Home » Kobieta w biznesie » Kobiety coraz silniejsze na rynku pracy
Kobieta w biznesie

Kobiety coraz silniejsze na rynku pracy

rynek pracy
rynek pracy

Dysproporcja w prawach i przywilejach między kobietami, a mężczyznami na rynku pracy z roku na rok jest coraz mniejsza, a skala działań, które pozwolą osiągnąć równość i różnorodność w pracy cały czas przybiera na sile. O zaletach i wyzwaniach kobiet w życiu zawodowym oraz mężczyznach, którzy wspierają pozytywną zmianę na rynku rozmawiamy z Olgą Kozierowską, prezes Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką.

Olga-Kordys-Kozierowska

Olga Kordys Kozierowska

Polska dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna, mówczyni, pisarka, mentorka i aktorka teatralna. Prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Pomysłodawczyni konkursu „Bizneswoman Roku”, który od ponad 12 lat nagłaśnia i nagradza przedsiębiorcze kobiety w Polsce. Inicjatorka największego ogólnopolskiego programu aktywizacji zawodowej kobiet „Sukces TO JA”, w którym przeszkolono już ponad 450 000 Polek. Autorka podcastów „Update” oraz „Sukces Pisany Szminką”. W 2018 roku zainicjowała powstanie Klubu Champions of Change działającego na rzecz rozwoju i wdrażania polityki diversity&inclusion w największych korporacjach w Polsce.

Jakie cechy kobiet są pożądane na rynku pracy?

Kobiety przez wstyd, niepewność lub inne powody bardzo często zaniżają swoje kompetencje i same siebie pozbawiają szansy na sukces. Dlatego stworzyliśmy aplikację MyOla. Pomagamy kobietom w pełni wykorzystać to, co mają do zaoferowania, a też je wspieramy. Firmy, które zatrudniają kobiety na stanowiskach kierowniczych poprawiają swoje wyniki finansowe, reputację i atmosferę w organizacji, zwiększają działania na rzecz społecznej odpowiedzialności i innowacyjności, lepiej wykorzystują talenty swoich pracowników czy też osiągają wyższy poziom zbiorowej inteligencji.

Czy w Polsce nadal jest podział na zawody kobiece i męskie?

Jeszcze kilka lat temu, faktycznie istniał wyraźny podział na zawody kobiece i męskie. W branżach takich jak budownictwo czy IT liczba zatrudnionych kobiet była prawie równa zeru. Te proporcje zmieniają się, panie coraz chętniej aplikują na męskie stanowiska i liczba ta rośnie. Jednak, żeby w biznesie była równość i równouprawnienie musimy włożyć jeszcze trochę pracy. Niezbędne jest zaangażowanie i wsparcie firm.

Dlatego w 2008 roku Fundacja powołała Klub Champions of Change a w 2020 opublikowała raport dobrych praktyk firm członkowskich. Zaprosiliśmy do projektu firmy, które razem z nami będą walczyły o tę zmianę. Pokazujemy korzyści. W końcu w biznesie chodzi o zyski, budowanie przewag konkurencyjnych, utrzymanie i przyciągnięcie najlepszych pracowników, wysoki zwrot z inwestycji. Organizacje realizujące politykę diversity&inclusion wszystkie te wskaźniki mają na znacznie lepszym poziomie. Motywacja do działania jest zawsze większa, jeśli ktoś czuje się częścią zmiany, rozumie ją i widzi w tym swoje korzyści. Bez ojców sukcesu, sukcesu w tej sprawie nie będzie.

Jakie przeszkody kobiety muszą pokonać, żeby dostać się do „męskiego” świata?

Trzy główne problemy, które wpływają na brak równości płci w Polsce to luka płacowa, mało elastyczny czas pracy oraz nieuwzględnianie urlopów macierzyńskich i rodzicielskich w ścieżkach karier. Dlatego postanowiliśmy wraz z członkami Klubu wdrożyć działania mające na celu: zwiększenie liczby kobiet na wysokich stanowiskach, dążenie do likwidacji luki płacowej między płciami i skuteczniejsze wprowadzanie narzędzi sprzyjających lepszemu wykorzystaniu talentów kobiet i mężczyzn. Chcemy pokazywać, że podstawą nowoczesnego środowiska biznesowego są kwalifikacje, a nie płeć.

Czy polski rynek pracy jest gotowy na stuprocentową równość płciową w pracy?

Równość i różnorodność w biznesie to zmiany, które właśnie trwają. Oczywiście nie osiągniemy tego z dnia na dzień, ponieważ musimy przetrzeć nowe szlaki. Jednak podejmujemy wraz z Klubem kroki, które pozwalają mi wierzyć, że czas stuprocentowej równości w pracy przyjdzie. Jednym z kroków, o którym wspomniałam, było zaangażowanie mężczyzn. Do tej pory kobiety działały samodzielnie. Mamy świadomość, że dziś to już nie wystarczy. W zmiany musieli włączyć się także kolejni liderzy, którzy mając władzę, mogą zaangażować się w działania i przyspieszyć te zmiany.

Next article