Home » Kobieta w biznesie » Kobieca strona IT
kobieta w biznesie

Kobieca strona IT

branża it
branża it

Wiele kobiet zmienia branże i kandyduje na stanowiska związane z IT. O tym, co im pomaga, a co utrudnia, opowiada Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, współzałożycielka fundacji i społeczności Mamopracuj.pl oraz Talenti.pl – Banku Talentów Kobiet.

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska

Współzałożycielka fundacji i społeczności mamopracuj.pl oraz Talenti.pl – Banku Talentów Kobiet, EB Manager i entuzjastka D&I, TEDx Speaker, od dziesięciu lat wspiera kobiety w rozwoju zawodowym, blisko współpracuje z pracodawcami i zmienia polski rynek pracy na bardziej przyjazny i otwarty dla kobiet

Kim jest współczesna specjalistka IT?

Według obserwatorów i badaczy tej branży blisko połowa kobiet pracujących w IT nie jest programistami. Pracują jednak jako testerki (około 20 proc.), a także stanowią wsparcie technologiczne i wsparcie zespołów technicznych, czyli są m.in. Scrum Masterkami, Project Menagerkami, Product Ownerkami oraz UX/UI Designerkami. Jest to o tyle ważne, że tak naprawdę kobiety są w stanie bardzo szybko się w nich odnaleźć, szczególnie gdy nie posiadają studiów informatycznych. Wiele badań wskazuje, że doskonale sprawdzają się tu kompetencje miękkie, które są silną stroną wielu kobiet, gdyż ułatwiają nie tylko komunikację, ale również zarządzanie, budowanie i wspieranie zespołu.

Co pomaga, a co może utrudniać wejście do branży IT?

Bardzo pomocna jest znajomość branży IT, czyli orientowanie się, co się w niej dzieje. Ponadto warto wcześniej sprawdzić, gdzie mogą przydać się posiadane kompetencje, czyli do jakiej roli chcemy się przygotować oraz jakie nowe zadania nam się podobają. Istotne jest, by zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać już posiadane umiejętności i wiedzę, aby nie zaczynać nowej ścieżki od zera. Gdy pomagam takim kandydatkom, staram się znaleźć w ich wcześniejszym doświadczeniu i nowych rolach punkty wspólne, aby pokazać, że wybór właśnie tej ścieżki w branży IT nie jest przypadkiem, a kolejnym etapem rozwoju, co zwiększa jej szanse w rekrutacji. I dopiero później należy skupić się na etapie nauki.

Ważne będzie wykazanie zaangażowania, gotowości do przyswajania wiedzy i samodzielności. Z kolei utrudnieniem będzie to, że konkurencja jest coraz większa, a ilość ofert w branży IT dla osób na początku kariery malejąca. Kolejną przeszkodą jest to, że nie jest to praca dla każdego. Tutaj odnajdą się tylko te osoby, które lubią uczyć się nowych rzeczy, same dociekać. Zespoły IT bardzo często nie są różnorodne, co może niektórym kobietom utrudniać wejście i pracę w „męskim zespole”.

Jakie są motywacje kobiet do przebranżowienia i wejścia do branży IT?

Z pewnością motywację stanowią kwestie finansowe, jednak jest to na tyle wymagająca praca, że wyższe zarobki nie mogą być głównym napędem. Do przebranżowienia motywuje to, że jest to praca przyszłości – powstają nowe technologie, do których rozwoju potrzeba także kobiet w zespołach. Poza tym kandydatki wspominają o tym, że w swojej branży osiągnęły już wszystko, co mogły, dlatego ze względu na chęć rozwoju, chcą próbować w IT. Poza tym właśnie ta branża jawi się im jako ciekawa, elastyczna, w dobrej atmosferze.

Dlaczego kobiety nadal tak często przebijają się przez „szklany sufit”?

Statystyki i dane z rynku pracy pokazują, że to nie jest tak, że mamy pełną równość – jest nadal sporo nierówności, które w dużej mierze dotykają kobiet – luka płacowa, mniejsza zatrudnialność kobiet czy inne działania wewnątrz organizacji. Szklany sufit dotyczy tych organizacji, w których są kobiety, które już nie awansują. A trzeba pamiętać, że na pewnym etapie życia, gdy para chce mieć dzieci, to kobieta musi zdecydować się na przerwę w pracy, która później nierzadko negatywnie wpływa na jej powrót na stanowisko i może skutkować regresem w karierze zawodowej. A obecnie nadal wiele firm jest tak zorganizowanych, że ścieżka kariery musi być niezakłócona, przez co na pewnym etapie mężczyźni wyprzedzają kobiety, które mają mniejsze szanse na awans.

Next article