Skip to main content
Home » Finanse » Kredytobiorco – oto kilka kwestii, które musisz znać, zanim wybierzesz kredyt
finanse

Kredytobiorco – oto kilka kwestii, które musisz znać, zanim wybierzesz kredyt

oferta kredytowa
oferta kredytowa

Istnieje wiele aspektów, które należy brać pod uwagę przed wzięciem kredytu – warto się z nimi zapoznać, zanim dokonamy właściwego wyboru.

Dr Przemysław Barbrich

Związek Banków Polskich, adiunkt w Wyższej szkole Bankowej w Warszawie

Jakie znaczenie dla kredytobiorców mają porównywarki finansowe?

Porównywarki finansowe w obszarze zarówno kredytów, jak i inwestycji, czy też lokat, spełniają funkcję edukacyjną. Jest to miejsce, w którym zaczynamy zdobywać wiedzę na ten temat. Wchodząc w finansowy świat, dobrze jest skorzystać z dwóch, trzech różnych porównywarek, by sprawdzić, czy w oparciu o te same parametry otrzymujemy te same wyniki. Potem, gdy dzięki porównywarkom wytypujemy dwa, trzy banki, których ofertą jesteśmy zainteresowani, możemy wejść na stronę danego banku w celu skorzystania z jego kalkulatora. Kolejnym etapem jest zasięgnięcie porady bezpośrednio w banku – wyspecjalizowani pracownicy będą mogli odpowiedzieć na szereg naszych pytań.

W jaki sposób najlepiej dopasować kredyt do swoich potrzeb?

W dużej mierze należy dopasować kredyt do swoich możliwości. Jest to oczywiste, jednak należy przyjąć, że nie zawsze możemy mieć tak samo dobrą sytuację ekonomiczną jak obecnie. Życie jest zaskakujące, dlatego należy wybrać taki kredyt, byśmy byli w stanie zawsze w pełni zrealizować warunki umowy z bankiem. Nie możemy zatem kredytu naciągać do granic naszych możliwości finansowych. Miesięczna rata kredytu, szczególnie hipotecznego, nie powinna przekraczać 25-30 proc. domowego budżetu.

Co składa się na atrakcyjność oferty kredytowej?

Na atrakcyjność oferty kredytowej składa się przede wszystkim cena kredytu złożona z dwóch elementów – marży oraz o części, która może być zmienną (obecnie WIBOR lub WIRON). Są też kredyty czasowo stałoprocentowe – tutaj rata jest stała w okresie 5-7 lat, zależnie od oferty banku.  

Na jakie aspekty oferty klient powinien zwrócić uwagę? Czy warto w każdym przypadku wybierać najtańszą ofertę

Warto zwrócić uwagę na kontakt z bankiem. Jeśli mamy z nim dobrą relację, bank ten od lat prowadzi nasze konto osobiste, na które wpływa nasze wynagrodzenie, zna on dobrze naszą historię płatniczą, to może nam zaoferować np. niższą marżę. Należy też dbać o dobrą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Dlatego też posiadając mniejszy kredyt np. na telewizor, warto zawsze pamiętać o terminowej spłacie raty.

Next article