Prawidłowe doświetlenie biura to jeden z ważniejszych czynników wpływających na nasze samopoczucie w pracy.
Paweł Garus
Architekt z biura projektowego mode:lina™
Jerzy Woźniak
Architekt z biura projektowego mode:lina™
Praca nad projektem oświetlenia rozpoczyna się już na etapie podziału funkcjonalnego przestrzeni biura. Dzięki zlokalizowaniu najważniejszych funkcji w pomieszczeniach z dostępem do dużej liczby okien możliwe jest ograniczenie konieczności korzystania ze sztucznego światła, co wpływa nie tylko na komfort pracy, ale jest także rozwiązaniem korzystnym dla środowiska.
Dlatego też, projektując oświetlenie, znaczenie ma także wyposażenie biura, którego różne powierzchnie mogą odbijać naturalne światło. W jednym z naszych projektów biurowych pod sufitem umieściliśmy białe panele akustyczne. Dzięki nim udało nam się na ponad 85 proc. odbicie wpadającego do biura światła dziennego oraz poprawiliśmy komfort akustyczny biura. Niestety jednak, światło naturalne ulega zmianom i ma też swoje słabsze strony. Nie można więc zapomnieć o ograniczaniu niekorzystnego wpływu nadmiernego, bezpośredniego nasłonecznienia, a także odblasków i olśnień z nim związanych.
Choć dziś na rynku jest mnóstwo różnorodnych rozwiązań, podczas projektowania sztucznego oświetlenia kluczową kwestią jest pamiętać, że każde wnętrze ma swój własny indywidualny charakter i przy doborze odpowiedniej temperatury barwowej światła, rolę odgrywają indywidualne preferencje pracowników, kolory ścian, mebli oraz innych elementów wystroju wnętrza. Wychodząc od tego można dopiero dobierać konkretne rozwiązania oświetleniowe.