Home » Samochód w firmie 6 » Pojęcie wartości rezydualnej
Samochód w firmie 6

Pojęcie wartości rezydualnej

Decyzje dotyczące marki, modelu, rodzaju i pojemności silnika, wariantu wyposażenia czy typu nadwozia determinują wysokość wartości rezydualnych. Wartość rezydualna jest jednym z kluczowych elementów branych pod uwagę w procesie konfiguracji firmowej floty pojazdów. Jej wysokość w dużym stopniu decyduje o całkowitych kosztach użytkowania pojazdu (TCO).

Główne czynniki determinujące wysokość wartości rezydualnych

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wysokość wartości rezydualnej jest postrzeganie marki i modelu. W Polsce nadal panuje powszechne przekonanie, że zakup samochodu japońskiego lub niemieckiego jest gwarancją dobrej jakości, bezawaryjności i wysokiej ceny odsprzedaży. Na rynku wtórnym VW, BMW, Mazdy czy Toyoty osiągają wyższe wartości rezydualne niż konkurenci z Francji, Korei czy Włoch.

Kolejnym elementem, decydującym o szybkości utraty wartości jest polityka cenowa producenta. Modele sygnowane przez producentów utożsamianych z bardzo atrakcyjnymi, ogólnodostępnymi i długotrwałymi rabatami osiągają niższe wartości odsprzedaży niż produkty marek stosujących krótkotrwałe, niskie rabaty kwotowe lub promocyjne pakiety wyposażenia dodatkowego. Wysokie upusty cieszą klientów w momencie zakupu, mają jednak niekorzystny wpływ na postrzeganie marki i modelu oraz ich wartości rezydualne.

Cykl życia pojazdu również wpływa na wartość naszego auta. Każdy model posiada trzy etapy życia – wprowadzenie na rynek, regularną sprzedaż i zakończenie produkcji. Najwyższe wartości rezydualne osiągają pojazdy w pierwszym i drugim etapie życia. Wprowadzenie na rynek nowego modelu lub nawet sama informacja o takim zamiarze deprecjonuje wartości starszych generacji modelu.

Pozostałe determinanty RV

Wysokość wartości rezydualnych uzależniona jest także od ceny zakupu. Im samochód droższy tym więcej (kwotowo) traci na wartości. Wartość budżetowej Dacii Logan po trzech latach zmniejszy się o kilkanaście tysięcy zł., w tym samym okresie droga limuzyna Audi A8 straci na wartości ponad dwieście tysięcy zł.

Użytkownicy cenią funkcjonalność i uniwersalność samochodów, dlatego istotny jest również rodzaj nadwozia. Największą popularnością na rynku cieszą się samochody kombi, pięciodrzwiowe hatchbacki oraz w ostatnim okresie SUV’y i crossovery. Takie pojazdy charakteryzują się niższą utratą wartości niż mniej poszukiwane na rynku wtórnym sedany lub trzydrzwiowe hatchbacki.

Następnym ważnym czynnikiem decydującym o deprecjacji wartości jest rodzaj oraz pojemność silnika. Najniższy spadek wartości cechuje najpopularniejsze samochody wyposażone w silniki diesla o pojemności do 2000 cm3 oraz jednostki benzynowe nieprzekraczające pojemności 1600 cm3. Im większa pojemność tym wyższa cena zakupu pojazdu, wyższe koszty eksploatacyjne i większa utrata wartości. 

Równie istotnym parametrem określającym wysokość wartości końcowej jest wyposażenie dodatkowe. Elementy wyposażenia opcjonalnego tracą na wartości znacznie szybciej niż sam samochód. Po kilku latach podniosą one atrakcyjność naszej oferty na rynku wtórnym, ale w momencie odsprzedaży odzyskamy tylko nieznaczną cześć ich początkowej ceny.

Prognozując wartość rezydualną pojazdu trzeba pamiętać również o czynnikach indywidualnych. Samochód zadbany, bezwypadkowy, od pierwszego właściciela, z niewielkim przebiegiem zawsze osiągnie wyższą wartość odsprzedaży niż egzemplarz zaniedbany z niepewną przeszłością.

Dowiedz się więcej ze strony.

Next article