Home » Edukator przedsiębiorcy » Pozyskać, zmotywować i zatrzymać
Edukator przedsiębiorcy

Pozyskać, zmotywować i zatrzymać

top employers
top employers

Wyzwania polskich pracodawców na podstawie wyników badania Top Employers 2019.

Dorota Łubek

Country Manager Poland, Top Employers Institute

Rekrutacja i zatrzymywanie najlepszych pracowników jest obecnie jednym z kluczowych wyzwań wielu organizacji nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Przy niskiej stopie bezrobocia, jaką mamy obecnie w Polsce, firmom co raz trudniej jest konkurować o pracownika, szczególnie z zagranicznymi korporacjami, które są w stanie zaoferować pracownikowi korzystniejsze warunki finansowe, solidny pakiet benefitów oraz bardzo szerokie możliwości rozwoju. Laureaci badania Top Employers Polska 2019 wskazali, że to właśnie rozwój talentów, czyli rekrutacja, doskonalenie kompetencji oraz zatrzymanie w organizacji, jest ich priorytetem biznesowym w roku 2019.

Coraz częściej organizacje otwarcie pokazują swoją ofertę benefitowo-rozwojową, kusząc potencjalnych pracowników nawet z konkurencyjnych firm, a także biorą udział w różnych badaniach, które mogą potwierdzić ich wiarygodność na rynku. Jednym z nich jest właśnie certyfikat Top Employers, którym w tym roku wyróżniono 56 organizacji w Polsce, które mogą pochwalić się doskonałymi warunkami pracy, oraz bogatą ofertą rozwojową.

Coraz większe znaczenie dla pracowników ma kultura organizacyjna oraz oferta pozapłacowa, jaką oferuje pracodawca. Mówimy tutaj również o istotnym elemencie jakim jest work-life balance. Coraz więcej pracowników ma możliwość skorzystania z elastycznego czasu pracy (67 proc.), pracy z domu (49 proc.), skróconego czasu pracy czy długich bezpłatnych urlopów (tzw. sabbatical) (46 proc.). Coraz częściej obserwujemy różne sposoby wspierania pasji pracowników przez organizacje np. dofinansowanie członkostwa w klubach, gdzie pracownicy mogą rozwijać swoje zainteresowania lub tworzenie takich wewnątrzfirmowych związków pasjonatów danej dziedziny – biegaczy, wędkarzy, rowerzystów. Również pracownicy-rodzice są zachęcani przez firmy różnymi benefitami: korzystanie ze żłobka lub przedszkola dla dzieci w budynku firmy co pozwala na kontakt z dzieckiem podczas przerw, możliwości przyprowadzenia dziecka do pracy (w sytuacji awaryjnej) czy skorzystanie z skompresowanych godzin pracy, które umożliwiają nadal pracę na pełen etat w krótszym wymiarze dni.

Oczywiście nadal wynagrodzenie oraz benefity są jednym z kluczowych elementów, gdy podejmujemy decyzje o wyborze pracodawcy. Dlatego bardzo ważne jest oferowanie pracownikom różnych świadczeń oraz stworzenie możliwości samodzielnego ich wyboru i dostosowania ich do potrzeb pracownika. Również pokazanie ich wartości pozwala uzyskać pracownikowi wiedzę, ile naprawdę wynosi ich całkowite wynagrodzenie. Dodatkowo polecając kolejnego pracownika 77 proc. Top Employers Polska 2019 oferuję premię za jego polecenie.

Równie ważne co benefity w procesie rekrutacji i później w zatrzymaniu pracowników jest pokazanie oferty rozwojowej. Mówiąc o możliwościach rozwoju kariery w organizacjach na uwagę zasługuje fakt, że aż 89 proc. wyróżnionych pracodawców deklaruje, że pomaga w identyfikowaniu potrzeb szkoleniowych swoim pracownikom oraz że tworzy dla nich plan rozwoju osobistego. Bogate oferty szkoleniowe są dodatkowo uzupełnione przez programy coachingowe i mentoringowe (u 96 proc. i 89 proc. laureatów), które mają na celu szersze wsparcie rozwoju pożądanych kompetencji oraz dalszy rozwój kariery w organizacji.

Jedynie te organizacje, które posiadają długoterminowe strategie i nie działają ad hoc oraz pokazują pełny wachlarz możliwości rozwojowych, mają szanse na pozyskanie najbardziej wartościowych pracowników z rynku.

Next article