Home » Edukator przedsiębiorcy » 5 korzyści współpracy z dostawcą logistycznym
Edukator przedsiębiorcy

5 korzyści współpracy z dostawcą logistycznym

Partner materiału:
Partner materiału:

Jakie firmy logistyczne mogą elastycznie reagowac na zmieniające się wymagania rynku i specjalne potrzeby klientów? Przede wszystkim te, które moga pochwalić się dużym doświadczeniem na rynku i które dysponują profesjonalnymi narzędziami. Istotnym warunkiem możliwości oferowania ponadstandardowych usług jest nie tylko zaplecze magazynowe z doświadczoną, dobrze wyszkoloną kadrą i najwyższej klasy wyposażeniem technicznym, ale także umiejętność skutecznego dostosowania tych powierzchni do bieżących wymagań.

Grupa Geis posiada magazyny zlokalizowane w Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech, na Węgrzech, w Luksemburgu oraz Szwajcarii. Są to miejsca o znaczeniu strategicznym, tak aby sprostały potrzebom rynku i konsumentów. Sieć składa się z ponad 127 magazynów zlokalizowanych w tych krajach. Powierzchnie logistyczne i przeładunkowe we wszystkich wymienionych wyżej lokalizacjach, gdzie Geis świadczy swoje usługi od ponad 70 lat (w Niemczech), to ponad 800 000 m². Ważna jest jednak nie tylko wielkość posiadanych powierzchni, ale także umiejętność ich efektywnego wykorzystania i ciągłej optymalizacji – zarówno pod kątem usług e-commerce, jak i nietypowych potrzeb klientów.

Śledzenie trendów i najnowocześniejszy sprzęt

W Geis PL dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii możliwa jest odpowiednia wydajność
w magazynach i w dystrybucji towarów. Chipy RFID (tagi) odgrywają ważną rolę np. w wysyłce z magazynów, podczas rzeczywistej eksploatacji. Zawierają one unikalny elektroniczny kod produktu EPC przypisany do każdego pojedynczego towaru z niemal nieograniczoną ilością informacji. Chipy RFID, przekazują w swojej pamięci wszystkie niezbędne informacje o każdym przewożonym produkcie i jego przeznaczeniu. Ułatwia to wdrożenie automatyzacji niektórych procesów. Towary wyposażone w chip przechodzą tylko przez odpowiednią bramkę wyposażoną w anteny skanujące. Zastosowanie chipów RFID oszczędza czas i pieniądze, upraszcza procesy i zwiększa dokładność dostaw.

Wsparcie w każdej sytuacji

W ramach logistyki magazynowej Geis projektuje i wdraża niezbędne modyfikacje dla swoich klientów. Przykładem jest wsparcie klienta zajmującego się dystrybucją gier planszowych, dla którego zbudowaliśmy specjalne stanowisko. Geis również obsluguje zlecenia na wysyłki do egzotycznych krajów, co wymagało rozbudowy wyposażenia technicznego magazynu aby spełnić wymagnia związane z tranzytem towarów.

Klientami firm logistycznych są również przedsiębiorstwa dostarczające towary podlegające dużym wahaniom sezonowym dostaw oraz regularnym zmianom stanów magazynowych. Dostawy zależne od pory roku narażają firmy transportowe na powtarzające się obciążenia w stosunkowo krótkim czasie. To samo dotyczy magazynów, gdzie do obsługi towarów w sezonie potrzeba wielokrotnie więcej pracowników. Tego rodzaju firmy znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji wiosną 2020 r., a następnie ponownie pod koniec 2020 r. Nie zawsze bowiem towar łatwo wybrać oraz kupić online – szczególnie jeśli chodzi o branże modową. W magazynach wielu firm odzieżowych musiała pozostać duża ilość towarów. Firma Geis spotkała się ze swoimi partnerami i pomogła im przechowywać artykuły, rozbudowując magazyny.

Wszystko jest możliwe. Nawet produkcja partnerska

Jako przykład Geis może przytoczyć klienta z wysokim wzrostem, rzędu kilkudziesięciu procent rocznie. Na początku współpraca obejmowała niespełna 400 miejsc paletowych, a obecnie po czterech latach jest to już 1000 miejsc paletowych. Szybki wzrost niesie jednak ze sobą również szereg komplikacji – producenci w Chinach nie zdążyli wyprodukować zwiększonego wolumenu zamówień na produkcję, jednocześnie narastały przestoje w dostawach towarów. To był impuls dla klienta do znalezienia sposobów na ograniczenie zależność od Chin. Po wzajemnych negocjacjach udało się znaleźć złoty środek. Z części hali magazynowej wydzielono powierzchnię 150 m² na linię produkcyjną, która pozostała w całości pod kierownictwem klienta. „Dostarczymy dodatkowe zaplecze i personel do obsługi i magazynowania materiału produkcyjnego, a jednocześnie zapewniamy kompletację wytwarzanych produktów do ostatecznej formy nadającej się do wysyłki do klientów, w tym również tych finalnych” – mówi Pavel Křížek, dyrektor ds. logistyki.

„To podwójna radość – dzięki przemyślanym procesom logistycznym klienci mogą nie tylko się rozwijać, ale także ulepszać swoje usługi i produkty. To dla nas najlepsza informacja zwrotna. Widzimy, że nasze usługi są doskonale dobrane. Dobrze zarządzana logistyka jest podstawą udanego biznesu” – dodaje Pavel Křížek.

Oferuj więcej. Dostarczaj więcej

Ważną rolę odgrywa również opakowanie. Materiał i cena opakowań zależą głównie od rodzaju przewożonego towaru. Produkcja na zamówienie, w tym oferta doradztwa, nie stanowi dla Geis żadnego problemu. Dział pakowania posiada własną stolarnię i suszarnie spełniające normę IPPC – ISPM FAO nr. 1. To tam powstają opakowania drewniane z certyfikatem opakowań eksportowych na cały świat. Oprócz standardowych i niestandardowych palet, skrzyń, wykrojów i wkładek zapewnia również specjalne opakowania do transportu towarów eksportowych, takich jak części maszyn czy duże jednostki – nawet tak ekstremalne jak skrzydło ultralekkiego samolotu.

Co ważne Geis może łączyć magazynowanie na jednym obszarze – na półkach, półkach midi i klatkach dla jednego klienta. Na przykład w ramach usług dodanych (VAS) i copackingu dostarcza również opony, a następnie wyważa i transportuje całe koła do klientów końcowych.

Znalezienie rozwiązania w każdych okolicznościach

W ostatnich miesiącach firmy logistyczne borykają się z ogromnymi problemami związanymi
z transportem z odległych destynacji, zwłaszcza między Chinami, a Europą. Kłopoty w chińskich portach, brak kontenerów, skłaniają firmy do poszukiwania niekonwencjonalnych środków transportu. W ramach inicjatywy Pasa i Szlaku zwiększa się wykorzystanie transportu kolejowego. Pociągi z chińskich terminali kursują kilka razy w tygodniu i są również wykorzystywane przez Geis. Ze względu na sporadyczne braki wagonów Geis zaoferował – ku pełnej satysfakcji klienta – transport ciężarowy z Chin. W ostatnich miesiącach ten rodzaj transportu zyskał na znaczeniu, ponieważ przy kalkulacji transportu door-to-door całkowite koszty są o połowę mniejsze w porównaniu z transportem lotniczym, a towar można dostarczyć kilka dni wcześniej niż koleją. Klienci otrzymują od Geis doskonałą obsługę logistyczną, ale nie mniej ważne są uczciwe relacje, szacunek, wiarygodność i długotrwała współpraca. Każdy klient jest dla nas wyjątkowy. Polegamy na indywidualnym podejściu oraz zrozumieniu potrzeb i wymagań danego przedsiębiorstwa.

Next article