Kobiety mają świetne predyspozycje do zostania przedsiębiorcą.
Dr Anna Smolińska
Autorka bloga KobietaInwestuje.pl
Najczęściej od działania powstrzymuje je, prócz braku środków finansowych i obawy o reakcje rynku, przede wszystkim brak wiary w siebie i swoje możliwości. W działaniu natomiast decydująca jest wiara w sukces oraz dążenie do realizacji swoich marzeń, nie zważając na przeciwności.
Panie coraz lepiej radzą sobie z zarządzaniem swoimi finansami, a nadwyżki kapitałowe z sukcesem lokują. Nie każda kobieta jednak ma poczucie spełnienia zawodowego obserwując wykresy akcji lub analizując wskaźniki rentowności przedsiębiorstw. W takiej sytuacji być może warto pomyśleć o alternatywach, a w szczególności o inwestycji we własną firmę.
W Polsce co trzecią firmę założyły i prowadzą kobiety. To jeden z najwyższych wskaźników nie tylko w Europie, ale i na świecie. Własny biznes daje kobietom więcej elastyczności, dzięki czemu łatwiej jest godzić pracę z posiadaniem rodziny. To natomiast przekłada się na poziom satysfakcji z życia. Być może wynika to również z tego, że założenie firmy to dla wielu kobiet możliwość zarabiania połączoną z ich pasją. Możemy prowadzić firmę robiąc to, co uwielbiamy, co nas rozwija i daje radość.
Kobiety rzadziej od mężczyzn podejmują bardzo ryzykowne decyzje, mają też silną potrzebę poczucia bezpieczeństwa. Dlatego sprawdzony model franczyzowy może być opcją zgodną z naszą kobiecą naturą. Jako franczyzobiorcy możemy nie mieć dużego pola do kreatywności czy innowacyjności i musimy trzymać się określonych standardów określonych na początku w umowie. Kiedy ważna jest dla nas niezależność, może to być wadą, ale dla większości kobiet, które z uwagi na większą awersję do ryzyka potrzebują stabilności, to zazwyczaj spora zaleta.
Przystępując do systemu franczyzowego można mieć zdecydowanie łatwiejszy start, bo wiele drzwi jest już otwartych. Marka jest znana, otrzymujesz sprawdzone know-how, gotowy pomysł na biznes, a nawet model zarządzania firma.
Z badań przeprowadzonych przez PROFIT System wynika, że pełny okres umowy franczyzowej przeżywa 80 proc. firm. Natomiast badania firmy Euler Hermes mówią, że w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej upada 30 proc. firm, a po 5 latach prowadzenia ich upada ponad 70 proc. Każdy z modeli prowadzenia swojej firmy ma jednak wady i zalety i w efekcie trzeba zdecydować samemu, co bardziej nam odpowiada i jak duże ryzyko jestem w stanie udźwignąć.
Problemy, z którymi borykają się kobiety prowadzące własne firmy w większości są takie same, jak w przypadku mężczyzn. To, co najczęściej powstrzymuje je od działania to przede wszystkim brak środków finansowych na start, obawa o klientów, ale też brak wiary w siebie i swoje możliwości.
Dlatego decydująca jest chęć osiągnięcia sukcesu i dążenie do realizacji swoich marzeń nie zważając na przeciwności. Nie każda kobieta musi być od razu lwicą finansów rzucającą się na wielkie inwestycje na rynkach kapitałowych. Być może franczyza to właśnie będzie system, w którym można poczuć się bardziej bezpiecznie i komfortowo. To model, który bardzo dobrze współgra z kobiecą naturą, bo daje poczucie elastyczności, stabilności, ale dodatkowo możliwość zarabiania i samorealizacji. Zastanawiając się nad możliwością rozpoczęcia własnej działalności warto wziąć ją pod uwagę.