Home » Samochód w firmie 6 » Telemetryka pod lupą
Samochód w firmie 6

Telemetryka pod lupą

Krzysztof Koszewski
Członek Zarządu SKFS

Podczas wyboru systemu do swojej floty warto upewnić się, czy wybrany przez nas dostawca zapewnia rozwiązanie szyte na miarę naszych potrzeb oraz dostarczy odpowiedniej jakości hardware.

Innych funkcjonalności poszukuje menedżer floty 100 pojazdów osobowych, a innych zarządzający flotą 500 pojazdów ciężarowych lub specjalistycznych. Całkowicie inne manager, którego flotę tworzą autobusy miejskie oraz transportu międzynarodowego.

Podczas wyboru dostawcy systemu telemetrycznego należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy jest on skonstruowany modułowo. Standardem w tego typu rozwiązaniach jest lista obiektów oraz mapa. Na rynku panuje obecnie tendencja przykładania mniejszej wagi do pozycjonowania pojazdów na mapie (czyli śledzenie kierowcy w odniesieniu do informacji przekazanych przez dobrze skonfigurowany zestaw reguł tworzących odpowiednie statystyki.

Korzyści dla firmy

Implementacja systemu telemetrycznego we flocie bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów paliwa, eksploatacji a także kosztów ubezpieczenia parku pojazdów poprzez uzyskanie dodatkowych zniżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych. GPS wpływa także na zwiększenie bezpieczeństwa floty poprzez jej lokalizację oraz możliwość określenia wykroczeń przez kierowcę. Po zaimplementowaniu usługi monitoringu pojazdów we flocie, w większości przypadków zmienia się styl jazdy, planowanie tras i sposób użytkowania pojazdu w czasie godzin pracy kierowcy, dając właścicielowi floty samochodowej dodatkową korzyść w zakresie wyższej (od zakładanej przed wdrożeniem systemu) wartości rezydualnej pojazdów. Sama świadomość, że we flocie zainstalowano GPS (nie koniecznie we wszystkich pojazdach) bardzo mocno wpływa na poprawę stylu jazdy oraz zmniejszenie ilości przejeżdżanych kilometrów wszystkich użytkowników naszej floty.

Posiadanie auta służbowego daje możliwość wykorzystania pojazdu w celach prywatnych, również w godzinach pracy i to bez wiedzy przełożonych. Okazuje się, że to właśnie kontrola wykorzystania auta służbowego przez najliczniejszą grupę użytkowników, czyli pracowników handlowych bywa głównym celem wdrożenia takiego systemu przez właścicieli firm.

Straszak czy przyjaciel?

W wielu przypadkach kontrola wykorzystania auta służbowego do celów prywatnych w godzinach pracy przez handlowców staje się głównym celem wdrożenia systemu telemetrycznego w firmach. Oczywiście, każda dodatkowa kontrola pracy może być postrzegane jako zjawisko stresogenne, ale odpowiednio wykorzystane dane pozyskane z systemu, pozwolą na ciągłą optymalizację wykorzystywanej floty pojazdów. Kontrola dzięki systemowi monitoringu oczywiście istnieje, ale każdy kto uczciwie podchodzi do swojej pracy i obowiązków oraz nie nadużywa samochodu służbowego nie powinien się w żaden sposób obawiać monitoringu. Stereotypem jest pogląd, że rozwiązanie to służy do karania osób, którzy łamią zasady. Obecnie postrzegany jest on jako narzędzie do promowania osób jeżdżących rozważnie. W wielu firmach wprowadzane są systemy nagradzania pracowników, którzy przez cały miesiąc jeździli odpowiedzialnie (np. możliwość korzystania z samochodu służbowego wyższej klasy, albo wypożyczenie auta służbowego na weekend bez limitu kilometrów na rodzinny wyjazd).

A może grywalizacja?

Coraz więcej firm decyduje wykorzystać system telemetryczny do tzw „grywalizacji”. Raporty generowane w systemie analizuje się pod kątem: ostrych hamowań i przyspieszeń, ostrych zakrętów, nadmiernych postój z włączoną stacyjką, przekroczeń obrotów (przy produkcie z podłączeniem do szyny CAN) oraz przekraczanie prędkości powyżej trzech wartości: 140, 160 i 170 km/h. Wszystkie zdarzenia są uśrednione na 100 km, każde przekroczenie ma swoją wagę. Osoba zarządzająca flotą może wskazać kierowcy konkretne obszary, w których powinien poprawić swój styl jazdy. Każdy z kierowców jest przez system oceniany i otrzymuje punktację, która plasuje go w jednej z trzech przedziałów opisujących styl jazdy jako: bezpieczny, akceptowalny oraz nieakceptowany. Dla tych kierowców, którzy są przez system ocenieni jako bezpieczni i są na szczycie listy przewidziany jest system nagród.

Driver Behavior Analysis System, czyli system analizy zachowań kierowcy jest szeroko stosowany na zagranicznych rynkach ubezpieczeniowych. Zasada jest prosta, im bezpieczniej jeździ kierowca, tym lepszą ofertę będzie mu przedstawiał ubezpieczyciel.

Podejrzeć przyszłość

Przyszłością systemów telemetrycznych będzie ich integracja systemów z systemami do zarządzania flotami oraz innymi systemami typu CRM wspomagającymi pracę np. działów handlowych. Rozwiązaniem uzupełniającym systemy monitoringu jest system Mobileye, który – aktywny, wizyjny systemem bezpieczeństwa, rozpoznaje najważniejsze zagrożenia na drodze oraz informuje o nich kierowcę poprzez alerty dźwiękowe i wizualne.

System monitoringu GPS jest narzędziem dla wielu działów w firmie, mogą się nim posługiwać zarówno flotowcy, jak i szefowie bądź kierownicy w dziale handlowym, osoby zajmujące się dostawami, czy serwisem, nadzorem nad robotami budowlanymi, a także firmy zajmujące się wypożyczaniem pojazdów, czy różnego rodzaju maszyn i urządzeń mobilnych.

Next article