Home » Kobieta w biznesie » Kobieta w e-commerce
kobieta w biznesie

Kobieta w e-commerce

kobiety biznesu
kobiety biznesu

Anna Heimberger

Prezeska i współzałożycielka Fundacji Kobiety e-biznesu

Co sprawiło, że udział kobiet w e-commerce ciągle wzrasta?

Pewnie wiele osób przytacza te słowa, ale pandemia już na zawsze zmieniła nasz świat. Branża e-commerce od tego czasu rozwija się w Polsce bardzo szybko, co wiąże się też z wieloma wyzwaniami. To również sprawia, że jest bardzo duże zainteresowanie e-biznesem. Brakuje kompetencji na rynku, a do tego obecny e-commerce wymaga wyjątkowego podejścia, kreatywności, znajomości technologii, zdolności przywódczych i jednocześnie analitycznego myślenia. Kolejna umiejętność to dostrzeganie trendów i przewidywanie zmian w przyszłości.

Konkurencyjność na rynku jest niezwykle wysoka, a oczekiwania wobec osób zajmujących się e-biznesem nieprawdopodobnie wysokie. Technologia, cyfryzacja – wydawałoby się, że to obszary zawodowe typowo męskie, jednak to kobiety chcą się rozwijać i uczyć o e-przedsiębiorczości. Tak wynika z badań, jakie przeprowadzamy w naszej Fundacji Kobiety e-biznesu.

Ostatni raport „Potencjał kobiet w e-biznesie” wskazuje, że ponad 70 proc. aplikujących do edukacyjnego Programu TOP Women w e-biznesie zamierza założyć własną firmę. W najmłodszej grupie wiekowej wskaźnik ten wyniósł ponad 80 proc. Ponad 40 proc. badanych planuje swoją przyszłą działalność gospodarczą w handlu, głównie w e-commerce. Te liczby mówią same za siebie. Kobiety upatrują w e-commerce szansę na rozwój działalności. Bardzo często to kobiety podczas pandemii musiały szybko się dostosować, przenieść swoje sklepy czy usługi do online, pogodzić pracę z opieką nad dzieckiem w domu. To wywołało potrzebę wiedzy i zdobycia odpowiednich kompetencji cyfrowych. Jako Fundacja Kobiety e-biznesu pomagamy, inspirujemy i wspieramy wszystkie kobiety, zarówno z dużych miast, jak i z małych miejscowości. Są wśród nich studentki, matki z dziećmi, kobiety po 50tce. Kobiety prowadzące działalność gospodarczą, jak i panie pracujące na etatach w dużych firmach. Każda z nich ma inny pomysł na siebie w online.

Jakie są kobiety chcące zdobyć wiedzę z zakresu usług i handlu online?

W maju 2022 roku zakończyłyśmy drugą edycję TOP Women w e-biznesie. To darmowy, półroczny kurs edukacyjny dla kobiet z zakresu e-biznesu. Miałyśmy okazję dobrze poznać kobiety, które działają w usługach i handlu online. Do programu przyszły, aby nauczyć się narzędzi e-commerce. Jednocześnie zmienić, poprawić swój wizerunek biznesowy, nabrać odwagi do dalszych działań, zainspirować się i poznać inne kobiety.

To, co jest niesamowite, to siła grupy. Kobiety pomagają kobietom. Nie widać między nimi walki ani tak dużej konkurencji jak w przypadku mężczyzn. Pomagają sobie wzajemnie. To, co je charakteryzuje, to na pewno wysoka ambicja, determinacja i dążenie do celu. Nie poddają się pomimo porażek. Uczą się cały czas, gdyż tego wymaga od nich świat cyfrowy, który zmienia definicję biznesu. Zaskakujące jest, że nie wierzą w swoje umiejętności, boją się konkurencji na rynku i często brakuje im środków finansowych na realizację marzeń biznesowych. Swoje e-biznesy często zaczynały od handlu na allegro czy w mediach społecznościowych.

Prawie 50 proc. uczestniczek stanowiły kobiety aktywne zawodowo, w wieku 36-50 lat. 37 proc. to kobiety w wieku 25-35, na początku swojej kariery zawodowej. Aplikowały również młode dziewczyny poniżej 24 r.ż. oraz kobiety 50+, w tym panie po 60 r.ż. Jak widać – dla branży e-commerce wiek nie ma znaczenia.

Jaką najbardziej inspirującą historią kobiety biznesu mogłaby się pani podzielić? Co mogą z niej wynieść kobiety, które marzą o sukcesie w biznesie?

Takich historii jest wiele. Niemniej jednak przytoczę jedną. Związana jest z sylwetką Joanny, która każdego dnia pracuje na zaufanie i szacunek pacjentów, z którymi pracuje jako psychodietetyk. Pandemia uniemożliwiła jej spotykanie się pacjentami i wykonywanie swojej ukochanej pracy. Pacjenci wzbraniali się przed odwiedzinami gabinetu. Magiczne słowa, takie jak cyfryzacja, e-commerce były Joannie zupełnie obce. Bała się ich. Nie wiedziała co robić, wręcz była załamana. Pomyślała o platformie wsparcia psychologicznego online. Nie wiedziała jednak od czego zacząć. Rozwiązaniem okazał się edukacyjny program naszej Fundacji. Dzięki jego ukończeniu śmiało wkroczyła w cyfrowy świat biznesu i realizuje swoje cele. Stworzyła sama własną stronę internetową, konsekwentnie rozwija markę w mediach społecznościowych, zainwestowała w niezbędny do pracy nowoczesny sprzęt. Pomysł na rozwój biznesu dojrzewał wraz z kolejnymi modułami programu. Dużą wartością programu – jak przyznaje – było dodawanie przez organizatorów odwagi do działania i rady budujące pewność siebie.

Już dzisiaj Joanna realizuje kolejne cele i jest dumna z pierwszych kroków w cyfrowym świecie. „Moim wewnętrznym sukcesem jest przekroczenie słynnej strefy komfortu, moja własna praca i mój progres” mówiła Joanna, która ciągle uzupełnia swoją wiedzę, szczególnie w zakresie marketingu i sprzedaży. Uczy się kolejnych cyfrowych narzędzi, wspierających jej działania – program pozwolił jej spojrzeć na kwestie techniczne z innej perspektywy. Nie ma jednej rady dla wszystkich kobiet, jak osiągnąć sukces w biznesie. Definicji sukcesu jest też wiele. Każda z nas musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co dla niej jest miarą sukcesu. Definicja ta ułatwi dążenie i realizację poziomu jego osiągnięcia. Co sprawdza się w moim biznesowym życiorysie? To małe kroki, ale stawiane konsekwentnie i z pełną determinacją. Nie należy również bać się pytać i prosić o pomoc. Od tego jesteśmy, kobiety! Pomagamy sobie nawzajem.

Next article