Skip to main content
Home » Cyberbezpieczeństwo » Cyberbezpieczeństwo w małych i średnich firmach – misja niemożliwa?
Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo w małych i średnich firmach – misja niemożliwa?

Czy ochrona firmowych urządzeń przed cyberzagrożeniami musi być skomplikowana? Na szczęście nie, chociaż bardzo dużo zależy od wyborów, jakich dokonamy w kontekście stosowanych technologii. O wyzwaniach związanych z zabezpieczaniem małych i średnich firm mówi Adam Piotrowski, specjalista ds. technicznych w firmie K Dystrybucja.

Co obecnie stanowi największe zagrożenie dla firm?

Cyberprzestępcy nie odpuszczają i nieustannie szukają nowych metod atakowania firm. Celem może zostać każda organizacja – niezależnie od rozmiaru. Warto wymienić takie trendy jak kradzież tożsamości cyfrowej, nasilenie się ataków ransomware, czyli szkodliwych programów szyfrujących dane i żądających zapłacenia okupu, czy coraz częstsze działania cyberprzestępcze skierowane na łańcuch dostaw. Agresorzy wychodzą z założenia, że zamiast skupiać się na atakowaniu korporacji, które co do zasady są dość dobrze zabezpieczone, łatwiejsze może być wzięcie na celownik małej lub średniej firmy, przy założeniu, że będzie ona słabiej chroniona. Dlatego rozmiar firmy nie powinien być czynnikiem determinującym jakość stosowanych zabezpieczeń.

Jak zatem reagować na postępującą profesjonalizację cyberprzestępców?

Wybierając rozwiązanie bezpieczeństwa warto skupić się na producentach, którzy mają duże doświadczenie rynkowe, reagują na ewolucję krajobrazu cyberprzestępczego, a także tworzą własne technologie i udowadniają ich skuteczność w niezależnych testach. Wybór ten może być szczególnie trudny w przypadku małych i średnich firm, które posiadają mniej rozbudowane działy IT, często bez osób posiadających ekspercką wiedzę. Dzięki produktom takim jak proponowany przez nas Kaspersky Small Office Security niewielki biznes może chronić się najnowocześniejszymi technologiami, zaprojektowanymi tak, by ich wdrożenie i codzienne użytkowanie było maksymalnie nieinwazyjne. Rozwiązanie jest wyposażone w komplet autorskich mechanizmów opracowanych przez specjalistów z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży, co zapewnia skuteczną ochronę wszystkich firmowych urządzeń przed wszelkimi rodzajami cyberprzestępczości.

Więcej informacji: kaspersky.com.pl/ksos.

Next article