Home » Edukator przedsiębiorcy » Fintech ze sztuczną inteligencją
Edukator przedsiębiorcy

Fintech ze sztuczną inteligencją

sztuczna inteligencja
sztuczna inteligencja

Marcin Bierut i Maciej Jarząb

Fintech i sztuczna inteligencja to bez wątpienia dwie połówki jabłka, które wspólnie mogą stworzyć coś naprawdę imponującego. Dzięki takiemu połączeniu zamierzacie Państwo podbić rynek finansowy – skąd pomysł na taką innowację?

Kluczową kwestią dla wielu z nas jest cashflow, czyli płynność finansowa. Nieważne, czy jesteśmy nastolatkami czy doświadczonymi przedsiębiorcami. Wszyscy chcemy dysponować środkami wtedy, kiedy jest nam to potrzebne. Wielu z nas myśli również o bezpiecznych, stabilnych inwestycjach. Odpowiedzią na te potrzeby jest ePeer, którego można nazwać finansowym Tinderem. Kojarzymy tych, którzy chcą pożyczyć od kogoś i tych, którzy pożyczają komuś. Dla nas dwie połówki jabłka to pożyczkodawca i pożyczkobiorca. Obydwoje operują na platformie naszego fintechu, a łączy ich, analizując ich preferencje i możliwości sztuczna inteligencja. Takie połączenie może z powodzeniem wypełnić nisę na rynku krótkoteminowych, atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek – odpowiada Maciej Jarząb, CEO ePeer.

Planują Państwo bardzo szybki rozwój, od startu na polskim rynku pod koniec 2019 roku, do ekspansji na rynki zagraniczne w trzecim kwartale 2020 roku. Od jakich krajów będziecie Państwo rozpoczynać rozszerzenie?

Pierwszy kierunek to Półwysep Iberyjski, czyli Hiszpania i Portugalia. Następnie kraje bliżej Polski, czyli Niemcy i państwa nadbałtyckie, by w pierwszym okresie zaistnieć również w Azji. zaczynając od Singapuru. We wszystkich tych krajach prowadzimy zaawansowane rozmowy. Nasi partnerzy potwierdzają, że nasz model jest bardzo łatwo i szybko skalowalny na rynku globalnym. Zostaliśmy także zaproszeni do rozwijania naszego pomysłu w Ameryce Południowej (Brazylia, Gwatemala), ale też w Stanach Zjednoczonych; mekce wszystkich finansowych start-up’ów. Dodatkowo, zostaliśmy wyróżnieni jako jeden z 50 najbardziej przełomowych rozwiązań technologicznych na świecie przez prestiżowy Startupbootcamp w Dubaju, razem z takimi partnerami jak HSBC, Visa czy DIFC. Jak widać rozmów nie prowadzimy, póki co w Afryce i w Australii – odpowiada Marcin Bierut, CTO ePeer.

Jednym z największych problemów przed którymi stoją e-finanse są zagrożenia cybernetyczne. Jak ważne jest, aby pamiętać o zarządzaniu ryzykiem cybernetycznym? Jak Państwo zadbali o ten aspekt dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji?

Zarządzanie cybernetyczne jest kluczowe dla ePeera. Rozpoczęliśmy współpracę z największymi spółkami technologicznymi (m.in. Microsoft, Agorai), aby poziom bezpieczeństwa był najwyższy podczas wszystkich procesów zachodzących na naszej platformie. To jedna z naszych istotnych przewag konkurencyjnych – odpowiada Marcin Bierut, CTO ePeer.

Wykorzystanie innowacji i tworzenie ich to z pewnością duży napęd dla biznesu. Jednak jest to wyzwanie zarówno dla większych jak i tych małych firm. Jakie są kluczowe problemy wdrażania nowych rozwiązań oraz jak sobie z nimi radzić?

Wdrażanie nowych rozwiązań jest kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa, w szczególności w sektorze finansowym. Nowe technologie zmieniają dzisiejsze realia, każda z firm musi dostosowywać się do zmieniającego się świata. Kluczowymi problemami są ograniczenia związane z dostępem do nowych technologii, bezpieczeństwo zmian oraz problemy regulacyjne. Niestety, instytucje państwowe nie nadążają nad wprowadzaniem nowych regulacji i blokują rozwój nowych pomysłów i start-up’ów. Te niedogodności są już za nami, dlatego też z dumą możemy zapowiedzieć premierę ePeera na polskim rynku jeszcze w 2019 roku – odpowiada Maciej Jarząb, CEO ePeer.

Next article