Skip to main content
Home » Mikrofirma » Praca hybrydowa – globalna zmiana
mikrofirma

Praca hybrydowa – globalna zmiana

praca hybrydowa
praca hybrydowa

Co to oznacza dla małych i średnich firm?

Dla wielu z nas 2020, jak i 2021 rok – czyli czasy pandemii COVID-19 – zapoczątkowały nowe praktyki pracy, jak praca zdalna, do której już zdążyliśmy się przyzwyczaić i która po części pozostanie z nami w przyszłości. COVID-19 poniekąd zmusił nas do dostosowania się do tej zmiany, na którą większość z nas nie była gotowa. Zmienił się globalny sposób myślenia o tym, jak i gdzie wykonuje się pracę. Przekonaliśmy się, że dzięki technologii można pracować poza biurem przez pięć dni w tygodniu.

W wielu badaniach dotyczących organizacji pracy właśnie jej elastyczność – możliwość pracy z domu – niezmiennie plasuje się wśród ankietowanych na wysokich pozycjach. Ponieważ firmy ewoluują, oczekuje się, że praca hybrydowa – czyli połączenie pracy stacjonarnej i pracy zdalnej – zastąpi pracę zdalną jako nowy status quo. W rzeczywistości badanie The State of Hybrid Work 2021 pokazuje, że 67 proc. respondentów nie przewiduje powrotu do biura na 5 dni w tygodniu po COVID. Wygląda na to, że firmy myślą podobnie. Badanie Gartnera z czerwca 2020 r. pokazuje, że 82 proc. firm deklaruje, że zamierza zezwolić na pracę zdalną po pandemii.

Przejście na hybrydę – czy konieczna jest zmiana?

Praca hybrydowa to okazja dla firm na rekrutowanie talentów z różnych zakątków kraju, wprowadzanie innowacji i tworzenie wartości dodanej. Przyjęcie hybrydowego modelu pracy to coś więcej niż logistyczne przetasowanie. Hybryda jest ściśle powiązana ze strategią pracy, która obejmuje zmianę sposobu myślenia, aby utorować drogę do tego, jak będziemy pracować w przyszłości.

Czego więc potrzeba, aby małe i średnie firmy przeszły na hybrydowy tryb pracy? Podkreślamy kilka rzeczy, które powinny wprowadzić.

Zapewnienie przyjaznej dla pracowników infrastruktury cyfrowej

Jeśli pracownicy będą wykonywać pracę poza biurem, muszą zostać zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, które pozwoli im na efektywną pracę z każdego miejsca. Kluczowymi aspektami w tej kwestii są również niezakłócony dostęp do sieci Wi-Fi i łączności komórkowej.

Niezbędne będą wydajne laptopy cechujące się lekkością i zarazem trwałością. Wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, optymalizatory Wi-Fi, słuchawki z redukcją szumów to to, na co firmy powinny zwrócić szczególną uwagę.

W dobie pracy hybrydowej równie ważne jest dobre zarządzanie IT. Coraz bardziej dynamiczna i rozproszona siła robocza zwiększa cyfrowy ślad i jest narażona na naruszenia bezpieczeństwa danych i ataki typu phishing. Jednak dzięki solidnej ochronie cybernetycznej obejmującej zabezpieczenia biometryczne, oprogramowanie antywirusowe i ochronę sprzętu małe i średnie firmy mogą chronić swoje dane cyfrowe i inne aktywa firmy.

Praca hybrydowa to daleko idące korzyści

Ogólną prawdą ludzkiego zachowania jest to, że gdy otrzymuje się autonomię, ludzie są bardziej skłonni do samomotywacji. Są również bardziej zadowoleni z elastycznej organizacji pracy, która zapewnia lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i mniej stresujące środowisko pracy. A szczęśliwi pracownicy to naturalnie produktywni pracownicy.

Oszczędność kosztów jest również istotną korzyścią dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pracownicy zaś, w przypadku pracy hybrydowej, oszczędzają również czas, ponieważ nie muszą codziennie dojeżdżać do pracy.

Choć praca hybrydowa ma swoje plusy, małe i średnie przedsiębiorstwa powinny być świadome tendencji do wypalenia zawodowego i poczucia oderwania od rzeczywistości, a także innych czynników psychologicznych.

Przy mniejszej ilości czasu spędzanego twarzą w twarz, utrzymywanie kontaktów międzyludzkich i budowanie więzi koleżeńskich jest równie ważne. Na szczęście jest to łatwiejsze w przypadku małych i średnich firm, które zatrudniają mniejszą liczbę pracowników. Wykorzystać w tym celu można narzędzia komunikacyjne, takie jak Microsoft Teams, Google Meet i Zoom – nie tylko do celów biznesowych. Warto organizować wirtualne spotkania, obiady zespołowe, aby dyskutować poza pracą i utrzymać kulturę firmy przy życiu.

Polecane laptopy do pracy hybrydowej:

Laptopy komercyjne ASUS ExpertBook to lekkie konstrukcje charakteryzujące się długim czasem działania baterii, wytrzymałością klasy wojskowej i trzyletnią gwarancją producenta. Seria B to gama urządzeń przeznaczonych dla bardzo szerokiej grupy użytkowników, takich jak biznesmeni czy studenci.

ASUS ExpertBook B1 – podstawowy, ekonomiczny model – wydajne rozwiązanie do pracy i nauki.

ASUS ExpertBook B3 – laptop w wersji klasycznej i konwertowalnej, czyli laptop i tablet 2 w 1 z opcjonalnym rysikiem do tworzenia odręcznych notatek czy szkiców.

ASUS ExpertBook B5 – pierwszy biznesowy laptop z ekranem OLED, który zapewnia najwyższe odwzorowanie kolorów. Posiada obracaną o 360° konstrukcję i wyposażony jest w wiele technologii, które zwiększają wydajność pracy w podróży.

ASUS ExpertBook B7 – laptop klasy premium z obsługą 5G, a ASUS ExpertBook B9 to jeden z najlżejszych 14-calowych laptopów biznesowych, o wadze tylko 870 gramów.


Materiał powstał przy współpracy z ASUS
Next article