Skip to main content
Home » Edukator przedsiębiorcy » Przedsiębiorco, buduj e-commerce z głową!
Edukator przedsiębiorcy

Przedsiębiorco, buduj e-commerce z głową!

Jakub Roskosz

Zawodowo prowadzi firmy związane z e-commerce, PR i media, na co dzień zarządza jednym z największych sklepów e-commerce, laureat listy „30 Under 30” magazynu Forbes

Nowoczesne technologie napędzają rozwój branży e-commerce, tym samym przewagę będą miały firmy korzystające m.in. z platform umożliwiających obsługę dużej ilości ruchu.

Branża e-commerce od lat cechuje się dużą dynamiką – co mógłby Pan poradzić przedsiębiorcom, którzy planują rozpocząć sprzedaż online?

Obecnie branża odczuwa kryzys i mocno zwalnia. W rezultacie najwięksi gracze mają coraz większy udział w rynku, a co za tym idzie, mali i średni przedsiębiorcy często mają poważne trudności. Należy jednak zauważyć, że skoro inni zwalniają, daje to pole do działania tym, którzy wchodzą do branży e-commerce lub już w niej są i myślą o inwestycjach. Przedsiębiorcy z pierwszej grupy muszą zdawać sobie sprawę, że kluczowe jest przygotowanie i skrupulatne przekalkulowanie strategii. Często nie zdają sobie oni sprawy, jak trudne jest pozyskanie ruchu i pierwszego klienta, a skupiają się np. na tworzeniu wizualnie przyciągającej witryny internetowej. Niewiele z nich wie, jak duże nakłady finansowe na początku działalności należy przeznaczyć np. na marketing, dlatego też według mnie kluczowe jest przygotowanie, najlepiej wsparte pomocą zewnętrznego specjalisty. Dopiero wtedy ma się szansę na stworzenie przekładającego się na konwersję ruchu oraz możliwe jest zbudowanie brandu, który zyska zaufanie użytkowników, chętnie wracających na platformę.

Na co powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy, którzy już są w branży e-commerce, aby doświadczenia zakupowe ich klientów były ponadprzeciętne?

Warto po pierwsze przeanalizować konkurencję – sprawdzić, jak wygląda ścieżka zakupowa klienta, a także co oferują razem z produktem. Dzięki analizie możliwe będzie wyznaczenie tego, co ma wyróżniać brand i tym samym w pełni profesjonalne zadbanie o klienta na każdym etapie ścieżki zakupowej. Wielu przedsiębiorców traci perspektywę klienta i nie zastanawia się, co można zrobić lepiej. Co ważne, wiele firm zapomina, że m.in. w testowaniu strony, zamawianiu produktów czy obsługi sprzedażowej mogą pomóc obecni klienci – warto brać ich opinie pod uwagę, gdyż tak naprawdę w prosty sposób można dzięki temu odpowiadać na ich potrzeby.

Na jakie trendy w e-commerce powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy?

Z pewnością wszyscy zastanawiamy się, w jaki sposób w rozwój platform e-commerce zaangażować sztuczną inteligencję. Już teraz wiadomo, że można ją wdrożyć na różnych etapach sprzedaży np. w magazynowaniu i logistyce, co pomoże znacząco zautomatyzować wysyłkę. Myślę, że dzięki niej, a także analityce danych oraz uczeniu maszynowemu w przyszłości będzie można skuteczniej sprzedawać, wpisując się w potrzeby klientów. Tym samym myślę, że narzędzia, które wykorzystują automatyzację i technologie oparte na sztucznej inteligencji będą coraz bardziej widoczne w tej branży, a co za tym idzie, warto się na to otworzyć. Uważam, że warto również wziąć pod uwagę coraz większe znaczenie Marketplace’ów, działających w prosty i intuicyjny sposób. Warto pamiętać, że nowoczesne technologie napędzają rozwój w tej branży – dlatego też przewagę będą miały firmy korzystające z platform umożliwiających obsługę dużej ilości ruchu. Ponadto wśród trendów widoczne jest także zwracanie uwagi na aspekty związane z ekologią, dzięki czemu firmy coraz bardziej skupiają się na zrównoważonym rozwoju, a dodatkowo można zauważyć trend związany z integracją różnych kanałów sprzedaży. Warto o tym pamiętać, aby świadomie wejść i rozwijać się w świecie e-commerce.

Next article