Skip to main content
Home » Finanse » Rekordowy wzrost rynku wynajmu długoterminowego aut w Polsce
finanse

Rekordowy wzrost rynku wynajmu długoterminowego aut w Polsce

wynajmu
wynajmu

Duże firmy i korporacje korzystają z wynajmu długoterminowego od wielu lat.

wynajmu

Michał Jankowski

Dyrektor Biura PZWLP

Według danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów, trzeci kwartał bieżącego roku był rekordowy dla wynajmu długoterminowego samochodów w Polsce. Rynek ten urósł bowiem pod względem łącznej liczby aut aż o 17 proc. r/r i jest to najwyższa wartość w historii odnotowana przez PZWLP.

Głównym filarem rynku motoryzacyjnego w Polsce już od dłuższego czasu są firmy. W trzecim kwartale roku ich znaczenie w tym zakresie było wyjątkowo duże, gdyż firmy zakupiły w tym czasie blisko 100 tys. nowych aut osobowych. Oznacza to, że były nabywcami aż ponad 3/4 (76,6 proc.) wszystkich sprzedanych w salonach w naszym kraju samochodów. Przedsiębiorcy kupili od lipca do września o 27,6 proc. więcej nowych aut osobowych niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Spośród dostępnych na polskim rynku rodzajów finansowania samochodów służbowych, najszybciej rozwijał się tzw. wynajem długoterminowy, w przypadku którego zakupiono o 36,8 proc. więcej samochodów osobowych, niż w analogicznym czasie rok temu. Dla porównania, z wykorzystaniem zakupu aut ze środków własnych, na kredyt i klasycznego leasingu finansowego razem, wzrost sprzedaży był wysoki, ale nadal znacznie niższy niż ten odnotowany przez wynajem długoterminowy, gdyż wyniósł 25,3 proc.

W efekcie, na blisko 100 tys. nowych samochodów osobowych sprzedanych w trzecim kwartale do firm, 21 proc. aut znalazło się w wynajmie długoterminowym i udział tej formy finansowania pojazdów służbowych w całkowitej sprzedaży aut do firm zwiększył się o 1,4 proc. w stosunku do stanu sprzed roku.

Utrzymujący się już od dłuższego czasu trend bardzo szybkiego wzrostu liczby nowych aut nabywanych w wynajmie długoterminowym przekłada się również na coraz szybsze tempo rozwoju całego tego rynku w Polsce. Biorąc pod uwagę łączną liczbę samochodów znajdujących się w najpopularniejszej z usług w ramach wynajmu długoterminowego, czyli Full Serwis Leasingu, branża odnotowała na koniec trzeciego kwartału 2018 roku wzrost na poziomie aż 17 proc. r/r. Wynik ten jest najlepszy w historii analiz statystycznych rynku, prowadzonych przez PZWLP regularnie co kwartał od 2009 roku. Tempo wzrostu branży sukcesywnie rośnie od kilku lat i obecnie jest już blisko 2-krotnie większe niż ponad 2 lata temu (po II kw. 2016 r. wynosiło ono 9,4 r/r).

Duże firmy i korporacje korzystają z wynajmu długoterminowego od wielu lat. Obecnie ten rodzaj finansowania aut służbowych zaczyna jednak przekonywać do siebie coraz większą liczbę małych i średnich przedsiębiorców i to oni stanowią główną siłę napędową branży. Jednocześnie, penetracja sektora MŚP przez branżę wynajmu długoterminowego w Polsce jest wciąż relatywnie niska. Oznacza to, że potencjał tkwiący w rynku małych i średnich przedsiębiorstw, który będzie przekładał się na tempo rozwoju wynajmu długoterminowego w kraju, jest nadal bardzo duży.

Next article