Home » Edukator przedsiębiorcy » COVID-19 i co dalej?
Edukator przedsiębiorcy

COVID-19 i co dalej?

COVID-19
COVID-19

Rok 2020 na długo zapisze się w naszej pamięci. Skutki pandemii COVID-19 dotknęły ludzi na niemal całym globie, wszystkie gałęzie przemysłu, pracodawców i pracowników.

Dorota Łubek

Country Manager Poland, Top Employers Institute

Teraz, kiedy sytuacja powoli wraca do normy przyszedł czas na podjęcie decyzji, w jaki sposób zorganizujemy naszą codzienną pracę i jak będzie ona wyglądać w przyszłości. Wiele z tymczasowych rozwiązań wprowadzonych przez organizacje w ramach zapewnienia ciągłości biznesowej oraz zatrudnienia, powoli staje się normą. Firmy doceniły potrzebę oraz skuteczność pracy zdalnej, przekonały się jak ważna jest rola właściwej komunikacji z pracownikami oraz wdrożyły adekwatne do sytuacji działania well-beingowe.

Praca zdalna

Okazuje się, że przynajmniej część działań organizacji może być skutecznie realizowana bez potrzeby regularnych spotkań twarzą w twarz oraz fizycznej obecności w biurze. Wprowadzenie na szeroką skalę pracy z domu w wielu firmach dało nowy impuls do uelastyczniania zatrudnienia. Praca zdalna okazała się skuteczna i możliwa do realizacji dla wielu pracowników. Przed wybuchem pandemii COVID-19, badania przeprowadzone wśród ponad 1 600 Top Employers na całym świecie wykazały, że 56 proc. z nich oferowało możliwość pracy zdalnej. Dla organizacji oraz działów HR, które planują wprowadzić to rozwiązanie na większą skalę oznacza to gotowość do digitalizacji oraz konieczność zapewnienia odpowiedniej infrastruktury IT.

Jednak obok pracy zdalnej życie większości organizacji będzie również toczyło się w biurach. Powoli firmy zaczynają myśleć o dostosowaniu miejsc pracy do nowych potrzeb. Czy powrócimy do pracy w tzw. open space’ach, czy dostosowanie będzie polegało na wydzieleniu indywidualnych przestrzeni, które zapewnią bezpieczeństwo pracownikom?

Pracodawcy muszą również od nowa spojrzeć na kwestię elastyczności pracy. Dla osób powracających do firm, praca dwa tygodnie w biurze, dwa tygodnie w domu lub praca w systemie zmianowym może okazać się koniecznością. Wielu pracodawców może wymagać od pracowników pracy w nietypowych dotąd godzinach, tak aby zachować zasady tzw. dystansu społecznego. Rozwiązanie to może być odpowiedzią na indywidualne potrzeby pracowników, np. dotyczące opieki nad dziećmi, czy tych, którzy cenią sobie pełną elastyczność.

Jakość komunikacji

Pandemia COVID-19 wymusiła na pracodawcach nowe spojrzenie na komunikację wewnątrz firmy. Wśród certyfikowanych organizacji Top Employers wskaźnik jakości komunikacji wewnętrznej poszedł w górę. Liderzy wykazali znacznie większą gotowość do otwartego komunikowania się poprzez częste spotkania wirtualne ze swoimi zespołami koncentrując się, nie tylko jak dotychczas, na aspektach biznesowych, ale bardziej na samopoczuciu pracowników. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zadowoleni pracownicy dali temu wyraz w badaniach zaangażowania.

Jednak rola menedżerów na tym się nie kończy. Wręcz przeciwnie, teraz, gdy powoli zaczynamy wracać do biur, pracownicy będą musieli być jeszcze bardziej wspierani przez managerów, szczególnie w zakresie warunków bezpieczeństwa oraz warunków socjalnych. Menedżerowie będą też musieli zmierzyć się z niechęcią niektórych pracowników do powrotu do biur, szczególnie tych, którym praca z domu bardzo odpowiada. Liderzy i zespoły, które wprowadziły inny styl komunikacji ze względu na pandemię i widzą efekty w przejawiającym się większym zaangażowaniu, będą musiały przekształcić ten „wyjątkowy” sposób komunikacji w normalne, codzienne działania.

Well being

W czasach niepewności i kryzysu zachowanie dobrej kondycji psychicznej ma kluczowe znaczenie. Top Employers uruchomili programy pomocy pracownikom (EAP) z całodobowymi telefonami zaufania oferującymi doradztwo i pomoc dla swoich pracowników i ich rodzin. Pomoc ta obejmuje porady psychologiczne, sesje coachingowe czy terapeutyczne oraz doradztwo finansowe. Innym działaniem wspierającym jest dostęp do siłowni internetowej, która pomaga pracownikom w zachowaniu kondycji fizycznej podczas przymusowego pobytu w domu. Top Employers deklarują, że powyższe rozwiązania pozostaną z nimi na dłużej.

COVID-19 przyspieszył ścieżkę zmian w działach HR. Top Employers z całego świata błyskawicznie wdrożyli wiele działań mających na celu ochronę pracowników w ich codziennym życiu zawodowym. Te konkretne działania pokazują, że wartości, które są filarami ich działalności żyją, a nie są tylko pustymi hasłami.

Next article