami, lecz także jako narzędzie selekcyjne w rekrutacji online. W OLX Praca w panelu do zarządzania aplikacjami kandydatów można wygodnie posegregować swoje ogłoszenia i zweryfikować przesłane odpowiedzi – tłumaczy Tomasz Grzechnik. – W sytuacji, w której chcemy zatrudnić większą liczbę kandydatów i nie mamy czasu na rekrutację lub, jak w obecnej sytuacji, nie możemy sobie pozwolić na spotkanie twarzą w twarz, możemy skorzystać z formularzy aplikacyjnych i zawrzeć w nich np. test kompetencyjny, który pozwoli nam na wstępną selekcję kandydatów.

Next article