Home » Samochód w firmie 5 » Samochód w firmie – leasing a wynajem długoterminowy
Samochód w firmie 5

Samochód w firmie – leasing a wynajem długoterminowy

Marek Małachowski
Prezes Zarządu PZWLP

Najmniej rozwiniętą formą finansowania floty jest zwykły leasing finansowy. Rozwiązanie to zapewnia firmie wyłącznie sfinansowanie samochodów. W okresie trwania umowy leasingowej przedsiębiorca pokrywa w ratach całą wartość pojazdu, a na zakończenie kontraktu może wykupić leasingowane auto za niewielką opłatę, stanowiącą zazwyczaj 1-10 proc. wartości pojazdu. Wszelkie kwestie związane z codzienną administracją floty oraz jej serwisem i naprawami, takie jak chociażby ubezpieczenia, przeglądy, rejestracje oraz wiele innych, obciążają nadal firmę. Auta sfinansowane w ten sposób są również zaliczane do majątku firmy, co znacząco obciąża jej bilans. Wśród oferowanych na polskim rynku form finansowania floty znajdują się jednak znacznie bardziej rozwinięte i nowoczesne formy leasingu samochodów.

Zdecydowanie najbardziej opłacalną, zarówno pod względem finansowym, jak i operacyjnym, formą finansowania floty jest obecnie leasing operacyjny z pełną lub częściową obsługą, popularnie zwany wynajmem długoterminowym. Z wynajmu długoterminowego mogą korzystać wszystkie firmy, niezależnie od ilości samochodów i wielkości przedsiębiorstwa. Zakres usług jest zawsze dopasowywany do konkretnych potrzeb i wymagań, co sprawia, że jest to rozwiązanie szyte na miarę. Umowy zawierane są zazwyczaj na okres od 2 do 5 lat.

Podobnie jak leasing finansowy, wynajem długoterminowy zapewnia firmie sfinansowanie floty, jednakże w znacznie bardziej atrakcyjny dla niej sposób. Poza finansowaniem, firma zyskuje również komfort w postaci przeniesienia wszelkich kwestii związanych z administracją jej samochodami służbowymi na wyspecjalizowaną firmę wynajmu długoterminowego (CFM). W przypadku leasingu operacyjnego z pełną obsługą serwisową firma zyskuje duży komfort w postaci stałych kosztów finansowania i administracji floty
w całym okresie trwania umowy leasingowej. Stała miesięczna rata zawiera koszt samego finansowania auta oraz koszty ubezpieczenia, likwidacji szkód komunikacyjnych, assistance, przeglądów i napraw serwisowych, samochodów zastępczych, wymian opon oraz kart paliwowych. Co ważne, firma nie pokrywa w ramach rat całej wartości zakupu pojazdu, a jedynie koszt równy utracie wartości pojazdu od momentu zakupu, do chwili zakończenia umowy leasingowej. Wartość końcowa auta jest określana na samym początku współpracy i jest zapisywana w umowie. Po zakończeniu kontraktu firma nie musi zajmować się odsprzedażą aut na rynku wtórnym. Kwestia ta pozostaje po stronie leasingodawcy, a przedsiębiorca może wymienić flotę na nowe pojazdy. Ryzyko większej od zakładanej w momencie zakupu aut utraty wartości pojazdów pozostaje po stronie leasingodawcy.

Wreszcie, w odróżnieniu od zwykłego leasingu finansowego, leasing operacyjny z pełną obsługą serwisową nie obciąża bilansu firmy. Samochody są zaliczane do składników majątkowych firmy leasingowej (CFM), która dokonuje odpisów amortyzacyjnych, natomiast czynsz za najem stanowi koszt uzyskania przychodu dla korzystającego (klienta), na warunkach określonych przez Ustawę o podatku CIT/PIT.

Dzięki korzyściom wynajmu długoterminowego, związanym przede wszystkim z oszczędnością czasu i zasobów wewnętrznych firmy potrzebnych do administracji floty, przedsiębiorca korzystający z tej formy finansowania aut służbowych może się skupić na swojej podstawowej działalności, zyskując w ten sposób wymierne oszczędności finansowe, oscylujące w granicach od kilku do kilkunastu procent. Dlatego też wynajem długoterminowy zaczyna zastępować w Polsce zwykły leasing finansowy. W niektórych krajach Europy Zachodniej już 70-80 proc. wszystkich leasingowanych samochodów służbowych znajduje się właśnie w tej usłudze. Jest ona również coraz bardziej popularna w Polsce. Rynek wynajmu długoterminowego rośnie w naszym kraju od wielu lat w tempie 10-12 proc. rocznie i w ciągu kilkunastu lat leasing operacyjny z pełną lub częściową obsługą będzie stanowił główną formę finansowania i zarządzania flotami samochodów służbowych. Obecnie już co piąty nowy samochód kupowany przez firmy w Polsce znajduje się właśnie w wynajmie długoterminowym.

Next article