Skip to main content
Home » Business travel » Ile wart jest rynek podróży motywacyjnych?
Business travel

Ile wart jest rynek podróży motywacyjnych?

Daria-Rzadkiewicz-wp
Daria-Rzadkiewicz-wp

Daria Rzadkiewicz

Sekretarz Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel

Podróże marzeń, które wspierają biznes

Elegancka kolacja w afrykańskim buszu, podziwianie dzikiej Alaski z lotu ptaka, a może warsztaty kulinarne w Azji pod okiem zdobywcy gwiazdek Michelin… to tylko elementy precyzyjnie uszytych na miarę wyjazdów, które oprócz tego, że zapewniają uczestnikom niezapomniane przeżycia i rozwijają ich pasje, to realizują konkretne cele biznesowe. Incentive travel to z założenia podróże ze stworzonym od podstaw kreatywnym scenariuszem odpowiadającym na potrzeby klienta biznesowego. Dla pracowników, partnerów czy kluczowych klientów, to podróże marzeń, których nie znajdą w żadnym katalogu biura podróży, ani których sobie sami nigdy nie zorganizują. Emocje towarzyszące tym wyjazdom wzmacniają relacje, budują lojalności dzięki temu incentive travel stanowią silniejszą motywację dla uczestników niż nagrody finansowe czy rzeczowe.

Motywacja warta 650 mln

Z roku na rok coraz więcej firm wdraża programy incentive lub programy wsparcia sprzedaży zakończone nagrodą w postaci wyjazdu. O tym, jak mocno incentive travel jest osadzone w turystyce biznesowej, świadczą badania rynku przeprowadzone przez Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel (SOIT). Polski rynek incentive travel wg badania Barometr SOIT, szacowany jest na ok. 650 mln zł w 2018 r.

Barometr SOIT to jedyna w Polsce inicjatywa mierząca wartość rynku podróży motywacyjnych, przy której stowarzyszenie współpracuje z renomowaną agencją badawczą. Badanie jest prowadzone systematycznie od 2014 r. wśród agencji członkowskich SOIT, które są liderami branży incentive oraz spełniają wysokie kryteria dotyczące doświadczenia, bezpieczeństwa, obrotów i jakości świadczonych usług. Członkowie SOIT szacują, że ich obroty stanowią ok. 33 proc. rynku incentive.

Agencje SOIT zrealizowały w 2018 r. 646 wyjazdów dla ponad 35 tys. osób o wartości 213,5 mln zł. W 2019 r. szacowany jest wzrost obrotu firm SOIT do 224,5 mln zł.

Wyższe budżety na incentive

O tym, że incentive travel jest skutecznym narzędziem biznesowym może świadczyć także wzrost budżetów na te wyjazdy. Na wysokość budżetu ma wpływ długość wyjazdu oraz destynacja. Agencje SOIT zrealizowały w 2018 r. 404 wyjazdy na Starym Kontynencie i 242 wyjazdy poza Europą. 70 proc. wyjazdów europejskich w 2018 r. miało budżet powyżej 5 tys. zł. Średni czas trwania takich wyjazdów w Europie od 2017 r. wzrósł z 3 do 4 dni. Na innych kontynentach realizowane są dłuższe projekty i trwają średnio 7-8 dni. W 2018 r. aż 95 proc. wyjazdów pozaeuropejskich posiadało budżet powyżej 8 tys. zł na osobę, a w tym aż 45 proc. było zrealizowanych z budżetem powyżej 10 tys. zł. Prognoza na 2019 r. przewiduje, że jeszcze więcej firm zdecyduje się na organizację droższych wyjazdów z budżetem od 10 do 12 tys. złotych na osobę. Widocznym trendem jest także coraz większe zainteresowanie kierunkami pozaeuropejskimi.

W dobie rosnących wymagań w świecie biznesu, po każdej ze stron – pracodawców, pracowników, klientów czy partnerów, wygrywa ten, kto znajdzie skuteczny sposób, aby zmotywować wszystkich do budowania wspólnego sukcesu. Podróże motywacyjne są właśnie takim narzędziem, które angażuje i działa efektywnie na wielu płaszczyznach. Badania rynku potwierdzają, że branża incentive będzie się rozwijać. To istotne dla całego sektora usług turystycznych, gdyż to ona kreuje trendy, odkrywa nowe destynacje i poszukuje innowacyjnych rozwiązań.

Next article