Home » Business travel » Trendy w wyjazdach biznesowych
business travel

Trendy w wyjazdach biznesowych

pobyt
pobyt

Na początku trudno uciec od kilku oczywistości. Przede wszystkim wyjazdy biznesowe to nie tylko duży, ale i zróżnicowany fragment rynku hotelowego.

Tomasz Pieniążek

Wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego

Cechą, która różnicuje go jest przede wszystkim sam cel wyjazdu. Inną część rynku stanowi obszar pobytów służbowych, a inną obszar eventów i konferencji. O wyborze hotelu zdecydują m.in. lokalizacja, standard, opinie o hotelu, oferowane usługi, zaplecze konferencyjne i jego wyposażenie. Oraz oczywiście cena.

Miejsce docelowe

Najprostsza sytuacja występuje wtedy, gdy lokalizacja, ze względu na charakter pobytu, spotkania, jest dość dokładnie określona. Zawęża to wachlarz wyboru, jednocześnie go ułatwiając. Zaczyna liczyć się dopasowanie oferty do celu wyjazdu i zaproponowana cena.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku organizacji konferencji, dla której lokalizacja nie jest czynnikiem najważniejszym. W tym przypadku liczy się, na ile hotel i jego oferta (usługi i sale konferencyjne) dopasowane są do planowanego spotkania. Znaczenia nabiera wielkość obiektu, parametry i wyposażenie sal, oferta gastronomiczna.

Co może podnieść jego rangę?

Wszystkie opisane powyżej elementy stanowią elementarz decyzji o wyborze miejsca organizacji pobytu. Ale o jego ostatecznym powodzeniu coraz częściej decydują także inne elementy. Jest nim np. prestiż obiektu i jego usługi pozostałe, np. SPA. Może on bowiem podnosić rangę pobytu, powodować, że ta sama konferencja, event zyska w oczach zaproszonych gości inny wymiar. Coraz częściej bowiem uczestnicy oczekują od organizatora czegoś więcej niż tylko sprawnej organizacji i odpowiedniego zaplecza. Wśród tych dodatkowych cech, które zyskują na znaczeniu są możliwości skorzystania z oferty wellness i SPA, poziom i jakość kuchni oraz atrakcje towarzyszące, czy to w samym obiekcie, czy w okolicy. Modnym trendem staje się poznawanie atutów lokalizacji: przyrodniczych, kulinarnych, kulturowych i historycznych. Uczestnicy oczekują nowych doświadczeń i wrażeń. I najlepiej w wersji ekologicznej, naturalnej, szanującej otoczenie, w jakim żyjemy. Zaaranżowana sala konferencyjna w ogrodzie może być strzałem w dziesiątkę.

Zaufanie w wyborze lokalizacji

Kluczowy wpływ na wybór mieć będą opinie o hotelu, które można znaleźć już na wielu portalach, nie tylko tych, które służą bezpośrednio do rezerwacji. Wśród nich są takie, gdzie opinie może wyrazić każdy, są takie, gdzie opinie pochodzą tylko od rezerwujących pobyt. Mówi się już powszechnie o tym, że rynek opinii już zastępuje formalną kategoryzację obiektów w decyzjach dotyczących wyboru miejsca. Tego samego znaczenia nabierają media społecznościowe, w których bardzo otwarcie umieszczane są opinie o pobytach.

Reasumując, o wyborze miejsc na pobyty biznesowe na bardzo dynamicznie rosnącym rynku hotelowym, coraz częściej decydować będą 2 kwestie. Po pierwsze dodatkowa oferta, prestiż i jakość miejsca, a po drugie opinie o miejscu. Zadaniem inwestorów i zarządzających będzie tworzenie i promocja elementów wyróżniających na tle konkurencji i dbałość o jakość usług i komunikację z gośćmi, a w konsekwencji zarządzanie rynkiem opinii. Szczególnie, że w wielu przypadkach rynek pobytów indywidualnych versus grupowe oraz turystyczne versus biznesowe dotyczy tych samych obiektów hotelowych. Coraz częściej goście biznesowi pozostają dłużej w celach wypoczynkowych.

Next article