Home » Kobieta w biznesie » Wypalenie zawodowe problemem współczesnych kobiet
kobieta w biznesie

Wypalenie zawodowe problemem współczesnych kobiet

wypalenie zawodowe
wypalenie zawodowe

Wypalanie zawodowe to temat, o którym w ostatnim czasie coraz głośniej mówimy. Z przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców badania „Wypalenie zawodowe – problem naszych czasów” wynika, że co piąty pracownik jest narażony na długotrwały stres, mogący być przyczyną powstania wypalenia zawodowego.

równość płci

Dorota Łubek

Head of Central & Eastern Europe Top Employers Institute, odpowiada za rozwój programu certyfikacji Top Employers w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Wypalenie zawodowe często kojarzone jest ze stresem, na jaki narażeni są przede wszystkim członkowie zarządów, dyrektorzy lub menedżerowie, jednak tzw. burn-out może przydarzyć się każdemu, niezalenie od płci czy zajmowanego stanowiska pracy.

Kobiety a burn-out

Osoby mające do czynienia z wypalaniem zawodowym często doświadczają długotrwałego stresu, który z kolei wywołuje dolegliwości takie jak zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem, koncentracją i pamięcią. Dodatkowo następuje powolne wycofanie z życia społecznego, a wykonywanie codziennych obowiązków zaczyna przychodzić z trudem. Symptomy te są częściej opisywane przez kobiety i jak wynika z międzynarodowych danych, to one częściej doświadczają syndromu burn-out.

Pamiętajmy, że poza obowiązkami związanym z wykonywaną pracą, to nadal kobiety w dużej mierze są odpowiedzialne za sposób funkcjonowania swojej rodziny i pełnią w niej funkcje CEO. Szczególnie w czasach pandemii, kiedy praca z domu stała się zjawiskiem powszechnym, granica pomiędzy pracą a domem i tzw. work-life balance uległa jeszcze większemu zatarciu. Często to właśnie na kobietach ciąży coraz większa presja rozpoczęcia kolejnej „domowej” zmiany, a tym samym czasu na odpoczynek, relaks oraz na własne potrzeby pozostaje zdecydowanie za mało.

Well-being w firmach

Stres w pracy pojawia się, gdy występuje brak równowagi między potrzebami obu stron. Konsekwencją powyższych sytuacji jest również wyższa absencja, co powoduje, że pracodawcy są zmuszeni wreszcie zmierzyć się z tym problemem. Według badania Top Employers, wyróżnione tym certyfikatem organizacje posiadają bogatą ofertę w zakresie profilaktyki dotyczącej well-being swoich pracowników. Dla 96 proc. certyfikowanych organizacji w 2022 roku well-being jest kluczowym imperatywem biznesowym, a strategia well-being została zdefiniowana u 80 proc. badanych pracodawców w Polsce i 73 proc. w Europie. Jednym z elementów jakie organizacje posiadają w swojej ofercie jest wsparcie jakie oferują w zakresie wypalenia zawodowego – takie działania deklaruje w Polsce 59 proc. Top Employers, zaś wsparcie w radzeniu sobie ze stresem aż 92 proc.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Powrót do zdrowia po doświadczeniu wypalania zawodowego trwa miesiącami, a nawet latami, dlatego warto, aby obie strony pomyślały o profilaktyce. 60 proc. certyfikowanych organizacji zwraca już uwagę na ten istotny problem, oferując czas na „wylogowanie się” lub dłuższe przerwy w godzinach pracy, 52 proc. oferuje program radzenia sobie z nadmiarem informacji, politykę embarga podczas wakacji stosuje 51 proc. firm w Polsce i 37 proc. w Europie. 75 proc. pracodawców stosuje politykę zniechęcenia do pracy w godzinach nadliczbowych. Pracownicy mają możliwość skorzystania z programów rozwoju samoświadomości oferowanego przez 85 proc. badanych organizacji, zajęcia medytacji & mindfulness oferuje 74 proc. Top Employers Polska. I co ciekawe, z tych programów częściej korzystają kobiety.

Z badania Top Employers wynika, że obecnie firmy kładą duży nacisk na dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. Wczesna profilaktyka niweluje stres związany z pracą, co z kolei w powiązaniu z działaniami rozwojowymi może uchronić przed wypaleniem zawodowym. Zwykle osoby, które odczuwają wypalenie zawodowe same sobie wyznaczają wysokie standardy, mają obniżoną asertywność i zapominają o swoich potrzebach. I znowu częściej doświadczają tego kobiety, próbując perfekcyjnie łączyć swoje obowiązków w życiu prywatnym i zawodowym.

W samolocie stewardessy tłumaczą, że maskę tlenową należy najpierw założyć sobie, a później innym – w codziennych sytuacjach też kobiety nie powinny zapominać o swoich potrzebach i zachowaniu zdrowego balansu.

Next article