Home » Kobieta w biznesie » Dla kogo działa Fundacja Kobiety e-biznesu?
Kobieta w biznesie

Dla kogo działa Fundacja Kobiety e-biznesu?

Anna Heimberger

Przesiębiorczyni, ekspertka rozwiązań cyfrowych w biznesie, współzałożycielka Fundacji Kobiety w e-biznesie

Agnieszka Brytan-Jędrzejowska

Współzałożycielka Fundacji Kobiety w e-biznesie

Dorota Bachman

Współzałożycielka Fundacji Kobiety w e-biznesie

Rozmowa z Anną Heimberger, przesiębiorczynią, ekspertką rozwiązań cyfrowych w biznesie, współzałożycielką Fundacji Kobiety w e-biznesie. Anna zdradza, jak narodził się pomysł na fundację, dlaczego skupia się na działalności online kobiet i przybliża misję organizacji.


Dlaczego postanowiłaś założyć Fundację Kobiety e-biznesu?

Pomysł na fundację pojawił się już kilka lat temu, ale kiedy w ubiegłym roku pandemia dotknęła nas nagle i przybrała nieoczekiwany rozmiar, a nasza aktywność przeniosła się do sieci, uznałyśmy, że to właściwy moment. Cyfryzacja, która była nieunikniona w perspektywie kilku lat – przyśpieszyła i spowodowała, że wiele z nas zostało zmuszonych do przeniesienia się do Internetu. I mam na myśli nie tylko biznes, ale także aktywność towarzyską, kulturalną, społeczną, administrację, edukację i pomoc medyczną. Nie wszyscy jednakowo odnaleźli się w nowej, cyfrowej rzeczywistości.

Moje doświadczenie pracy w korporacjach pozwoliło mi obserwować procesy cyfryzacji przedsiębiorstw i widzieć w nich rolę kobiet. Dostrzegam zmianę w myśleniu i podejściu do życia pań – są równie zmotywowane i ukierunkowane na rozwój, mają szerokie kompetencje i na równi z mężczyznami tworzą działy technologiczne w firmach, prowadzą biznesy, osiągają sukcesy zawodowe.

Fundacja powstała w 2020 roku w odpowiedzi na potrzebę wsparcia osób, rozpoczynających swoją przygodę w digitalu. Wobec powszechnych problemów z zatrudnieniem i kryzysem gospodarczym chcemy pomóc kobietom w rozwoju kompetencji, znalezieniu nowej pracy, przekwalifikowaniu się i uwierzeniu w siebie. Z Dorotą Bachman i Agnieszką Brytan-Jędrzejowską postanowiłyśmy dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą dotyczącą prowadzenia biznesu i narzędzi cyfrowych. Z materiałów przybliżających funkcjonowanie w cyfrowym świecie korzystać może każdy – do czego zachęcam.

Jaki jest cel działalności Fundacji?

Nasza misja to dzielenie się wiedzą i wspieranie tych, którzy chcą rozwijać kompetencje w działalności związanej z gospodarką cyfrową i rozwojem biznesu w internecie. Stawiamy na e-commerce i biznes online, nie tylko dlatego, że to obszary naszych zainteresowań. Branża sprzedaży online, choć już od kilku lat notuje wzrost, obecnie rozwija się na niespotykaną dotąd skalę. Potwierdzają to badania i raporty – nic też nie wskazuje na to, że ten trend się odmieni – sytuacja pandemiczna sprzyja temu zjawisku.

Zależy nam na rozwoju i edukacji kobiety, by zwiększyć ich udział w gronie przedsiębiorców, zapewnić im niezależność ekonomiczną. Tworzymy też miejsce współpracy z lokalnymi organizacjami, przedsiębiorstwami, instytucjami rządowymi, środowiskiem akademickim i mediami na rzecz wspierania kobiet w e-biznesie. Dostarczamy rzetelną wiedzę i specjalistyczne badania na temat obszaru biznesu online.

Cele są bardzo ambitne! Jak zamierzacie je osiągać?

Działamy krótko, ale już mamy na swoim koncie wiele działań i inicjatyw. Na początku działalności opracowaliśmy raport „Potencjał kobiet w e-biznesie”. Stał się on dla nas drogowskazem na początku pracy Fundacji. Przeprowadziliśmy badanie wśród kobiet, które prowadzą biznes online lub planują rozpoczęcie podobnej działalności. Zapytaliśmy uczestniczki o znajomość narzędzi niezbędnych w e-commerce, platform sprzedażowych, o ich obawy i blokady przed uruchomieniem e-sklepu. Wnioski z badania były dla nas bezcenne i pozwoliły nam zdefiniować realne potrzeby naszej grupy docelowej.

Stawiamy na specjalistyczną wiedzę, dlatego publikujemy raporty analityczne na temat rynku biznesu online – raport „Potencjał kobiet w e-biznesie” jest tego przykładem. Tylko poprzez edukację możemy pokonać bariery i stereotypy – biznes i technologia to obszary nie tylko dla mężczyzn. W strefie wiedzy promujemy wiedzę o e-commerce, biznesie online, rozwoju, organizujemy bezpłatne webinary tematyczne, budujemy społeczność skupioną wokół tematu e-biznesu w social mediach.

W lutym ruszył bezpłatny ogólnopolski program edukacyjny „TOP Women w e-biznesie”.

Na czym polega ten program i kto w nim uczestniczy?

W bieżącej edycji prawie 200 kobiet nabywa wiedzę i praktykę z zakresu e-commerce, social media, wizerunku biznesowego. Uczestniczki uczą się, jak tworzyć własne strony internetowe, postawić sklep i zadbać o swój wizerunek biznesowy i prywatny w sieci. Program jest podzielony na kilka modułów, każdy tematycznie związany z tworzeniem własnego biznesu online.

Program wyróżnia się autorską formułą programu – tematy poszczególnych części prowadzą uczestniczki krok po kroku do celu – własnego biznesu online. Zapewniamy też wsparcie po zakończeniu programu. Pozyskaliśmy znaczących partnerów: OLX, Allegro, Przelewy24, Idosell, Canon, Hebe, Visa, Fundacja Polska bezgotówkowa i Future Collars. Planujemy kolejne edycje.

Czy teraz – kiedy w sieci możemy znaleźć setki kursów, szkoleń, poradników i e-booków programy takie jak TOP Women w e-biznesie i działalność Fundacji Kobiety e-biznesu są potrzebne?

Zdecydowanie! Kobiety szukają profesjonalnej wiedzy, chcą czerpać z doświadczenia osób, które drogę do biznesu mają za sobą. Widzimy, jakie jest zainteresowanie naszymi inicjatywami. Obszar e-commerce rośnie, konkurencja jest duża, a można stracić wiele czasu na przebijanie się przez niezliczone ilości materiałów i je oceniać. Proponujemy wiedzę specjalistyczną, przetestowaną w praktyce w formie dostępnej dla wszystkich.

W pierwszej edycji „Top Women w e-biznesie” przewidziałyśmy 200 miejsc, a zgłosiło się 400 pań, w tym z Niemiec, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Prawie 80 proc. kandydatek planuje swój e-biznes, więc poszukiwały wsparcia.

Kobiety są aktywne, chcą się rozwijać i wykorzystywać swój potencjał. Nie wystarcza im już tradycyjny podział ról, sięgają po więcej. Dla nich działa Fundacja Kobiety e-biznesu.

Next article