W Polsce przybywa dobrze zaprojektowanych, funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni biurowych. Biura budują renomę firmy.
Roland Stańczyk
Architekt, twórca pracowni RS Studio, członek zarządu Stowarzyszenia Architektów Wnętrz
Oprócz prestiżu, przyciągają swym wyglądem wymagających pracowników z pokolenia millenialsów. Zapewniają im komfortowe warunki wykonywania pracy. Decyzje o tworzeniu przemyślanych i doinwestowanych miejsc pracy biurowej stają się standardem. Projektowanie przestrzeni do pracy uważam za wyspecjalizowaną dziedziną projektową.
Jednym z ważniejszych czynników budujących prestiż biura, jest jego lokalizacja. Doceniane jest dobre otoczenie. Inwestorzy zwracają uwagę na renomowane sąsiedztwo i atrakcyjne widoki za oknem: historyczne budynki, drapacze chmur czy parkową zieleń. Liczy się dobre skomunikowanie i dostępność miejsc parkingowych.
Budynki biurowe powinny zapewniać możliwie elastyczne kształtowanie wnętrza. Ważne jest dostosowywanie podziału przestrzeni do bieżących potrzeb. Popularne są zsuwane ściany pozwalające dzielić lub powiększać pomieszczenia. Zastosowanie w szybach technologii „smart glass” (elektryczne sterowanie przeziernością szkła) pozwala wydzielać lub łączyć optycznie strefy pracy.
Pomieszczenia biurowe powinny być oświetlone przy wykorzystaniu maksymalnej ilości światła dziennego, które, jak naukowo udowodniono, wpływa na samopoczucie i tym samym na jakość pracy. Stosowane oświetlenie sztuczne, koniecznie dobrze zaprojektowane wizualnie, oprócz precyzyjnie policzonej mocy, powinno wiernie odzwierciedlać kolory (współczynnik Ra) oraz mieć optymalną temperaturę barwową. Tutaj ciekawostka: Światło dzienne, wbrew obiegowej opinii, nie jest ciepłe.
Współcześnie stosowane wyposażenie meblowe biura musi być estetyczne i trwałe. Cieszy bardzo fakt, że coraz więcej polskich producentów mebli biurowych ma własne ośrodki badawczo-wdrożeniowe. Jesteśmy cenionym producentem europejskim. Profesjonalne zaprojektowanie i wdrożenie do produkcji fotela biurowego to bardzo kosztowny i długotrwały proces. Zespoły projektowe nie tylko kreują estetykę mebli, ale także badają ich ergonomię i trwałość. Uzyskują wymagane prawem atesty.
Zmienia się wyposażenie techniczne przestrzeni biurowych. Coraz częściej do ich obsługi wykorzystywane są najnowsze technologie. Nikt już nie wyobraża sobie biura bez odpowiedniej wentylacji i temperatury dostosowywanej na bieżąco do potrzeb pracujących tam osób. Ogromną wagę mają przechowywane w biurach informacje. Muszą być bezpieczne. Chroni się je przed przypadkowym zniszczeniem lub wykradzeniem. Automatyzacja algorytmów analizujących i ochronnych, potwierdza wkraczanie sztucznej inteligencji do biur.
Zupełnie odmiennym tematem projektowym są domowe biura w rezydencjach i apartamentach. Charakteryzują się one całkowitym dostosowaniem estetycznym i ergonomicznym do ich użytkownika. Właściciel musi czuć się w nim komfortowo. Projektuję pomieszczenia bardzo zindywidualizowane, dopasowane wymiarowo do potrzeb. Zawsze jednak dbam o to, aby projektowane przestrzenie spełniały wszystkie wymogi techniczne i funkcjonalne oraz były wyposażone w kompletny sprzęt biurowy. Ich charakter wizualny zazwyczaj wpisuję się w estetyczną całość budynku. Często pojawiają się tam ikoniczne meble z połowy XX w. Co bardzo ciekawe, blisko stuletnie meble, spełniają surowe współczesne wymogi. Komfort i ergonomia były znane od dawna. Ich upowszechnienie i utylitarność to szczęśliwa cecha obecnych czasów.